Skocz do zawartości

Ekologiczny dom krajobrazowy


mr.funky

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, przedstawiam wam rendery mojej pracy magisterskiej. Domek postawiony na skarpie z cegły rozbiórkowej i drewna z założenia miał być prosty w bryle i posiadać eko patenty - w miare możliwości rzadko bądź w ogóle nie spotykane. Większość czasu więc zajeło mi wymyślenie tych patentów, głównie związanych z ogrzewaniem i schładzaniem domu.. Mimo to starałem się aby wizualizacje nie były byle jakie.. mam nadzieję, że nie jest z nimi tak źle :)

 

http://img515.imageshack.us/img515/3324/wnetrze1.jpg

http://img291.imageshack.us/img291/1588/wnetrze2v.jpg

http://img502.imageshack.us/img502/7976/wnetrze3.jpg

http://img266.imageshack.us/img266/5417/wnetrze4m.jpg

http://img580.imageshack.us/img580/5139/zewn1.jpg

http://img534.imageshack.us/img534/6411/zewn2.jpg

http://img833.imageshack.us/img833/2948/zewn3.jpg

Edytowane przez mr.funky
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Witaj, rendery całkiem przyjemne, chociaż niepowalające. . . exteriory całkiem fajne, ale wnętrza raczej do dopracowania pod względem projektu (raczej są to przypadkowo wrzucone meble z biblioteki niż projekt wnętrza). Fajny pomysł z cegłą i drewnem z recyklingu.

 

1. czy możesz udostępnić rzuty+przekroje domu?

2. są jakieś schematy energooszczędności domu? (wspomniane ogrzewanie, chłodzenie budynku)

 

Na pierwszy rzut oka - niewłaściwe ulokowanie komunikacji do sypialni (domyślam się, że to są sypialnie po lewej na ostatnim widoku z zewnątrz - tracisz wspomnianą w temacie - KRAJOBRAZOWOŚĆ. :|

w sumie, to więcej uwag nie widzę bez rzutów i rysunków.

 

BTW: Broniłeś dom na mgr?

Edytowane przez jasiek311
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już odpowiadam:

 

1) Wnętrza nie były tematem projektu, w pewnym sensie powstały trochę nadobowiązkowo.. stąd ten ewentualny brak dopracowania.

2) Jeśli chodzi o energooszczędność to system opiera się na istniejącym rozwiązaniu firmy Zehnder bazującym na pompie ciepła. Typowo mamy więc zimą tanio ogrzane świeże powietrze, a latem schłodzone. Wdmuchiwanie nie odbywa się jednak bezpośrednio do pomieszczeń, a do niepodzielonych, wyizolowanych termicznie przestrzeni magazynowych znajdujących się powyżej (stąd bryła budynku ze swego rodzaju ramami). W magazynach tych pomiędzy drewnianymi belkami stropowymi podwieszono zbiorniki z solą glauberską. Substancja ta przy 32 st. C zmienia stan skupienia na ciekły akumulując sporą porcję ciepła. Tak więc włączamy sobie pompę która dmucha (w przypadku zimy) ciepłe powietrze do wspomnianych magazynów. Stamtąd poprzez kanały umieszczone w ścianach wpuszcza się je do konkretnych pomieszczeń poniżej aż do osiągnięcia ustalonej wcześniej temperatury. Po osiągnięciu wszystkich temperatur system się wyłącza. Po jakimś czasie sól znajdująca się w zasobnikach zaczyna się schładzać i w momencie ponownej zmiany stanu skupienia oddaje ładunek nagromadzonego ciepła. W ten sposób po wychłodzeniu pomieszczeń do temperatury minimalnej wentylacja mechaniczna będzie w stanie automatycznie zassać kolejną porcję ciepła w pewnym sensie za darmo. Przewidziano także możliwość ręcznej regulacji - w miarę potrzeb. Fakt, że przestrzenie u góry stanowią jedną całość (dla każdego z 3 bloków osobną) daje możliwość pobrania powietrza znad pomieszczeń w ktorych mieszkańcy przebywają tylko chwilę na rzecz tych w których spędzają większą część dnia. Oczywiście działa to do czasu wyczerpania zapasów ciepła kiedy to cały cykl trzeba powtórzyć na nowo.

 

Dodatkiem jest umieszczona w bloku nocnym ściana akumulacyjna (z umieszczonym wewnątrz "wkładem" z kamienia polnego) - widoczna na jednym z renderów wnętrz z odsłoniętą cegłą. Standardowo jej działanie jest dość proste - zimą w ciągu dnia niskie słońce ją ogrzewa by mogła wieczorem oddać ciepło do pomieszczeń znajdujących się po drugiej stronie. U mnie przewód prowadzący powietrze został podłączony do jej dolnej części (pod kamieniem polnym który luźno leży na stalowym ruszcie). W ten sposób powietrze zanim dostanie się do magazynów nad sypialniami zmuszone jest do przejścia pomiędzy kamieniem - początkowo, zanim ściana się nagrzeje oddając jej ciepło.. w dalszej części dnia dodatkowo się dogrzewając.

 

Latem wszystko działa dość podobnie poza faktem iż sól glauberska nie zmienia stanu skupienia i nie ma mozliwości akumulacji niskiej temperatury. Wtedy magazyny stanowią jedynie swego rodzaju bufory termiczne chroniące dodatkowo pomieszczenia przez przegrzaniem z góry. Zamontowane na fasadowych przeszkleniach żaluzje mają za zadanie zacieniać wnętrza, a przedewszystkim ścianę akumulacyjną.

 

4) Krajobrazowość nie polega wg mnie jedynie na ładnym widoku przez okno. Chodziło mi bardziej o zagranie z otoczeniem tak aby dom nie byl na siłę do niego dopasowany a zarazem żeby otoczenie.. jeśli w ogole mialoby być zmieniane to w taki sposób aby nie było to zauważalne. Sypialnie celowo umieściłem po północnej stronie z korytarzem po południowej. Tylko w takim układzie mogłem sensownie zastosować ścianę akumulacyjną

 

..A domu jeszcze nie broniłem, został mi jeszcze jakiś miesiąc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko wyglada - troche juz opowiedziales o nim ale nasuwa mi sie kilka pytan. Nie co do renderow bo te wygladaja bardzo OK a z moim doswiadczeniem w renderowaniu to nie mam moralnego prawa sie czegos czepiac ;) Fajnie, ze chcialo ci sie posiedziec nad wnetrzami - na pewno sporo to dodaje do samego projektu. Mam nadzieje ze doceni to oceniajacy.

 

W kwestii samej funkcjonalnosci - powaznie ludzie lubia nie miec balustrady na schodach i dodatkowo szklana scianke w ktora mozna lomotnac w razie jakiegos poslizgu..? Czy tez jest to jedynie efekt tego ze te wnetrza robiles niejako bonusowo?

Jak sobie radzisz tam kiedy deszcz pada? Domek jest na fajnej gorce ktora jak sie wydaje sprzyja gromadzeniu sie wody w twoim garazu. Jak bedzie porzadna ulewa to zadna tam kanalizacyjka nie nadazy zbierac i cie zaleje - nie lepiej jakos z drugiej strony ten garaz?.

Pytanko ostatnie - czym zabezpiecza sie teraz sciany przed przesiakaniem wody do wnetrza (od tek strony gdzie sciana przylega do gorki)?

 

Powodzenia na obronie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

całkiem spoko... ale chętnie zobaczył bym rzuty.

Co do zarzutów o zalaniu garażu, odpowiednie ukształtowanie garbu zanim zaczyna się zjazd i odwodnienia liniowe załatwią sprawę.... :)

 

Swoją drogą masz już wizki miesiąc przed obroną..... u nas w Warszawie niebywałe :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności