Skocz do zawartości

Loft na linii zakręcającej pod kątem prostym


Reinchard

Rekomendowane odpowiedzi

Pracuję w 3d maxie 2010. Tworząc poręcz wykorzystałem linię wygiętą w jednym z miejsc pod kątem prostym. Loftem nadałem linii odpowiedni profil poręczy i tu pojawia się problem. Otóż w miejscu gdzie linia ma kąt prosty edge nachodzą na siebie:

J8uIOkr.png

W zakładce deformations korzystałem z twista aby obrócić poręcz we właściwym kierunku tu i tam, ale za nic nie mogę dojść jak poradzić sobie z tym zagięciem. Oczywiście mogę złapać edge i odsunąć je, niestety mają one złe proporcje i musiałbym wszystko ustawiać ręcznie. Jest na to jakiś sposób? Może istnieje jakaś specjalna technika, którą należy stosować w przypadku linii z kątami prostymi i loftach, a której nie znam?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Obstawiam, że musisz ustawic sobie "shapes steps" oraz "path steps" znajdziesz je w Loft, kieruj się do rollout "Skin Parameters"

 

Pokaż jak wygląda spline tak aby widac było vertexy, oraz profil także z vertexami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obstawiam, że musisz ustawic sobie "shapes steps" oraz "path steps" znajdziesz je w Loft, kieruj się do rollout "Skin Parameters"

 

Pokaż jak wygląda spline tak aby widac było vertexy, oraz profil także z vertexami.

 

Sęk w tym, że przy path steps ustawionym do 0 krawędzie może i nie nachodza na siebie, ale wciąż są zachwiane proporcje na tym zakręcie:

EdOtGsf.png

 

Oto mój profil (wiem - nie grzeszy symetrycznością, ale to tyko taki test):

ERicuMV.png

 

I spline:

Front:

AveH7OJ.png

 

Top:

Wq1LnzR.png

 

Na ostatnim zrzucie widać dwa kąty proste, przy których powstaje problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko sprowadza się do precyzji, musisz byc dokładny inaczej takie kwiaty będą się robic.

Zacznij od zrobienia równego profilu.

Zaokrąglenie może byc idealne z jednego vertexa, zmień go na "smooth"

Linię rysuj z włączonym "snap to grid" będziesz miał pewnośc, że jest idealna.

 

PROFIL

 

Vertexy 4,5,8,11,12 ustawione na "smooth"

 

BOBN0e6.jpg

 

SPLINE

 

Vertex 3 ustawiony na "smooth"

 

RonDK3Y.jpg

 

Jak masz to już zrobine to dajesz "LOFT"

 

Jeśli polygony będą się nakładać na kątach prostych skorzystaj ze "scale", szukaj w rollout "deformations"

Resztę zrobisz za pomocą "Shape Steps" i "Path Steps"

Jeśli jakimś cudem nadal zaplącze się loop, który będzie Ci mieszał na kątach prostych, dodaj modyfikator "Edit poly" i go skasuj.

A na samą górę dodaj modyfikator "Smooth" i zaznacz w nim "Auto Smooth"

 

MODEL

 

5pZfv16.jpg

 

Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

deshu - odznaczenie Constant cross-section niewiele w moim przypadku zmienia.

2013 - wielkie dzięki! Że też chciało ci się to wszystko odtwarzać. Zrobiłem wszystko tak jak radziłeś i faktycznie wszystko wygląda dobrze. Niestety problem przy tych dwóch kątach prostych pojawia się w chwili kiedy zaczynam stosować twist z zakładki Deformations, a muszę go stosować ponieważ po zastosowaniu Lofta przekrój na wytłoczonym obiekcie jest skręcony w jednym miejscu o 90 stopni, w innym o 180. Nie wiem czemu tak się dzieje. Zarówno spline jak i profil nie są modyfikowane, skalowane, obracane czy kopiowane z innych obiektów ani nic z tych rzeczy, a zastosowanie XForm wszystko jeszcze bardziej kaszani. Skręcam więc mój obiekt twistem. Poręcz pnie się w górę i w jednym miejscu następuje jej skręcenie, które staram się dopracować właśnie tym twistem. Wtedy pojawiają się problemy na kątach prostych - edge nachodzą na siebie jak na pierwszych skrinach. Da się jakoś wymusić na lofcie aby trzymał profil przez całą swoją długość nie skręcony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok wstawiam to co mam na chwilę obecną, czyli:

loft który nie ma już baboli na zakrętach, ale z niewiadomych mi przyczyn jego początek i koniec są skręcone w zupełnie innych kierunkach. Kiedy zaczynam korygować je twistem wtedy zaczynają się problemy na kątach prostych.

N6jtwjs.png

Wsky0pd.png

Nie mam pojęcia skąd loft bierze te kąty obrotu i od czego to zależy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to o to chodzi ale jeśli koniec jest skręcony względem początku to może dodaj na końcu ten sam shape i spróbuj go obrócić zwykłym narzędziem rotate o te 90 czy ileś stopni ?

 

Edit: czy raczej chodzi o to, że to w ogóle skręcone jest tworząc jakiegoś "węża" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojęcia, trzeba pokombinowac, przypuszczam że rozwiązanie jest proste.

Zapisz mi proszę tę scenę.

Dzisiaj niestety nie dam rady już tego ogarnąc, bo za chwilę wychodzę z domu, dopiero jutro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, kombinowałem i jakoś w końcu wykombinowałem. W sumie nadal nie wiem czemu kształty są wytłaczane nie pod takim kątem jak chcę, ale poradziłem sobie z tym w taki sposób że zamiast kręcić twistem po prostu przesuwałem path step i nadawałem mu kształt spline'a już obróconego we właściwym kierunku. Poręcz gotowa :) Jeszcze raz dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adder - oczywiście. Zawsze stosuję sweep, dopiero gdy on nie wystarcza korzystam z Lofta. Sweep także mocno "wykręcał" mi profil pod niewłaściwym kątem przy tych dwóch zakrętach. W Lofcie miałem możliwość kręcenia profilem w różnych miejscach linii, w sweepie takiej możliwości nie miałem. Ciekawi mnie czy ma to coś wspólnego z jakimiś właściwościami vertexów linii, których nie znam.

2013 - ładna ta lina, niezła robota.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności