Skocz do zawartości

Google Web Designer


adek

Rekomendowane odpowiedzi

Pojawiła się pierwsza wersja programu Google Web Designer. O tym, że Flash umiera (dla wielu osób już umarł) wiedzą wszyscy. Nawet Adobe, które coraz odważniej eksperymentuje z HTML5. Firma Google już jakiś czas temu zapowiedziała wypuszczenie na rynek alternatywy dla Flasha opartej własnie na HTML5 i CSS.

 

Pełna treść: Google Web Designer

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Na razie mało kto myśli o HTML5 w kontekście reklam i banerów. Jeszcze bo coraz więcej narzędzi się pojawia. Trzeba jakoś zastąpić Flasha bo nie wszystkim odpowiada powrót do GIFów czy banerów statycznych (chociaż moim zdaniem dobry baner statyczny może być skuteczniejszy od flasha). No chyba, że psychologowie to jakoś zbadali i udowodnili, że jak coś miga to jest bardziej widoczne i zachęca do klikania, a nie ignorowania.

 

Sam program fajny. Generowany kod jest całkiem całkiem. Ale wiadomo - to Google.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie we Flashu zawsze będzie się pracowało sprawniej, bez przejmowania się kompatybilnością i nie łatwo będzie mu dorównać w kwestii dostępnych narzędzi, frameworków i tutoriali... Przy jakichś bannerach które praktycznie zawsze są proste może to nie będzie mocno odczuwalne, ale ogólnie śmierć Flasha oznaczałaby ogromny krok wstecz i by była idiotyczna... HTML5 i Flash powinny koegzystować, HTML5 będzie przydatne, ale nie wiem czy kiedykolwiek będzie w stanie zastąpić Flasha - musiałaby być naprawdę wielka rewolucja.

Boli mnie że niektórzy potrafią robić dziwne wjazdy na Flasha bo nawet nie wiedzą że ma darmowy kompilator - SIC

Promocja HTML5 jest udana, zdezorientowani klienci chyba zawsze będą pytać dlaczego to wychodzi drożej niż Flash - w końcu reklamują jako lepsze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Flash może jeszcze się utrzyma jako technologia powiązana z AIR, ale ogólnie do sieci? Nie widzę powodów dla których HTML5 miałby nie zastąpić Flasha i stać się ogólnym standardem. Nawet Adobe bardziej się teraz skupia na narzędziach Edge niż nad rozwojem Flasha. Mógłbyś rozwinąć, gdzie musiałaby nastąpić ta rewolucja? Bo na mój gust to wystarczy już tylko ewolucja HTML5. :) Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez playera problemy z kompatybilnością chyba zawsze będą zmorą, a ewolucja kto wie jak bardzo będzie się ślimaczyć i w którym miejscu praktycznie stanie. HTML5 jest bardzo ważny, daje wiele większe pole do popisu i można coś przybajerować, ale robienie w tym syfie bez jednolitego standardu czegoś poważniejszego to tylko dodatkowa męczarnia i koszta nie warte zachodu - tylko dla upartych albo tych co olewają kompatybilność, albo dla tych co chcą z jakiegoś powodu wpakować pieniądze w promocję HTML5... Ogólnie problem jest na tyle duży, że ta ewolucja HTML5 może mieć krótkie nóżki i wcale nie zajść aż tak daleko. Ponieważ większość Flasha w sieci to są proste rzeczy, to spodziewam się że większość będzie można zastąpić, ale żeby wszystko to oj ciężka sprawa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówiąc o problemach z kompatybilnością masz na myśli też to, że flash nie działa na wielu urządzeniach mobilnych a HTML5 na wszystkich + na wszystkich nowych przeglądarkach? W wypadku obu technologii akurat te problemy występują i niestety nie doczekamy się chyba jednego spójnego standardu nigdy. Zresztą, skoro świat się nie może dogadać co do formatu gniazdek elektrycznych, to co tu gadać o standardach w sieci :)

Oczywiście, póki co obie technologie będą sobie istniały obok siebie, skoro jest jeszcze masa użytkowników np. IE 6.0, a pewnie jakieś 70% video w sieci jest we flashu, ale Google "z jakiegoś powodu chce wpakować pieniądze w promocję HTML5", Adobe nie rozwija flasha na mobile, itd. itp. Kierunek wydaje się już ustalony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie siedzę w temacie za bardzo, ale nie chodzi o to, że firmy od przeglądarek próbują pozbyć wtyczek(nie jasno zrozumiałem, że chodzi o ich architekturę pamiętającą czasy Netscape? ) co zrobiła już Mozilla i Google wyłączając flesha właśnie? Zaznaczam iż się nie znam, więc to bardziej pytanie niż odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak kompatybilności przeglądarek a wycofywanie wsparcia dla Flasha to nie to samo. Różnica jest taka że jedno jest problemem technicznym praktycznie nie do przeskoczenia a drugie jest efektem decyzji związanych z walkami na rynku. HTML itd. chyba zawsze będzie mniej wygody i stawianie wyłącznie na niego to w pewnym sensie uwstecznianie się... W tej chwili to wygląda tak, że każde przejście przy pracy do PHP jest jak relaks - powrót do normalności i chwila oddechu...

Prawdziwe alternatywy dla Flasha to stworzenie innej podobnej wtyczki albo tylko jedna dostępna przeglądarka, ewentualnie wszystkie działające identycznie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie, że nie to samo, ale skutek ten sam -- gimnastykowanie się, żeby Twój produkt działał wszędzie identycznie. Z punktu widzenia autora obie sytuacje są dokładnie tak samo upierdliwe. :)

 

Ja nie twierdzę, że HTML5 jest już super. Nie jest. Ale ogólną tendencję na rynku uważam za właściwą. Zainwestowałem masę czasu we Flasha/Flexa, więc powinienem bronić tej technologii do upadłego, ale jakieś dwa lata temu porzuciłem ją kompletnie, uznając za ślepą uliczkę. Troszkę się pomyliłem co do timingu, flash jeszcze żyje i pewnie nie umrze tak całkowicie jeszcze długo, ale odjedzie gdzieś na boczny tor. Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kierunek jest juz ustalony po części też przez Adobe. Przecież od jakiegoś czasu to Adobe porzuciło niektóre platformy i wręcz rozpoczęło prace nad narzędziami do HTML5. W sumie trzeba pochwalić podejście biznesowe bo wiedzieli co się święci.

 

Flash pewnie jeszcze pozostanie, ale trochę do innych zastosować niż strony czy banery. Akurat z tego się cieszę. Myślę, że gry będą się trzymały mocno jeszcze przez jakiś czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

deshu, jeśli umiesz programować w AS3 to w C# pewnie też zrobisz program :)

Adobe idzie po prostu za trendem, gdyby nie bojkot Flasha prawdopodobnie by nie stracił na wsparciu (po prostu dalej by się to opłacało)

Ponieważ programuję w wielu językach jestem bardziej przyzwyczajony do normalnej pracy i dlatego irytuję się kiedy muszę tracić masę czasu na dbanie o kompatybilność prawie na każdym kroku. Różnice w wyświetlaniu, różnie interpretowany kod, różny kod przyjmowany, różne wartości domyślne - bez Flasha jest się na to skazanym bez odwołania, a to nie jest miłe ani dla mnie, ani dla klientów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy Adobe idzie za trendem czy raczej chce współtworzyć trendy. Mając doświadczenie flashowe mogą i chcą dużo wnieść, a przy okazji odkroić sobie kawał tego tortu. Poza tym ja bym tak nie gloryfikował Flasha. Ma swoje dobre strony, ma i swoje złe strony. I też ewoluował. Wystarczy sobie przypomnieć AS 2. Albo czasy zanim pojawiły się jakiekolwiek debuggery. Wydaje mi się, że w Adobe rozumieją, że być może w pewnym momencie trzeba będzie się pożegnać z flashem, więc szacun za szybkie przewidywanie przyszłych potrzeb rynku i nie przywiązywanie się nadmierne do własnych technologii.

 

No ale my tu sobie o Flashu, a wątek jest o Web Designerze. :) Ktoś widział jakieś fajne przykłady na tym zrobione?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adobe raczej po prostu kieruje się tam gdzie widzi pieniądze, bojkot Flasha na pewno nie jest czymś co im się podoba...

I żadnej gloryfikacji tutaj nie ma - po prostu różnica między pracą pod playerem i pod czystym HTMLem, Flash jest zwyczajnie najpopularniejszy więc na nim się sprawa skupia... Kiedy będzie warto się pożegnać z Flashem? Moim zdaniem nigdy, dopóki nie zrobią np. wtyczkę-playera HTML5 i go nie spopularyzują jak Flasha - w innym wypadku Flash cały czas powinien mieć swoje miejsce i koegzystować z HTML5, bo inaczej cały ten postęp będzie równocześnie bolesnym krokiem wstecz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności