Skocz do zawartości

Zmiana RAM z 4 na 8


marcinW

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Powiedzcie proszę jak to wygląda. Kompa mam 4-5 letniego:

 

Procek: Intel Core 2 Quad CPu Q6600 2,4 Ghz

Płyta: Gigabyte GA-EP31-DS3L v1

Pamięć: 4 GB DDR2-667 (333 MHz)

 

zmiana całego kompa to dla mnie w tej chwili wydatek nie do przeskoczenia, ale czy miałoby sens kupić sobie nowy ram, np 2x4 GB - jakiś szybszy. Zajrzałem tutaj:

 

http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=2779#sp

 

i choć nie do końca rozumiem, to wydaje mi się, że opis raczej zaprzecza, żebym mógł wsadzić tam porządny RAM. np jakiś DDR3 1600. Proszę o podpowiedź,

 

1. czy to da radę?

2. jeśli tak to które kości bylibyście w stanie zasugerować?

3. czy miałoby to dla mnie sens, tzn czy będzie odczuwalna różnica przy renderowaniu?

 

Do tej pory z kompa jestem zadowolony i hula jak młody :-) jednak sam render to straszna katorga czasowa.

 

Z góry dzięki za odpowiedzi.

 

pzdr,

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 10
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Sam w podobnym sprzęcie zmieniłem ostatnio z 4 na 8 i komfort pracy podniósł się znacznie, ale nie przyśpieszyło to renderingu. Poza tym to niewielki wydatek, więc myślę że warto, zwłaszcza jak pracujesz z większymi scenami, i malujesz duże tekstury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki Panowie za odpowiedzi i wyjaśnienie. najbardziej zależy mi na poprawie czasu renderu, ponieważ z samymi scenami jakoś sobie radzę. nawet jak pojawia się problem bo jest za ciężko, to nie koniec świata - da się temu zaradzić - wiecie sami. koniec końców wszystko działa. z drugiej strony, faktycznie koszty duże nie są, więc można by i się skusić chociaż na poprawę samego komfortu pracy. zmiana procka raczej odpada. mając ponad 1 tys do dyspozycji, doszukałbym drugie tyle i jeszcze trochę i już całego kompa wymienił, albo większość w tym. ok. dzięki jeszcze raz. będę myślał co dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry że podpinam się pod temat. Mam szybkie pytanie dla sprzętowo zorientowanych. Dokupiłem 4 giga ramu DDR2 800Mhz. Ten sam producent, ten sam model. Nagle nie mogę podnieść taktowania pamięci powyżej 675 Mhz. Co za tym idzie procesora też nie mogę podkręcić. Ogólnie system zdaje się mieć znacznie gorszą wydajność i przede wszystkim jest mniej responsywny. Czy ktoś z Was spotkał się z czymś takim ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedys mialem podobny problem i rozwiazalem go w dosc dziwny sposob, a mianowicie ustawiajac wyzsze napiecie na ramach/ Dopiero po podniesieniu napiecia wszystko zaczelo dzialac prawidlowo na stockowych wartosciach.

 

Komp w ogole sie nie uruchamia powyzej tej wartosci czy zawiesza sie po starcie systemu ?

Nie kupiles przypadkiem DDr2 667Mhz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Ram jest na pewno 800 Mhz. Stare kości i nowe kości działają idealnie osobno. Razem za nic w świecienie dochodzą do 800 Mhz. Dzisiaj udało mi się jakoś wycisnąć 720 Mhz z całej czwórki. Stare kości szły spokojnie na 1200-1300.

Edytowane przez jamnique
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi się wydaje że mimo wszystko kości nie są takie same. Jeśli bylyby identyczne nie trzebabylo by żadnych timingów zmieniać opóźnień itp. Coś ewidentnie się gryzie między kościami. To tak jak kupić ram ddr3 1600 i obniżyć do do 800 bo coś nie gra. Nie wiem jakie mobo i jakie kości ale bios powinien Ci wskazać czy coś nie gra np płyty gigabyte jeśli coś nie gra to sygnalizuje trybem

flex mode jeśli nie da sie ustalić trybu dual itp i jeśli są różne pamięci lub wielkość kości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności