Skocz do zawartości

Athlon kontra P4 w Vray - testy !!!


Amok

Rekomendowane odpowiedzi

Zmiana komputera to nie łatwa decyzja , mój stary athlon 1,4

po dwóch latach explatacji wydawał się już emerytem ,

postanowiłem kupić nowy dwóprocesorowy system na atlonach XP ,

Niestety mimo desperacji żadna firma nie mogła mi zaoferować odpowiedniej płyty , część osób na forum zniechęciła mnie do dwóprocesorówki na żecz P4 ,

teraz mam nowy P4 3,06 Mhz z hyper - threading, ramy 1 GB dułal coś tam jakieś 800 - Mhz

Całość w czarnrj kosmicznej obudowie wyglądał groznie i athlonik taki jakiś przestraszony schował się w tył pod biureczko,

 

szybko odpalam nowe P4 , startuje maxa ładuje na oba kompy tą samą scene , renderuje pod Vray

 

czas start

P4 3,06 1G ram , w Vray rusza na szybko , hyper - threading powoduje ze Vray leci po dwa kwadraty naraz , wygląda to bardzo efektownie ,

czas stop P4 konczy z wynikiem 3 min

 

teraz czas na dziatka athlona 1,4 782 ram na 133

czas srop athlon konczy z wynikiem 4, 27 !!!

 

tak tak ,cała ta najnowsza intelowska technologia to woda na młyn i nic więcej

procesor warty obecnie jakieś 100 Pl jest w Vray o 50% wolniejszy od intela za 1050 !

 

jestem zawiedziony i czuje że kasa poleciała w błoto

z tąd ten teścik aby przestrzeć innych !!! , sam szukałem wcześniej przed zakupem nowego kompa informacji na temat wydajnośći w Vray ale nic nie znalazłem ,

wszystkie przeprowadzane testy robione są na scanline

i tam P4 jest górą , sam sprawdzałem

i P4 3,06 Mhz jest prawie o 300 % szybszy od Athlona 1,4

 

tu czasy na tej samej scenie wyglądają następująco

scanline

P4 3,06 Mhz - 6 s

Athlon 1,4 -16 s

 

podsumowując wszystkie benchmarki , są g..... warte

jesli renderujesz w czymś innym niz scanline ,

a w tym momęcie wiekszośc grafików porzuciła ten system.....

 

ps.Strasznie żałuje że dałem się naciągnąć na P4 ,

i jeśli renderujesz w Vray to tylko Athlon !!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 45
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

amok: nie dubluj watkow w roznych dzialach.

 

wszystko zalezy od sceny. ja po przesiadce z amd 1700 na p4 2.8 docenilem go dopiero przy renderach powyzej 3000x3000 px z duzymi mapami tak po 20mb, displcementem i duza iloscia materialow z glossy refections. wowczas roznica w predkosci dochodzi nawet do 4 razy.

a przy 800x600 srednio 2 razy szybciej.

 

tez nie przesadzaj. plakalbys dopiero po wywaleniu 15k na dual xeon a mialbys przyspieszenie moze o 50% wieksze od p4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe tez nazekalem na p4. tu w archiwalnym watku http://www.max3d.pl/forum/viewthread.php?tid=8578#pid106542

 

The Bitmap Pager can help with the rendering of scenes that have very large textures, a large number of textures, or when rendering a high-resolution image.

 

On—When turned on, the software creates a series of temporary “page” files on the drive where it is installed for use in rendering bitmaps.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem od czego co zalezy , ale komp z przed dwóch lat jest nie wiele gorszy od nowego hiper ultra P4 , i ramy są ok

wszystko stabilne ,

co do renderów po 3000*3000 to sciema nie widze powodu zeby miały sie liczyć szybciej . ....co P4 odpali przy tej rozdielczości turbo? jak by miało działac 400% szybciej?!!! to by działało a nie 50% ,

chyba ze renderowałeś w scanline to się zgodze

tu intel ządzi

 

w takich rozdziałkach ważny jest tylko ram......

sprawdzałem za to w 600* 800 i też mnóstwo odbić ,

glosines * 11 , bump itp , zawsze to samo ,P4 50- 60% szybsze

co do dublowania postów to zlamalem to swiadomie bo jest to istotne info. dla Vray-owców , ktos czyta głupie rady wyssane z palca a potem wywala kase , dlatego uważam

takie testy za bardzo istotne

 

powtazam jeszcze raz szkoda kasy na intela ,

bo to kiszka pod Vray!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a moze masz za duze wymagania ;)

sprzet to jedno a ograniczenia softu to drugie. samo zwiekszenie taktowania proca wcale nie jest wprost proporcjonalne ze wzrostem predkosci.

plusem szybkiego p4 z ht jest wieksza stabilnosc i bardziej elastyczna praca na innym sofcie gdy renderujesz w tle. no ale ja tez i za 10 lat bede narzekac na kompy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amok, nie rób testów na takich małych renderkach, walnij coś w rozdziałce przynajmniej 1600x1200 bo to ma naprawdę duży wpływ na różnicę czasu renderingów

 

pozdrawiam

 

P.S. no i niech to będzie render, który oblicza się kilka godzin a nie kilka minut, bo te pierwsze minuty to ładowanie się sceny do ramu, gdzie procek nie ma aż tak dużo do gadania, a więc PIV nawet nie ma się gdzie rozpędzić :>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amok, a polecałem Atlona. Nie chciałeś słuchać, to teraz cierp :D IMHO Intel sucks. Ja mam dual athlona i nie zamienię tego na żadnego intela, choćby mi ktoś przedstawiał nie wiem jakie wykresy wydajności :) Za niedługo jak będę zmieniał sprzęta to kupuję dual FX :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

procek nie ma się gdzie rozpędzić ?!.....

no niezle , ale to powinno działać akurat na kozysc intela !

więcej szybkiego ramu dual 400Mhz , szybszy dysk , dodatkowo na

athlonie mam system totalnie zasmiecony przez internet i

programy , ale nadal widze ze nikt nie czyta uważnie:

bo ten problem występuje tylko w Vray , w scanline czy w grze w kulki intel jest 3 razy szybszy i jest ok.

 

dla mnie problem jest powazny po robie setki prewek w niskich rozdzielczosciach i po to zmieniłem kompa by nie tracic czasu , a finalny rendering to i tak nie ma znaczenia

bo 6 czy 9 godzin to zadna ruznica

co do ciężkich scen to zauwazyłem ze intel pedzi gdy w obrazie jest nuda ale jak wchodzi na jakiś mocny glosnes + refrakt to kisi się nie miłosiernie tak samo jak stary atlon 1,4

nie wiem o co chodzi ale chyba engin Vraya uwielbia athlony

i teraz już otym wiem i lece oddac P4 i kupuje athlona

 

dla tego bardzo chciałbym wiedzieć jak renderuje ten sam obraz np.Athlon 2,6 i P4 2,6 w Vray 640 * 480 szybka prewka

cięzkiej sceny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Atlon = Kosiarka

 

 

a cha jeszcze jedno zawsze mie wkuzało jak do zenującej wydajnosci pierwszych P4 , dorabionao ideologie typu, na razie intel nie pokazał wszystkich mozliwosci nowych technologi , a jak włączy się hiperwątkowość ..... a jak

napiszą nowy zoptymalizowany soft itp.

 

a prawda jest taka:

złej baletnicy , to nic nie pomoże , szybki zegar intela to chwyt reklamowy , tam gdzie procesor faktycznie ma co robić , np.Przy renderingu w Vray - athlon idzie jak kosiarka spalinowa przez trawnik i nic mu po drodze nie przeszkadza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ sam cię do takiego zakupu zachęcałem należą się pewne słowa wyjaśnienia. Napisałem ci wyraźnie że nie wiem jak jest z v-ray`em. Nie interesuje mnie ten render. Patrzyłem na najróżniejsze testy ale głównie na te w mental ray`u którego używam w softimage xsi:

 

http://zoorender.com/html/benchmark_mental.htm

Jak widać czas renderingu sceny na p43200 i dual amd 2800 jest taki sam, przy czym dual amd kosztuje znacznie drożej.

I jeszcze jedna rzecz. Dual operton jest tylko 10 razy szybszy od durona 1,3.

 

http://www.pl.tomshardware.com/cpu/20040106/athlon64_3400-31.html

Tu z kolei znów masz przykład wyższości p4, aczkolwiek sam test jest mało wiarygodny gdyż nie wiadomo co to jest za scena. Ale są wyjątki. Np. W lightwave wyższość mają procesory amd i podobnie może być z v-ray`em.

 

Dodatkowo warto zauważyć że p4 noorthwood z o połowę mniejszych keszem (512) jest szybszy i bardziej wydajny w renderach od nowszego i bardziej popularnego prescot`a. Nie wiem jaki ty masz procesor, ale różnica przy renderingach w obu tych procesorach wynosi czasami 10% na korzyć noorthwooda. Przy okazji noorthwood się mniej grzeje także jest bardziej podatny na podkręcanie.

 

o do dublowania postów to zlamalem to swiadomie bo jest to istotne info. dla Vray-owców , ktos czyta głupie rady wyssane z palca a potem wywala kase , dlatego uważam

 

No stary teraz to przesadziłeś. Trzeba było samemu szukać po internecie testów renderingów v-ray`u, a nie się teraz rzucasz. Nie były to rady wyssane z palca... a przynajmniej nie moje! Sam szukałem po necie tydzień zanim się zdecydowałem kupić p4. Przeszukałem sporo stron w internecie, przejrzałem sporo testów i trochę czytałem o tym w chipie itp. pismach. Sam się na sprzęcie mało znam, co zaznaczyłem wcześniej w moim poście. Dlatego też polegam na testach, benchmarkach i wypowiedziach mądrzejszych ode mnie.

 

Ja sam nie narzekam. W renderingach w xsi mam stosunkowo duży przyrost mocy. Nie liczyłem go dokładnie, nie robiłem testów przed wymianą procka, aczkolwiek w niedalekiej przyszłości mogę takie zrobić u ojca który ma u siebie na kompie athlona.

 

[Wyedytowany dnia 25-6-2004 > Batou]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widze ze nadal udzielasz fachowych rad!!

w ten test chodz jest zupelnie nie na temat bo to test

w maya , barton 2500 , wychodzi podobnie jak dual xenon !

a skok wydajnosci P4 3000 w stosunku do P4 3200 jest bardzo podejzany !,

drugi test który podałeś z http://www.pl.tomshardware.com/cpu/20040106/athlon64_3400-31.html , to render w scaline , czyli też nie na temat

bo ja cały czs postuje o wydajność w Vray ! ,

 

tak czy siak mniejsza z tym , sam przeprowadziłem testy a liczby mówią zame za siebie , jeszcze dla pewności zapusciłem render w 3600* 2600 ale tu tez nie widze zadnej poprawy w renderiugu na P4 , dla tego oddaje moje P4

do sklepu i nadal szukam płyty na dual athlona ,

 

a jak ktoś wie gdzie to mozna jeszcze kupić to prosze o kontakt......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

plytka, ktora cie zainteresuje to cos takiego pewnie:

 

http://www.action.pl/products/product.php?prid=19717

 

tu masz tescik, ktory moze sie przydac:

 

http://www.in4.pl/recenzje/msik7dmaster/index.htm

 

a tu jest ciekawy watek, ktory zapowiadal sie interesujaco ale zdechl zmiercia naturalna:/

 

http://www.cgtalk.com/showthread.php?t=115020

 

btw nie sugerujcie sie testami na tomshardware, bo jest to kiepski serwis...jak juz to anandtech lub xbitlabs

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dirty: ale jak koledze nie odpowiada stosunek wydajnosc/cena p4 to tym bardziej nie bedzie odpowiadac taki stosunek dla platformy dual.

 

btw vray nie jest produktem skonczonym, co kilka miesiecy wychodza nowe wersje z poprawionymi bugami i zwiekszona wydajnoscia. no i zazdroszcze ci takiego sklepu ze mozesz sobie zwrocic sprzet jesli ci nie pasuje.

 

[Wyedytowany dnia 25-6-2004 > SansSerif]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widze ze nadal udzielasz fachowych rad!!

 

Gada się z tobą jak z dupą w nocy. Czy ja gdzieś napisałem że jestem fachowcem i że się na tym znam. Podaję tylko informacje które sam znalazłem w sieci, lub takie które mi ktoś podesłał. EOT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak Ci są potrzebne krótkie szybkie testy, to se w ram zainwestuj. Albo się ma rybki,m albo akwarium - jakoś nie zauważyłem, żeby wydajność rosła proporcjonalnie do wzrostu zegarów. jeszcze nie widziałemprocka, który by miał dwa razy wyższą częstotliwość i był dwa razy szybszy, a musisz też pamiętać o tym, że athlon 1400 (jak mniemam thunderbird?) to jednak kawał sprzętu był.

 

 

(celowo piszę to w odzielnej linijce, bo coś czuję, że to herezja może przyoadkiem będzie).

Coś też mi się wydaje, że 3d studio może mieć ogólnie problemy z hiper- wątkowością i zwyczajnie nie wykorzystywać tego, a bez tego bajeru to P4 aż TAKIE mocne to nie jest.

 

A tak w ogóle to w którym 3dstudio tym robisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ogolnie windows ma duze problemyz nowosciami,ale tak to jest jak sie pisze jadro co 5 lat, nie dziwcie sie ze wasze syst operacyjnie nie wykorzystuja nowinek, bo jak od napisania do wypuszczenia uplywa okolo sporo czasu, a podsatw syst to programy w asemblerze , a tam trzeba znac polecenia poszczegolnych procow, wiec sory panowie ale nie oczekujcie cudow. podobnie jest z kartami raficznymi NIC nie wspiera jeszcze nawet w 80 % wszystkich f/x itp a wsparcie bedzie moze max 95%, bo jak juz wszystko napisa dla DX xx to bedzie nowy system cieniowania itp. wiec spokonjei lepiej jest kupif sprzet strszy, bo moze cos go wykorzysta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysłane przez Amok

teraz mam nowy P4 3,06 Mhz z hyper - threading, ramy 1 GB dułal coś tam jakieś 800 - Mhz

 

 

hmm wiesz ale P4 3.06 GHz jest tylo na 533 MHz FSB. poza tym juz nie jest w sprzedazy. moze ktos cie zrobil w konia i jakis kit wcisnal :]

 

 

[Wyedytowany dnia 27-6-2004 > SansSerif]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestes pewien ze 1700mhz i 2400 mhz?

moze chodzi ci o 1700+ i 2400+

 

poza tym z maya jest tak, ze nie wykorzystuje sse2, wiec nie ma takiej roznicy miedzy p4 i athlonem xp jaka jest w np. w maksie. (przynajmniej bylo tak do v5. nie wiem jak w szostce)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie za bardzo siedze w sprzęcie , ale mam pudelko z tego procesora i pisze System Bus 800 Mhz ,

co ciekawe to P4 w maxie chodzi jeszcze spoko w Photoshopie dopiero przycina , co chwila zacina i puszcza , normalnie jak atari.... , opterona ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

raz na jakiś czas mam całkowity reset systemu podczas renderingu większej sceny , klikam render i tak jak by ktoś

wyłączył zasilanie z kontaktu.....

 

prubowałem też przeturbić go na 3,4 ghz ,

proste sceny czasem policzył a wzrost był znaczny ,

te 0,4 ghz dało ok 30 % !!! w renderingu , niestety

wieksze sceny odrazu robiły reset kompa , troche mnie to dziwi bo w 3dmarku chodził bez zarzutu ,

 

czy te resety moze powodować wzrost mocy podczas renderingu , mam zasilacz mam 400W powinno wystarczyć..,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokaldnie tak jak mowi dirty. po lekturze techsupportforum.com (ktorego serwer doszczetnie sie rozpadl chwile po tym jak zalozylem tam watek :D) wlasnie tyle wiem ze przyczyna moze byc wszystko. od walnietej fabrycznie mobo, proca lub ramu, zle mocowanie proca, za slaby zasilacz, zle chlodzenie, ustawienia biosu, konflikty sprzetowe, niefart ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

procek na boxowym wentylu intela osiągał do 80 C !!!

Na problemy z temperaturą mojego procka serwis

 

zaproponował mi wymiane płyty głównej z Abita na Gigabaita

i założenie lepszego chłodzenia ,

wszystko ok tylko musze dołożyć do tego kompa 600 zl ,

a już wydałem 4 tysie...

 

dla tego mam pare pytań do fachowców:

 

-czy procek może grzać się z powodu złej płyty głównej

-a może to procek jest wadliwy a serwis chce mi wcisnąć lipe

zakładająć jakiś mega wiatrak za 250 zl !!!

czy taka temperatura kfalifikuje procek do wymiany na inny

-wczytując do maxa duże mapy np 4000 * 8000 pojawia się

komunuikat mamory error , athlon chyka to pez problemu

czy to też wina procka a może ram też jest zwalony...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli sklep sprzedał ci cały zestaw i on sie psuje lub cos sie z nim dzieje to sklep ma obowiązek nieodpłatnie naprawić Bubel który sam uczynił.

Pamietaj ze oni sa z załozenia fachowcami i taki manewr jaki chcą wykonac to jawne oszustwo no chyba ze zostałes ostrzezony otym ze płyta jest za słaba na taki procesor ale w to watwpię. Poza tym grzanie sie proca moze byc spowodowane kilkoma rzeczami ale napewno nie płytą [mały odsetek i dlatego mówię nie ] jaka ty posiadasz. Zakładam ze jest to najnowszy proc z wiatrakiem jak jasna cholera i jezeli temp jest zawysoki moze byc przyczyna samego proca i muszą powtarzam muszą go wymienić [przypuszczam ze te barany dały zamało pasty na procka].

przyczyna grzania się proca moze być równiez złe ustawienie Stacji roboczej w co wątpie bo zakładając że masz dość oleju w głowi aby biedaka niezamykać w szafce z dzura jedynie na kable bez mozliwości cyrkulacji powietrza.

 

PS: To chyba wszystko moim skromnym zdaniem:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-Ostateczna poraszka-

Ostatecznie serwis wymienił mi płyte i procesor na innego Precsota ( czytaj syf) a podsumowanie i wydajność maszyny na wiatraku Zilmana za 230 PL

przeczytać można w moim poście na temat temperatury tego procka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja tam lubie swój sklep - dwa lata temu kupiłem Athlona 1800 (XP); xp pisze w nawiasie bo potem jak sie okazało wrzucili mi wersję MP :-) chociaz wiele to mi nie dało ale MP był droższy od xp o jakies 400 zł a zapłaciłem za równowartośc xp - ofkors nie upominałem sie o xp :-)

Obecnie dalej na nim pracuję, natomiast w pracy mam P4 1,7 GHz i gdy mam renderować wizualizację V-ray'em to zgrywam na płytke materiał i renderuje w nocy w domu bo w pracy nie mam nerwów na to patrzeć i czekać... Pozdrowionka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amok.

sorry ale juz nie moge sluchac (czytac) tego twojego jeczenia na temat syfiastosci prescotta. czytajac twoje opisy to intela trzeba by spalic na stosie za to ze cofnal sie do epoki kamienia lupanego z procesorami a to nie prawda !

 

- piszesz ze ci sie grzeje do 80 stopni, stary ja mam podkrecony na 3,4 i w zyciu nie widzialem 80 stopni a 60 do 65 to jego norma.

- piszesz ze w photoshopie ci sie przycina i inne takie. brak slow.

 

moja opinia jest taka ze nie umiesz lub ci ze sklepu nie potrafia odpowiednio ustawic komputera (np. dysk chodzi w trybie pio a nie udma, maly plik wymiany itp.) lub przez te 80 stopni proc ci sie przelancza na puste cykle w celu schlodzenia sie co wynikowo daje wolniejsza prace.

 

piszesz se zmienili ci plyte na inna i wstawili lepsze chlodzenie i ze bylo bez zmian.

a kto ci zmienial te elementy ? ten sam gostek co skladal ci kompa ? przejdz sie z kompem do innego sklepu lub jakiegos kumpla fachowca niech wyciagnie i przegladnie te czesci czy aby napewno masz w srodku to co na fakturze.

 

co do wydajnosci prescotta i porownywania go do northwooda czy tez starego athlona to nie chce mi sie juz szczegolowo wyjasniac ale napisze tylko ze dzieki ulepszonemu HT i 1 MB cachu proc lepiej liczy sceny. a to ze jest w niektorych testach wolniejszy o pare % od north..... , to tylko pare % ktore mozna zrekompensowac podkrecajac go nieco bardziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności