Skocz do zawartości

ostwid1985 Teczka


ostwid1985

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Wcześniej nie pokazywałem swoich prac, ale dzisiaj specjalnie zamieszczam tą teczkę, aby umieszczać wszytkie prace nad którymi pracuje. Uwagi oraz porady, które poprawią mój warsztat modelowania mile widziane.

Pierwszym modelem będzie samochód AMO F15.

Narazie tylko sam model, nieco później tekstury gdy je skończę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Planujesz zmieniać coś na modelu? Na razie dystrybucja poly jest bardzo słaba - jeśli ten model planujesz texturowac...;)

 

 

Zostało mi do wymodelowania kilka małych elementów. Model poźniej chcę umieścić w Unity3D.

Chodzi ci o zwiększenie szczegółowości modelu, czy o zwiększenie poly na modelu??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężarówka fajna. Dokończ bo warto.

 

Do czego mają służyć te modele?

Model może być albo High Poly - gęsta siatka, szczegóły detale, albo Low Poly - minimalna siatka oddająca kształt obiektu.

Twoje modele to ani jedno ani drugie. Zbyt kanciaste na High Poly, za ciężka siatka na Low Poly.

Poczytaj o modelowaniu High Poly i Low Poly.

 

AQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Modele umieszczane będą w programie strata oraz unity.

Jednak jeszcze za dużo na Low Poly, więc pomniejsze jeszcze siatkę, aby było odpowiednie.

Jeszcze się tylko zastanawiam nad tym czy lepiej jest zrobić High Poly model i wypalić z tego normal mapę i nałożyć na model Low Poly?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...lepiej od czego?

To co powiedziałeś, to jeden z "musów" robienia normalek - musisz mieć HP żeby z niego detal na LP przenieść, chyba że chcesz się bawić nDo i tym podobnymi, ale okrągłych brzegów nie uzyskasz jednak.

Ciężarówka ma koła nadające się do przepalenia (ale można by im dodać bieżniki, rowki, napisy itp), reszta wygląda bardzo skąpo. Trudno cokolwiek powiedzieć, nie pokazałeś siatki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No pod "gry" to to się nie nadaje niestety.

Masz strasznie nierówno rozmieszczone trójkąty, sporo rzeczy mogło być prostszych, a zyskane trójkąty można by wpakować w inne miejsca.

Dużo n-gonów tam masz, coś czuję że wcześniej robiłeś w autocadach etc, a tutaj sporo rzeczy robiłeś ze spline'ów.

Generalnie podpisuje isę pod zdaniem kolegi asdaq - ni to HP, ni to LP. Takie do niczego niepodobne :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błąd nie błąd - do modelowania pod gry na pewno, ale znać inny soft zawsze plus - znając autocada i modelowanie spline'ami/powierzchniami, oraz maxa i boxmodelling, zawsze masz kolejnego skilla w zanadrzu - nigdy nie wiesz czego będzie chciał pracodawca, poza tym, autocadowcy pracujący przy cnc mają znacznei lepsze warunki niż gamedevowcy :P

 

Pozdrawiam,

Piro~

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pooglądaj trochę tutoriali, speed modelingów, jak ludzie mają rozłożoną siatkę, obczaj jakie są zasady i dopiero wtedy bierz się za poważne samodzielne modelowanie. Uczenie się Cada nie było błędem, tylko nową przydatną umiejętnością, uwierz mi jak poznasz trochę zasad to od razu lepiej Ci pójdzie.

 

Pozdro :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Modelować możesz na dwa sposoby:

1. modelujesz każdą krawędź, każdy wierzchołek, każdy polygon i wygładzasz poprzez odpowiednie smoothing groupsy.

2. modelujesz model o uproszczonej siatce, a wygładzanie i gęstość siatki uzyskujesz poprzez odpowiednie modyfikatory np. TurboSmooth.

 

Ty działasz wg metody nr 1. Moim zdaniem nie warto. Dawno temu ją testowałem:

08cb81d207a5791818e6e35.jpg

i się nie opłaca. Nie ma żadnych plusów, a sporo minusów:

1. modelowanie jest bardzo mozolne,

2. a wprowadzenie ewentualnych zmian to już istna makabra. Przykład: powiedzmy, że w Twojej ciężarówce chciałbyś teraz poszerzyć skrzynię silnika. Masa przesuwania wierzchołków i wyrównywania. Koszmar.

3. siatka nie będzie oszczędniejsza. Dla sprawdzenia zrobiłem kiedyś model oboma sposobami i ilość wierzchołków wyszła podobna.

4. model jest bezużyteczny jeśli chciałbyś go wykorzystać real-time np. w silniku gry z powodów o których pisałem wcześniej.

 

Poczytaj o modelowaniu z użyciem Turbosmooth.

A znajomość AutoCADa nie zaszkodzi. Spline modeling w Maxie łykniesz jak pelikan, odruchowo też będziesz schludnie pracował na warstwach.

 

AQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

asdaq: Mógłbym Ci udowodnić że w każdym punkcie się mylisz niestety, ale nie ma sensu.

Pracować na spline można, w wielu wypadkach nawet trzeba. To o czym piszesz, to modelowanie pod sub-d, ale jeśli chodzi o bryłę lowpoly (a póki co taką właśnie chce uzyskać), a taką powinien wymodelować tak, jak mu jest najwygodniej i najszybciej - ta maskę też bym prawdopodobnie ze splajnów na szybko zrobił, jedynie bym poweldował conieco. Splajny dają zajebista kontrolę odnośnie interpolacji brzegów, co częstokroć oszczędzało mi przemodelowywania takich elementów jak rury, kable czy płyty różnorakie. Na editpoly zamieniam róż przed mapowaniem, kiedy już mam całą bryłe modelu przed sobą i widzę co można ściąć a co można wzbogacić.

 

Czego kolega ostwid1985 musi się nauczyć tutaj, to umiejętnie zarządzać budżetem poligonów, oraz tego, co wejdzie na i wyjdzie z normalmapy dobrze, a co źle. (samego modelowania sup-d pewnie też :D)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ostwid1985: 6 tygodni ciszy i co z tą ciężarówką? będzie coś z tego?

 

@Piro: Każdy z nas inaczej podszedł do tego co z pokazanego modelu można zrobić. Ja opisałem próbę wymodelowania w ten sposób modelu High Poly, Ty Low Poly. Zgadzam się z tym co napisałeś o modelowaniu Low Poly - każda metoda dobra. Równocześnie obstaję przy tym, że modelowanie w ten sposób modelu High Poly mija się z celem.

 

poza tym, autocadowcy pracujący przy cnc mają znacznei lepsze warunki niż gamedevowcy :P

 

możesz cośkolwiek rozwinąć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzecz polega na tym, że AutoCAD to dość proste narzędzie jest. Nie za wiele funkcji. Po niedługim okresie pracy, poznasz je, a później w ułamku sekund musisz odlać decyzję, która z funkcji przy najmniejszej liczbie kliknięć da Ci Efekt.

 

3ds jest znacznie bardziej skomplikowany, mnogość i różnorodność funkcji, wiele różnych sposobów na dotarcie do celu, powodują, że ogarnięcie Maxa jest trudne,a przy tym sposób poruszania się i klikania jest inny.

 

Tło praca i szlifowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności