Jump to content

Jakiego sprzętu potrzebujecie???


matszklar

Recommended Posts

Witam wszystkich.

Dwa dni temu dostałem w pracy "zadanie bojowe" a mianowicie przygotowanie specyfikacji nowej linii komputerów dla grafików 3d.

Dokładnie chodzi oczywiście o sprawdzenie jakie są oczekiwania co do sprzętu w kontekście technologii oraz cen.

Liczę na rzeczowe i szczere wypowiedzi które pozwolą nam lepiej poznać oczekiwania i potrzeby braci zajmującej się ogólnie grafiką ale z dużym udziałem 3d.

Podział jest następujący:

1. podstawowa stacj robocza ( jaki sprzęt /za jakie pieniądze ?)

2. zaawansowana stacja robocza ( jaki sprzęt /za jakie pieniądze ?)

3. specjalizowany sprzęt czyli koncówki i szafy renderujące ( jaki sprzęt /za jakie pieniądze ?)

 

Prosiłbym o zabranie głosu w tej sprawie i naprawdę będę wdzięczny za próbę określenia Waszych potrzeb. Zostałem zobligowany aby przekazać że najbardziej aktywni autorzy wypowiedzi będą mogli skorzystać ze zniżek ( atrakcyjnych) podczas ew. zakupu sprzętu w naszej firmie.

Tak więc zapraszam do dyskusji :)

Link to comment
Share on other sites

Chętnie wypowiem się w temacie mimo, że jestem kompletnym abnegatem jeśli chodzi o kompy. Wypowiem się z mojej perspektywy i jak to jest ze mną bo w nie długim czasie planuję kupić dość wydajny komputer do grafiki 3d. Kupno sprzętu dedykowanego do grafiki 3d było zawsze utrapieniem dla mnie. Z jednej strony każda firma komputerowa z pocałowaniem ręki złoży komputer do grafiki ale niekoniecznie się w tym specializuje. Ostatnio jak kupowałem kompa wybrałem się do kilku sklepów i o dziwo każdy z nich proponował zupełnie inne ustawienia komponentów, kładąc nacisk na zupełnie odmienne elementy. Brakuje mi na rynku firmy, która specializowała by się właśnie w obsłudze inżynierów, lub oferowała gotowe rozwiązania np. jak firma BOXX Technologies. Moim zdaniem typowi użytkownicy (architekci, inżynierowie, pewnie w większości graficy, studenci różnych kierunków artystycznych) bardziej skupiają się na programach, nauce ich i możliwości jakie one dają. W mniejszym stopniu (zapewne wcale) nie śledzą nowinek technicznych, tego co oferuje rynek. Dla mnie raz wydane duże pieniądze na komputer powinny zapewnić, że sprzęt będzie hulał przez długi czas. Bardzo ważna jest szybkość renderingu, możliwość wyświetlania dużej ilości detali z vieporcie. Przy ostatnim kupnie komputera myślałem, że będę co najmniej kilka razy modernizował go o nowe komponenty. Koniec końców wyszło na to, że raz dodałem trochę ramu i zrezygnowałem z dalszej modernizacji na rzecz kupna nowej jednostki. Kupując nowy sprzęt z góry chciałbym wiedzieć konkretnie, że mogę dorzucić za jakiś czas dodatkowy procesor, drugą kartę graficzną i może więcej ramu i chcę wiedzieć i widzieć konkretny wzrost wydajności.

 

Zauważyłem, że Wasza strona internetowa ma dość wąski zakres produktów ale macie potencjał aby się rozbudować.

 

Chętnie widziałbym ofertę:

 

-co najmniej podstawowych komputerów dla studentów w okolicach 6-7 tyś. W tej cenie musiałby się zmieścić też monitor, myszka i klawiatura jako, że pewnie będzie pierwszym poważniejszym wydatkiem z kieszeni młodego człowieka

 

- kompy dla bardziej dzianych ludzi lub inżynierów mogących wydać więcej kasy na sprzęt do pracy codziennej w okolicach 10 tyś. Za samą jednostkę bez monitora

 

W kwestii bardziej zaawansowanego sprzętu powinny wypowiedzieć się osoby pracujące w studiach graficznych, bardziej obeznani w kwestii sprzętu.

 

Ogólnie na rynku brakuje mi firm, które oprócz oferty potrafią jednocześnie sprzedać wiedzę o swoich produktach. Student ASP chcący kupić kompa jest naprawdę kompletnym głąbem jeśli chodzi o sprzęt a rozmowa z facetem z Warszawskiej giełdy komputerowej przyprawia o zawrót głowy.

 

Wydaje mi się, że Wasza oferta powinna być poszerzona o możliwość złożenia komputera pod konkretną osobę a nie jedyni sprzedaż gotowych zestawów dedykowanych. Wydaje mi się, że powinniście też wzbogacić swojego bloga o wpisy przybliżające to jak komponenty mają wpływ na działanie komputera podczas pracy w różnych programach. Chętnie także poczytał bym jaki wpływ na działanie mają procesory Xeon a jaki i7, a także co dają układy dwuprocesorowe. Albo kiedy lepiej kupić komputer z kartą NVidia a kiedy z Geforce.

 

Wiem, że nie podałem Wam wiele szczegółów technicznych ale może moimi spostrzeżeniami i przemyśleniami wpadniecie na pomysł dostosowania oferty do różnych odbiorców.

 

W niedługim czasie planuję kupić komputer właśnie do grafiki w okolicach 10 tyś i chętnie powierzył bym to komuś, kto potrafi dobrze zaprezentować dlaczego to właśnie u niego mam zostawić swoją kasę.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cześć Mateusz, powinieneś stworzyć dobrą czyt. szybszą alternatywę dla zestawu opartego o procesor i7-3930K w porównywalnej cenie.

Jak dobrze wiemy ceny procesorów intel xeon (podstawka 1366) uległy sporym obniżką (ebay). Xeony z serii 56xx są w dużym stopniu podatne na podkręcanie. Jeśli miałbym składać szybki komputer w dobrej cenie rozważyłbym własnie taką opcje. Przykład:

 

evga sr2 - 1750zł brutto (problem z dostępnością)

2x Intel Xeon Six Core 2.13GHz L5639 - 1600 brutto (allegro)

 

wymienione procesory podkręcone osiągają 16,5 pkt w CB

 

Cenowo, wydajnościowo taki zestaw wydaje się dużo lepszym rozwiązaniem od i7-3930K.

 

Pozdrawiam

Seba

Edited by @[email protected]
Link to comment
Share on other sites

Kramon, procesory podkręcają się do 3,3ghz. Myślę że na 3,3 na jeden rdzeń jest całkiem OK.

 

http://forum.benchmark.pl/topic/98220-evga-sr-2/

 

Tak jak już napisałem wcześniej jest to tylko przykład, pojawiają sie teraz inne xeony z rodziny 56xx w dobrych cenach...

Edited by @[email protected]
Link to comment
Share on other sites

Witam.

Na początek dziękuję wszystkim którzy zabrali głos i oczywiście prosze o "jeszcze :) "

A więc po kolei ustosunkuje się już teraz do tych kilku wypowiedzi :

@rakiety

To co oferujemy w tem momencie swym podstawowym szkieletem oparte jest o procesory Xeon 8 i 12 rdzeniowe z serii procesorów przygotowanych do pracy w konfiguracjach 2 procesorowych.

 

Nasza strona jest dosyć prosta i celowo zrezygnowalismy z konfiguratora sprzętu.Spowodowane było to tym że dużo lepiej sprawdziło się wsłuchanie sie w potrzeby i oczekiwania klienta i podsunięcie mu przez nas optymalnej dla niego konfiguracji aniżeli pozwolenie mu na tworzenie własnej , często nie do konca przemyślanej konfiguracji. W naszym wypadku stworzyliśmy rdzen oparty na dwóch komponentach wysokiej klasy ( płyta Asus Z9PE-D8 WS i procesory E5-2689 otaz E5-2696 V2.).

Rdzeń ten można dowolnie uzupełniać o kartę graficzną oraz podsystem dyskowy. Od pewnego czasu umozliwiamy sprzedaż zestawu z jednym procesorem co daje nabywcy szansę na kupno tanszej stacji teraz i rośnięcie wraz z nią w miarę wzrostu możliwosci finansowych bądź wzrostu apetytu na moc. Stacja nasza wytrzyma jeszcze 2 lata pod względem wydajności procesorów CPU.

Nie chwaląc się muszę stwierdzić że w stosunku cena/moc oferujemy jedne z najtanszych zestawów stacji i nie stało się to wcale za cene korzystania z gorszej jakości komponentów, wręcz przeciwnie ...awarie naszych zestawów są bardzo sporadyczne.

A jezeli chodzi awaryjnosć i gwarancjęt to : oprócz standardowej gwarancji na komponenty udzielamy jeszcze własnej gwarancji na całość jako zestaw , a dokładnie na to ze w tym konkretnym oprogramowaniu z jakim stacja ma pracować( zawsze o to pytamy) stacja ma pracować poprawnie. I to własnie oznacza ze nie zawsze jesteśmy skłonni przystac na sugestie zamawiających wiedząc o tym że niektóre spośród komponentów potrafią być przyczyną problemów czasem mniejszych a czasem tych duzo poważniejszych...

Dotyczy to pamięci , płyt głównych ,zasilaczy, procesorów ( sławetne ES-y których nie wolno sprzedawac a i tak pokazują się na rynku wtórnym...).

Postanowiliśmy wprowadzić do sprzedaży stację opartą o płytę jednoprocesorową ale z procesorem Xeon 8 core jako jadrem systemu.

Najtansza stacja kosztuje 7200 pln brutto czyli tyle ile oparta o i7-3930 mając jednak troszkę większą wydajnosć i -mam wrażenie- większą zywotnosć uzytkową - mam na myśli to że procesor zawsze można przenieść do stacji opartej o płytę dwuprocesorową .

 

@Kramon-tak właśnie przygotowujemy ( a potem testujemy) sprzęt , czyli pod soft jakiego używają. Nie ukrywam że najczęsciej (80 %)jest to wersja maxa i vraya , ale juz bywał maxwell, Cinema, Maya, Houdini i soft gpu. Testujemy przed dostawą przynajmniej 24 h.

 

@seba

Mysleliśmy nad tym tym bardziej ze przyzwoite Xeony np x-5550 dają sie kręcic na powietrzu do 4 Ghz a na wodzie do 4.4 Ghz.

Niestety dostępność płyt EVGA jest bardzo mała, a rynek wtórny odpada (kwestie gwarancyjne, f-ra Vat itp.)

Edited by matszklar
Link to comment
Share on other sites

Wszystkie obudowy oraz zasilacze są traktowane jako oddzielne jednostki czyli konfigurowane oddzielnie( chyba tego dotyczyło pytanie)

Z ostatnich serii Xeonów tylko Xeony z serii 55XX oraz najnowsze 26XX v2 dają sie podkręcać o czym to zawsze informujemy potencjalnych klientów.

Edited by matszklar
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We are using cookies. Read about our Privacy Policy