Miłosz3ds Napisano 6 Luty 2012 Napisano 6 Luty 2012 Cześć! Walczę sobie trochę z kręceniem procka i chłodzeniem go :) Widzę że dużo osób ma ten procesor, a ja zastanawiam się cały czas nad temperaturami, jak je dokładnie mierzycie? Pytam dlatego, bo ostatnio natknąłem się na post na forum Intela: http://communities.intel.com/thread/24795 Gdzie moją uwagę zwrócił fragment odpowiedzi: "It seems that you are reading the cores temperature, you do not need to worry about the cores temperature, but instead you need to pay attention to the CPU temperature itself." I teraz moje pytanie, co brać pod uwagę? Używałem CoreTemp, który rzeczywiście pokazuje temperaturę pojedynczego rdzenia. Ale ostatnio ściągnąłem sobie polecony mi przez kogoś program (dedykowany dokładnie mojej płycie głównej - Asus Maximus IV Extreme - Z) AI Suite II, który również ma miernik temperatur, napięć itp. I sytuacja wygląda następująco: Nie pokazuje temperatur rdzeni a temperaturę procesora - kiedy Core temp wskazuje najchłodniejszy rdzeń 69 stopni, najcieplejszy 74 - Asusowy miernik temperatury procesora wskazuje 63/64 stopnie. Przy długim wygrzewaniu (ok 16 godzin) temperatury dochodzą nawet do 81 stopni na rdzeniu, a AI Suite nawet wtedy pokazuje, że temperatura procesora to ok. 70 stopni. Kogo słuchać? Czy tak jak ten "pan z intela" napsał - nie martwić się o temperaturę rdzeni, a o całość porcesora, czy jak? Pozdrawiam! :)
Quadysz Napisano 6 Luty 2012 Napisano 6 Luty 2012 w specyfikacji procka jest 72* i dotyczy to CPU temp, wiec nie przekraczaj tej tempratury i powinno byc dobrze. Aczkolwiek wez poprawke na to ze odpowiadam bazujac na wiedzy z poprzedniego i7 ;) ale tam tez CPU temp byla nizsza od rdzeni, no i tamten mial bezpieczna temp. 67 pozdro M.
Miłosz3ds Napisano 6 Luty 2012 Autor Napisano 6 Luty 2012 Dzięki za odpowiedź :) Czyli co, sugerujesz żeby nie zwracać uwagi na rdzenie (czyli na CoreTemp) tylko pilnować temperatur na w Asusowskim Sensor Recorderze, dobrze rozumiem? :)
Quadysz Napisano 6 Luty 2012 Napisano 6 Luty 2012 Czym sprawdzasz to chyba nie ma znaczenia, te programy korzystaja i tak chyba z tych samych czujnikow na plycie, co do temp. rdzeni to mozesz patrzec kontrolnie, nie zaszkodzi, ale postaraj sie nie przekraczac 72 na CPu i to w zasadzie tyle ;) pozdro 1
Lucek Napisano 6 Luty 2012 Napisano 6 Luty 2012 Najlepiej realtemp - zapisuje najwyższą temperaturę dla każdego rdzenia i po teście możesz sprawdzić czy aby nie przeholowałeś.
Miłosz3ds Napisano 6 Luty 2012 Autor Napisano 6 Luty 2012 Czołem, dzięki za zainteresowanie. Czyli co, nie sugerować się tymi informacjami z forum Intela, i normalnie na temperatury rdzeni patrzeć, nie na całość? Bo CoreTemp też wskazuje najwyższe temperatury poszczególnych rdzeni, ale to się nijak nie pokrywa z temperaturą procesora. Pozdrawiam!
kitamo Napisano 10 Luty 2012 Napisano 10 Luty 2012 Moj i7 2600k przy @ na 5,6Ghz dochodzil nawet do 78 stopni na rdzeniach. Pamietajcie ze wytrzymac moze i 120 stopni bo co innego temperatura z czujnika a co innego realna w rdzeniu. Zawsze jest tez tak ze 2 rdzenie moga byc zawsze chlodniejsze. To nie jest tak ze jest pewna temperatura graniczna, jaka wyznacza intel. Wszystko zalezy od zasilania. Oni podaja temperature dla stockowej wartosci, i stockowego napiecia. Przy wysokiej temperaturze moze dochodzic do zwisu kompa. Jednak po podniesieniu nieco napiecia, mimo ze temperatura rosnie, komp bedzie zachowywal stabilnosc. I tu dochodzimy do konkluzji - duzo wieksza ilosc ciepla miedzy rdzeniami musi byc wypchnieta na zewnatrz, skad zostanie zabrana przez radiator. Niestety nie jest to takie proste, stad tez rada by uwazac na ogolna temperature CPU bo wewnatrz rdzenia moze ona spokojnie wisiec na 81 stopniach i nic sie nie wydarzy bo w procesorze same rdzenie to nie problem, ale jak sie calosc podgrzeje to zaczyna sie dziac. Istotna jest tez kwestia w sposobie nakladania pasty na CPU - niektorzy mysla ze naklada sie ja rozsmarowywujac po calym CPU, lub tez widzialem technike robienia malej kropki na srodku i dociskaniu. Na stronie intela podaja ze efektywniejsze jest zrobienie horyzontalnej lini z pasty i docisniecie radiatora. Jak podaja moze to spowodowac obnizenie nieco temperatury i przyspieszenie przy transporcie ciepla do radiatora. Przy takich temperaturach kolosalne znaczenie ma sama pasta bo jest to takie jakby waskie gardlo przy oddawaniu ciepla - sam radiator moze byc wydajny bo jak sie go dotknie to jest w sumie chlodny, ale jak zmierzymy temperature CPU to wychodzi 70 stopni. Moze to oznaczac ze cieplo nie jest dostatecznie szybko transportowane do radiatora i warto wtedy zainwestowac w lepszej jakosci paste i dobrze oczyscic sama powierzchnie radiatora. 1
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się