Skocz do zawartości

Exterior: Biblioteka w Świeciu


e3A

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ponownie

 

Ostatnio mój wspólnik zgłosił się do konkursu, na który jak twierdził nikt nie prześle pracy ( jak się okazało dostarczono 51 prac konkursowych :) ), ja ze względu na inne zajęcia zajęłam się jedynie wizualizacjami obiektu. Jak to często bywa w takich konkursach koncepcja rodziła się w bólach i na zrobienie modelu i wizek zostało mi niestety tylko 24h! A szkoda myślałem, że bardziej je dopracuje, przynajmniej żeby widocznych błędów nie było.

 

Ideą projektu było zastosowanie na elewacji szklanych żyletek rozchodzących się promieniście, dzięki czemu za każdym razem światło do środka wpada rozproszone, a dodatkowo elewacja obiektu z zewnątrz tworzy, zmieniającą się pod wpływem ruchu widza, bryłę. Nic unikalnego, ale uważamy, że w tym przypadku projekt fajnie ożywił by miasto. Dodatkowo w projekcie zastosowano kilka rozwiązań eko (schematy poniżej)

 

Nasz projekt niestety nie wygrał, ale otrzymał wyróżnienie .

Poniżej link do zwycięskiego projektu i kilku innych :)

http://www.swiecie.eu/pl/news/biblioteka-jak-z-obrazka

 

 

33970838.jpg21394905.jpg14003903.jpgdetal.jpganaliza.jpganaliza1.jpganaliza2q.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Projekt całkiem całkiem , wizualizacje tez szczególnie że jak popatrzyłem na konkurs i na to co wygrało to nawet optycznie tu byliście lepsi. Co do błędów zwróć uwagę na światło w wizualizacjach na pierwszej pobiłaś abstrakcje na głowę tło wygląda że ma dwa słońca ;) ogólnie masz standardem niespasowane tło z cieniami na wizualizacji ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projekt całkiem całkiem , wizualizacje tez szczególnie że jak popatrzyłem na konkurs i na to co wygrało to nawet optycznie tu byliście lepsi. Co do błędów zwróć uwagę na światło w wizualizacjach na pierwszej pobiłaś abstrakcje na głowę tło wygląda że ma dwa słońca ;) ogólnie masz standardem niespasowane tło z cieniami na wizualizacji ;)

 

Mocno z tym przesadziłem, na postprodukcje w ogóle nie miałem czasu, dlatego też ludzie to wyrenderowane modele. Chyba musiałem już spać jak wklejałem te tła bo naprawdę przesadziłem z tym na pierwszym :)

 

Konkurs miał w sobie jeden duży minus, jedyną nagrodą, w tym przypadku za pierwsze miejsce, było przytępienie do negocjacji z wolnej ręki na wykonanie dokumentacji ( stąd pewnie wizja wspólnika, że nikt się do konkursu nie zgłosi ). Ja myślę, że kryteria oceny głównie polegały na cenie budynku, a raczej na tym czy będzie można okroić później projekt i zredukować cenę. Przyznali wyróżnienia dla prac, które na prawdę się wyróżniały albo podobały się im. W naszej realizacji największy koszt generowała elewacja z żyletek, ale myślę, że za ok 1 mln zł można by było całą wykonać ( już coś podobnego realizowałem ), a przy zastosowaniu rozwiązań z ekologicznymi źródłami energii liczyliśmy na duże dotacje z Uni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam też daleki jestem od stwierdzania kumoterstwa. Choć znam paru architektów, którzy sędziowali kilka dużych konkursów i mówili, że kodowanie prac w przypadku dużych realizacji, o charakterze międzynarodowym, nie istnieje :D. Ale ile w tym prawdy to nie jestem w wstanie sprawdzić.

Co do tego tego czy wygrany projekt był lepszy np. funkcjonalnie to być może. Nie widziałem rzutów, ale widząc program użytkowy i kształt działki, to o cuda rozwiązań funkcjonalnych było raczej trudno. To w końcy biblioteka miejska z dwoma salami do wypożyczania i jedną salką konferencyjną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

 

Na początku gratulacje za otrzymanie wyróżnienia!

My też popełniliśmy ten błąd i myśleliśmy podobnie jak Wy - skoro nagroda taka dziwna, okres świąteczny - to nie powinno być konkurencji... 6 tygodni pracy 2 osób w plecy, czyli nie licząc wynagrodzenia, a same koszty (zusy, czynsz, druk, wyprawa do Świecia itp itd wychodzi ok. 3,5tyś... a za coś trzeba przecież żyć ; ) ...czy ktoś zna inną profesję, gdzie 51 zespołów przygotowuje prace i oferuje je klientowi, a ten wybiera jedną, w dodatku nieco kontrowersyjną, a reszcie nawet nie podziękuje? Takimi idiotami są chyba tylko architekci, żeby się na takie coś zgodzić.. Widział ktoś/słyszał żeby choćby np 51 grafików przygotowywało przez miesiąc jakąś scenę/model i żeby klient wybrał jednego z nich a resztę odesłał z kwitkiem?

 

..ok, przepraszam za OT

a teraz o pracy Waszej - czy byliście w ogóle w Świeciu? na wizualizacjach nie za bardzo widać, że braliście pod uwagę otoczenie i ukształtowanie terenu, czy z pełną świadomością postawiliście budynek na biegnącym przez działkę ciepliku? jego przełożenie to konkretna kwota ; ) jaki wyszedł Wam kosztorys jeśli to nie tajemnica? mieliście kosztorysanta? budynek wygląda na raczej sporo droższy niż te ok 5.500.000 brutto co było maximum co chcieli na to wydać? Piszesz, że dodaliście sporo eko-gażetów - w odpowiedziach do konkursu pisali, żen ie będą się ubiegali o dotacje z UE.. wiatraki i gromadzenie deszczówki to raczej drogi modny kaprys niż coś pożytecznego raczej.

 

Pokazaliście bardzo modną, ciekawą elewację, ale już sama ona chybaby zrujnowała ich budżet ;)

 

Czy to jest biblioteka "na miarę Świecia"? Jak zauważyliście wygrało coś o kompletnie innej stylistyce, stylistyce nowoczesnego Świecia, z resztą zobaczcie inne genialne projekty autora zwycięskiej pracy - jest odnośnik na stronie z wynikami.

 

Raz jeszcze gratuluję wszystkim Wyróżnionym pracom i życzę Wam i sobie - startujmy już tylko w konkursach z patronatem SARPu przynajmniej ;)

 

pozdrowienia, boba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie byliśmy w Świeciu :), gdybyśmy tam pojechali to do Twoich wyliczeń kosztów należało by doliczyć cenę dojazdu z południa Polski oraz stracony dzień pracy. Co do zlokalizowania budynku, czy samego projektu pracowaliśmy na materiałach jakie przygotował organizator. A z tego co pamiętam ( mogę się oczywiście mylić :) ) nie było wytycznych do lokowania budynku, przebiegu nieprzekraczalnych ciągów itp. Co do samego kosztorysu to mogę powiedzieć, że udało nam się zmieścić w założonym budżecie. Przy obliczaniu kosztów współpracowaliśmy z firmą wykonawczą, z którą mamy kontakt. Sam budynek nie jest tak bardzo z wydziwiany. Całą robotę tworzy tutaj elewacja, jej koszt został wstępnie oszacowany, przez producenta (ALUPROF) na ok 1 mil z montażem. Eko- gadżety nie zostały wliczony do głównego kosztorysu , dodane zostały jako opcja.

 

Co do autora zwycięskiej pracy można powiedzieć że tworzy bardzo brutalną architekturę, te projekty strasznie mnie rażą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do autora zwycięskiej pracy można powiedzieć że tworzy bardzo brutalną architekturę, te projekty strasznie mnie rażą.

 

uważaj co piszesz, bo jeszcze Ciebie sąd koleżeński Izbowy koleżanek i kolegów architektów oskalpuje ze sr$%&sz w swoje gniazdo ; )

 

..powiem tylko że mi ta stylistyka też nie podchodzi no ale o gustach się nie dyskutuje niby.. napisałem, że wygrał projekt 'na miarę Świecia' - to cytat

 

ps. to aluprof ma takie systemy do mocowania szklanych żyletek?

 

pozdrowienia i życzę wygranych w innych konkursach!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

ps. to aluprof ma takie systemy do mocowania szklanych żyletek?

 

 

Sam Aluprof nie posiada w swojej ofercie systemowych rozwiązań mocowań, ale są wstanie je zaprojektować i wykonać. Już współpracowaliśmy przy jednej inwestycji z podobnymi lamelami i całkiem nieźle się spisali od strony projektowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a tak z ciekawości zapytam, też startowaliśmy w tym konkursie, otrzymaliśmy 67ptk,

a ile wasza praca? Niestety nigdzie nie opublikowano (chyba, że się mylę) pełnej listy z punktacja.

 

Co do waszego projektu bardzo fajny, podoba mi się.

Co do zwycięskiej pracy, to zdanie mam takie jak większość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest żyletka w aluprof http://bryla.gazetadom.pl/bryla/51,85301,8120281.html?i=5

Nie jestem pewien czy tym sposobem da się to montować żyletkę pod kątem.

Ładniejszym rozwiązaniem jest to (pojedńczy profil), http://cms.pilkington.com/projects/show/4022/Opus-Film-%C5%81%C3%B3d%C5%BA.aspx ale nie wiem co to za system.

 

Nie wiem czy te rozwiązania przewidują mocowanie pod kątem. Tu chyba trzeba podjeść do tematu zupełnie od początku. Może kiedyś trafi się taki temat realizacyjny i będę mógł to zaprojektować dokładniej.

 

a tak z ciekawości zapytam, też startowaliśmy w tym konkursie, otrzymaliśmy 67ptk,

a ile wasza praca? Niestety nigdzie nie opublikowano (chyba, że się mylę) pełnej listy z punktacja.

 

Szczerze to nie wiem ile mieliśmy punktów, wyniki otrzymał mój kolega mnie tylko poinformował o nich, nawet zapomniałem zapytać.

 

Może skoro jest już dwóch użytkowników, którzy startowali w tym konkursie to może zamieścicie w tym wątku swoje projekty - jestem ciekawy jak inni do tematu podeszli .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności