Skocz do zawartości

Maska obiektu widocznego w refrakcji


deshu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Od paru dni kombinuje, jak wyrenderować maske obiektu, ktory jest widoczny w refrakcji.

 

Sytuacja:

Kadr zaglądania przed okno do domu. Wewnątrz (za szkłem, które refraktuje) szafa. Potrzeba maske szafy, aby ją ladnie w postprodukcji obrobić.

 

Macie na to jakiś sposób?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

lub za jednym zamachem - w materiale szkła zaznacz Affect Channels - Color + Alpha, zaznacz wszystkie obiekty oprócz szyby i szafy i w ustawieniach vrayowskich ustaw im Alpha Contribution na 0. kłopot jest taki że razem z szafą będziesz obrabiał odbicia na szybie, można więc wyrenderować osobny pass z odbiciami szyby i nałożyć na końcu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kombinujecie panowie jak koń pod górę. VrayMultiMatte pod konkretny gbuffer ID na szafę a we właściwościach materiału szkła (sekcja refractions) affect all channels.

 

edit

A jeszcze prościej - VrayWireColor pass, upewnić się że szafa ma unikalny kolor siatki, czarny kolor siatki na szkło żeby się nie nakładało i jak powyżej affect all channels w materiale. Do photoshopa i maska po kolorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

VRayLightMtl z colorem np. na red na szafę, przerenderować razem ze szkłem i gotowe?

Zapomnailem dodać, że interesuje mnie tylko idealna maska, którą bede mógł pobrać z kanału. Tak jak działa to w MultiMatteElement. Korzystając z tego rozwiązania, mamy problem z AA, oraz fakt dodatkowego renderu.

 

lub za jednym zamachem - w materiale szkła zaznacz Affect Channels - Color + Alpha, zaznacz wszystkie obiekty oprócz szyby i szafy i w ustawieniach vrayowskich ustaw im Alpha Contribution na 0. kłopot jest taki że razem z szafą będziesz obrabiał odbicia na szybie, można więc wyrenderować osobny pass z odbiciami szyby i nałożyć na końcu

Tutaj problem jak wyżej - nie dostaje maski na kanale, który można wyshufflować w nuke, albo ctrl+click w photoshopie.

 

Kombinujecie panowie jak koń pod górę. VrayMultiMatte pod konkretny gbuffer ID na szafę a we właściwościach materiału szkła (sekcja refractions) affect all channels.

 

edit

A jeszcze prościej - VrayWireColor pass, upewnić się że szafa ma unikalny kolor siatki, czarny kolor siatki na szkło żeby się nie nakładało i jak powyżej affect all channels w materiale. Do photoshopa i maska po kolorze.

 

Tak kombinowałem już wcześniej, ale nie dawało to rezultatu. Dziś się trochę pobawiłem i oto co ustaliłem:

1. aby obiekt byl widoczny w MME w refrakcjach:

- refrakcje musza być idealne, glossiness na 1

- dyspersja musi być wyłączona

- oczywiście, tak jak napisałeś, 'affect channels' na 'all channels' w refrakcji

2. aby obiekt byl widoczny w refleksjach, glossiness musi być ustawione na 1

3. zarowno siła refrakcji, jak i refleksji jest odzwierciedlana w MME. Im ciemniejszy kolor ustawiony jako siła refl/refr, odbijany/refraktowany obiekt jest mniej widoczny w kanale.

 

Powyższe obostrzenia powodują, że ta metoda w praktyce rzadko się przyda.

 

Co do wirecolor - otrzymujemy maske z bardzo nieodpowiednim aa, na dodatek tak jak w przypadku metody zaproponowanej przez M@tiego, nie da sie tej maski uzyskać z kanałów.

 

Ja zawyczaj robie tak ze wylaczam szyby i renderuje rendermaskiem ;) http://www.scriptspot.com/3ds-max/scripts/rendermask

 

Hmm, ta metoda moze być uzyta tylko wtedy, gdy index refrakcji jest ustawiony na 1 - inaczej maska ne bedzie uwzgledniala załamania. Na dodatek to kolejny rendering.

 

 

 

Wniosek niestety jest taki, że gdy w gre wchodzi dyspersja/glossy refrakcje, trzeba się bawić w roto.

 

 

Idealnym rozwiązaniem byłby RefractionPass i ReflectionPass, w którym moznaby wybrać obiekt/gbufferID, ktory ma być w nim uwzględniony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności