Jump to content

Cienie na siatce - nie mogę znaleźć błędu


Reinchard
 Share

Recommended Posts

Tak jak w temacie. Pracuję w 3ds Max 9. Stworzyłem model budynku bardzo uważając aby siatka nie zawierała błędów. Niestety, po nałożeniu smooth powstają brzydkie cienie. Jest to szczególnie widoczne gdy wrzucę model do gry. Drobiazgowo przeglądałem wszystkie połączenia na siatce w poszukiwaniu ngonów, nawet dałem turn to poly i ustawiłem limit krawędzi poligonów na 4 - nie pomogło. Może mógłby ktoś rzucic okiem na model. Nie potrafię doprowadzić do porządku już pierwszej, frontowej ściany (ta z 7 dużymi oknami i 2 piwnicznymi), choć ten front wydaje się być najbardziej ok.

Link to modelu:

http://speedy.sh/WMSD6/dom16a.max

Link to comment
Share on other sites

to jest smoothing group poligonow, musial bys sobie recznie je poustawiac albo poprawic siatke, bo te babole powoduje wlasnie zle przygotowany mesh, a u ciebie na oknach jest maly sajgon, gdzie indziej zreszta nie mniejszy :)

 

pozdro

Link to comment
Share on other sites

moze sajgon to troche za mocne slowo, ale chodzi o to ze okna w rogach maja specyficznie przygotowane chamfery, ktore powoduja ze poligon przystajacy do tego rogu okna jest ngonem, i glownie przez te chamfery masz takie babole, nawet jak go masz przecietego edgem, to sie bedzie moglo kaszanic

 

i teraz mozesz recznie poustawiac smoothing groupy, lub poprawic te ngony

Link to comment
Share on other sites

Sęk w tym że myślałem iż w momencie, kiedy przecinam takiego ngona edgem w ten sposób że po przecięciu ma maksymalnie 4 krawędzie to już nie jest ngonem. Co jeszcze mógłbym zrobić jeśli nie poprzecinać edgem?

Link to comment
Share on other sites

Ok, wyszedłem z tego w następujący sposób - musiałem użyć welda na wszystkich wierzchołkach okien gdzie był użyty chamfer i potem zaokrąglać ich krawędzie od nowa. Zależało mi na tym, ponieważ dom ma gruby tynk, z dużym bumpem i chciałem aby wnęki okienne wyglądały naturalnie. Niestety w żaden sposób nie mogłem użyć chamfera tak, aby nie psuł siatki wokół okien. Pomogło dopiero wstawienie "ramki" wokół okna z czterech face'ów - wtedy po nałożeniu chamfera nie powstawały cienie. Gdyby ktoś znał jakiś dobry sposób na zaokrąglanie takich wnęk w ścianie budynku niech da znać.

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We are using cookies. Read about our Privacy Policy