Skocz do zawartości

2 pytania


DaviesGTR

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć! Napotkałem 2 problemy w 3ds z którymi nie mogę się uporać, może ktoś z was wytłumaczy mi o co z tym chodzi? Byłbym bardzo wdzięczny. :)

 

Pierwszy problem jest następujący - kiedy tworze nowe polygony, lub edytuje inne to wyróżniają się od tych starszych, nie reagują nawet po nadaniu tej samej grupy smooth jak sąsiadujące poly.

 

Tutaj link do zdjęcia o co chodzi: http://fooh.pl/pokaz/2392197858.png

 

Drugi problem to psucie się modelu, zdarza mi się to kiedy cofam jakąś czynność lub rzadziej kiedy coś wykonam.

 

Link do zdjęcia: http://fooh.pl/pokaz/1111156626.png

 

Z góry dziękuje wszystkim za pomoc. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Po pierwsze dobrze by było gdybyś wkleił zdjęcia z viewportu zamiast rendery, np. w taki sposób:

 

689egp.jpg

 

1. Nie jestem pewien czy piszesz o całości czy tylko o tych na dole, jeśli o całości to musisz wiedzieć, że ścianki będą się różnić od siebie skalą szarości w zależności od tego jak na nie patrzysz. Na zdjęciach powyżej wkleiłem jeden prosty model tylko, że przy tym drugim mam inaczej obrócone okno widokowe. Jeśli jednak piszesz o problemie z ściankami na dole Twojego screenshota to zrób coś takiego:

Zaznacz wszystkie ścianki modelu i w zakładce Smoothing Groups kliknij Clear All.

 

2. Nie chcę zgadywać i wprowadzać Ciebie w błąd, bo nie koniecznie problem leży w tym o czym myślę. Wrzuć jeszcze (podobnie jak na moim zdjęciu) widok z okna w Maxie i widok z siatką modelu.

 

Poza tym sprawdź tą stronkę, wiele przydatnych informacji na temat modelowania:

 

http://wiki.polycount.com/SubdivisionSurfaceModeling#Primers

 

to też dobre:

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstawiam zdjęcia z viewportu:

 

3801492618.png

2608187646.png

4254037748.png

 

Zauważyłem również, że zaczęło się tak dziać kiedy złączyłem w jedną bryłę dwie części modelu, chodzi o te różniące się polygony. Teraz przy tworzeniu nowych mają inne odcienie. Zrobiłem tak jak mówiłeś czyli zaznaczyłem wszystkie poly i clear all, niestety nie pomogło. Dzięki za linki do stron, bo przy okazji szukałem czegoś takiego, na pewno skorzystam. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę też o zdjęcia siatki, F4 na klawiaturze w viewporcie i zrób screeny, jeśli to co poniżej napiszę Ci nie pomoże.

 

Ok więc żeby nie tracić na to czasu Twojego ani mojego, nie będziemy się zastanawiać co powoduje problem tylko go rozwiążemy.

Co do tutoriali, które podałem wcześniej na prawdę warto obejrzeć, być może nie do końca wiesz jak modelować, próbujesz różnych rzeczy i potem nie wiadomo co tak na prawdę jest nie tak (dopóki nie widzimy siatki). A czemu proszę o siatkę ? Ponieważ na modelu możesz mieć ścianki o większej liczbie wierzchołków niż 4 lub/i masz tam trójkąty, które też potrafią namieszać w modelu.

Ok do rzeczy:

 

ibhmqh.jpg

 

Usuń ścianki zaznaczone na fioletowo, potem zaznacz Border w Editable Poly i kliknij Cap, następnie zaznacz krawędź dolną i górną i kliknij Connect, tą czynność wykonaj dwa razy, czyli dla fioletowego zaznaczenia nad dwoma ściankami po środku i poniżej tych ścianek, na koniec połącz wierzchołki jeśli trzeba za pomocą Target Weld i gotowe (prawdopodobnie jednak wierzchołki będą już scalone po operacji border->cap). Jeśli z jakiegoś powodu metoda Border->Cap nie będzie działać to możesz zrobić podobną rzecz zaznaczając przeciwległe ścianki i łącząc je za pomocą Bridge w edycji krawędzi.

 

Drugi przypadek:

 

2v1xgti.jpg

 

Sprawdź czy krawędzie, które zaznaczyłem na czerwono nie są podwójne lub czy są połączone z resztą obiektu. Tak samo zrób z wierzchołkami zaznaczonymi na zielono. Jeśli nadal będziesz miał z tym problem to tak samo usuń ścianki, zaznacz Border i Cap, potem popraw siatkę tak żeby łączyła się z sąsiednimi poly.

 

Po trzecie:

 

2afeatu.jpg

 

Tutaj podobnie. Usuwasz to co zaznaczone na niebiesko, potem Border -> Cap na dwie dziury w modelu, następnie poprawiasz siatkę.

 

Nie musiał bym tego wszystkiego pisać gdybyś znał podstawy modelowania, bo jak coś nie działa to zazwyczaj na kilka sposobów można sobie poradzić. Będę się powtarzał, ale nawet jak nie masz za dużo czasu to obejrzyj chociaż filmik z drugiego linku, który wcześniej wstawiłem i na prawdę wiedza jaka tam jest przekazana wystarczy Ci w zupełności.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DaviesGTR - też mam często ten problem, że po złączniu kilku obiektów w jeden dziwne rzeczy się dzieją z polygonami. Po nadaniu na obiekt MeshSmooth x0 (nie turbo smooth) i skonwertowaniu do edit poly wszystko powinno wrócić do normy, jedynie smooth grupy będziesz musiał od nowa ustawiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności