Skocz do zawartości

Xoliul Shader 2.0 i problem z oświetleniem


Maxoss

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, korzystam z tego viewportowego shader'a od kilku dni i nie potrafie z niego odpowiednio korzystać. Główny problem jest z oświetleniem sceny. Wiem, jakie textury przypisać odpowiednim "miejscom" w tym shaderze, problem jest taki, że cokolwiek bym nie zrobił, model będzie bardzo ciemny. Użyłem Boulder_IBL wciskając przycisk L po prawej stronie w oknie z materiałami, dodałem 3 własne omni lighty, rozmieściłem je odpowiednio wokoł modelu, tak aby całego oświętlić, wybrałem je w shaderze i ustawiłem wszystkim moc światła na 1,0 (jeśli ustawie większą wartość, to będą zmieniały się kolory tekstury diffuse). Niestety jest zbyt ciemno ...

 

Sprawdzałem jak sprawa ma się w Marmoset Toolbag - tam wszystko pięknie jest wyświetlane, model jest w pełni oświetlony, problem jest jednak taki, że Toolbag nie obsługuje Gloss Map a jest mi to potrzebne.

 

Sprawdzałem też w Blenderze, tam nie ma żadnych problemów nawet z gloss mapami, nie posiada żadnych ograniczeń ze światłami, więc mogę dowolnie przygotować oświetlenie modelu.

 

Sprawdzałem także w UDK, wszystko ok.

 

Chciałbym po prostu zrobić wszystko w 3DSie tak na przyszłość, aby mieć możliwość w późniejszym czasie stworzyć jakieś animacje broni itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Z tego co pamiętam w Toolbagu możesz użyć Gloss mapy. Zapisujesz ją jako kanał alpha w mapie specular.

 

Tak, sprawdzałem, ale ta metoda nie działa zbyt dobrze. Wieczorem spróbuje jeszcze z tym się pobawić.

 

Przełączyłeś na DirectX?

 

Oczywiście że przełączyłem na DirectX. Na poniższym screenie widać to najlepiej.

 

https://www.dropbox.com/s/pzv861orhr350xt/TestXoliul.jpg

 

Dla jasności:

- 3DS ma 3 światła o domyślnej sile 1,0

- Toolbag posiada jedno światło o intesywności 2/5 suwaka

Tekstura diffuse nie jest ciemna, bo w UDK wyświetla się normalnie, czyli tak jak w Toolbag - jasna kolorustyka, odpowiedni specular. Problem musi być po stronie tego shaderu z 3DS'a, innego wyjścia nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już wiem w czym może być problem, ale niestety nie potrafie go rozwiązać. Xoliul Shader nie potrafi odpowiednio wczytywać kolorów, łatwo można to zauważyć na podglądzie przy wyborze tekstury Diffuse:

 

https://www.dropbox.com/s/a8ql021r6o9s0p5/DiffuseBlack.JPG

 

W rzeczywistości diffuse wygląda tak:

 

https://www.dropbox.com/s/h7jvs3d7j5xgdeh/BlackDiffuseDowod.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Xoliul ma własne ustawienia gamma correction - wył maxową i ustaw tą w Shaderze.

 

Chodzi o to?

https://www.dropbox.com/s/swl2uk1yfa9k0vv/gamma.JPG

 

Miałem to już wyłączone jak wszedłem do tej zakładki w opcjach.

 

@edit

Jak włącze, to jest jaśniej, ale całe te oświetlenie jest takie nienaturalne jak na poradnikach na YT od Xoliul, specular się gubi, nie jest wyświetalny poprawnie, gloss świruje (wcale nie działa). Sporo wczoraj spędziłem czasu na czytaniu i oglądaniu różnych poradników odnośnie tego Shader'a, chyba nikt nie ma tego problemu co ja. Na 101% tekstury wykonane są poprawne, skoro w Blenderze oraz Toolbagu wszystko działa jak należy, to najwidoczniej Xoliul załapał jakiegoś buga.

 

Liczę jeszcze na pomoc. Dzięki za zaangażowanie się w temacie, ale póki co nikt z was nie rozwiązał problemu.

Edytowane przez Maxoss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche czasu minęło od ostatniego posta, ale rozwiązaniem tego problemu jest przejście do:

Customize -> Preferences -> Gamma and LUT -> i zaznaczamy opcje "Affect Color Selectors", oraz "Afect Material Editor"

 

Wolałem napisać, bo może ktoś mieć podobny problem, albo będzie szukał w Googlach rozwiązania i akurat trafi na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności