Skocz do zawartości

GTX 950 vs Quadro K620


pasterzppp

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, składam bardzo budżetowy sprzęt dla kolegi. On chce coś poskładać do amatorskiej obróbki 3D i renderingu.

Co mu się lepiej sprawdzi, coś z GTXów rozważam dwa zależy na ile z kasy wyskoczy 750 Ti lub 950, czy PNY K620.

Z czego będzie bardziej zadowolony? Zestaw jaki składam to coś bardzo podobnego http://max3d.pl/forum/threads/98731-PC-zestaw-2500

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 34
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Quadro jest do aplikacji CAD, do obróbki 3d i renderingu kupuj GTX.

 

Jeśli chcesz renderować kartą, warto się zastanowić nad więcej pamięci dla karty (jeśli rendering CPU, to nie ma znaczenia). 750Ti i 950 mają obie po 2GB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sugerujesz że w aplikacjach typu Maya, 3DS Max, Blender jest możliwość wyboru na czym ma renderować ?

Może powinienem zrezygnować z karty graficznej włożyć jakiegoś starocia, a resztę przeznaczyć na lepszy procesor? Ma to sens?

Proponowany procesor to i5 4460. Choć w sumie w tych pieniądzach na i7 już i tak i tak nie starczy.

Edytowane przez pasterzppp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie w ten sposób. Są Renderery (do tych trzech programów różne) którymi można renderować na GPU. W niektórych jest wybór, w niektórych tylko CPU albo tylko GPU, są też hybrydy które kombinują CPU z GPU. Niekiedy jeśli jest wybór, to GPU ma trochę okrojoną funkcjonalność (np. Cycles i Vray), pewnych funkcji brakuje (np. w Cycles nie ma ognia albo SSS na GPU).

 

Często ograniczeniem renderowania na GPU jest ilość pamięci na karcie. 2GB to nie tak dużo jeśli w scenie jest dużo geometrii i tekstur. Chyba żadna z moich dotychczasowych (gotowych) scen nie mieści się na 1GB które mam na mojej karcie (gtx 550Ti). Na rendery podglądowe starcza, zawsze można zmniejszyć wielkość tekstur i zejść z geometrią, ale finalny, ładny render puszczam na CPU.

 

Viewport (czyli praca nad sceną) to co innego, tu wyświetla się uproszczona scena i nie ma problemu, nie jest potrzebne tyle pamięci. Do pracy nie jest też potrzebny jakiś super szybki procesor, i5 4460 będzie dobry.

 

Na CPU wyrenderujesz (prawie) wszystko, tu ograniczeniem jest głównie RAM, a RAM jest tańszy niż pamięć na GPU. Im lepszy procesor, tym szybciej renderuje, tu liczy się ilość rdzeni, ale nie ma tak że nie wyrenderuje wcale bo procesor za słaby czy coś (jak nie starczy RAMu, będzie pisało na dysku twardym i mocno zwolni, ale jednak kiedyś wyrenderuje, natomiast GPU jak nie starczy pamięci to się zawiesi albo przerwie pracę).

 

Zbyt starej karty też nie warto, bo viewport nie wyrobi, ale generalnie myślę że lepiej inwestować w procesor niż w kartę, chyba że naprawdę chcesz renderować na karcie (spytaj kolegi jaki renderer), wtedy na odwrót.

Edytowane przez Ania
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli rendering na GPU to zdecydowanie GTX, nawet z procesora możesz zejść i spokojnie wystarczy i3 (za ok. 400zł, BOXowe chłodzenie wystarczy), szkoda kasy na i5 jak renderujesz na GPU, dołożyć więcej do karty graficznej np: GTX 960 4GB GDDR5, 4GB na karcie dla komfortu ok. 950 zł, do tego płyta za ok. 300 zł, 8GB RAM, WD Red, zasilacz dobry (jak dobry to 450W styknie) itd. W 2500 zł powinieneś się zmieścić za całość.

 

To będzie zdecydowanie bardziej optymalne rozwiązanie budżetowo przy renderingu 3D na GPU - szybszy rendering niż na mocnym i7-4790 np: blender cycles.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę zamieszaliście mi w głowie, muszę się go dopytać na czym w końcu będzie renderował, prawdopodobnie wyjdzie na to że i na tym i na tym czasem bo nie wiem na ile on jest zaawansowany by wybierać rendery.

Skoro mówicie że ilość pamięci na karcie jest ważna dla rendera, znalazłem Asusa GTX 750 OC 4 GB za 735 zł wtedy mam szansę zmieścić się w budżecie.

Ogólnie z tego coś muszę zbilansować do 3000 zł

2015-08-24123126.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to GPU ma trochę okrojoną funkcjonalność (np. Cycles i Vray), pewnych funkcji brakuje.

 

nie wiem, mi niczego nie brakuje, albo do tego nie doszedłem :) , bo moje potrzeby wymagania nie są wygórowane i nadal starcza mi 1GB dla GPU i 4GB dla CPU. Obecnie renderuje w Cycles (bezpłatny) na GPU, a jak komuś nie wystarcza to ma jeszcze komercyjnego Octane (mi zbędny). Eksperymentalnie korzystam z LuxRender (bezpłatny i używa GPU). Osobiście nie widzę różnić jakościowych CPU vs GPU w przypadku tego samego silnika renderującego. Z rendererów CPU to korzystam eksperymentalnie: Blender Internal, Mitsuba (bezpłatny), Yafray (bezpłatny), Aqsis (bezpłatny renderman)... a tych dawnych nie liczę, bo już nie używam... Woły robocze jak dla mnie to Cycles na 90% oraz Mitsuba i Blender Internal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam tą kartę graficzną, zdecydowanie lepsza od 750Ti:

 

http://www.morele.net/karta-graficzna-gigabyte-gtx960-windforce-2x-4gb-gddr5-128bit-2xdvi-hdmi-3xdp-gv-n960wf2oc-4gd-725164/

4GB na karcie GPU to już można myśleć o całkiem poważnym renderingu jak na amatora :)

 

1. Zasilacz XFX 450W, ok. 200 zł

2. Dysk twardy WD Red 1TB (b.cichy)

3. Procesor i3-4170 BOX

4. Pamięci Crucial mogą być, byle 1600Mhz/1.5V

5. Płyta główna: jeżeli nie planujesz większych roszad/OC itp. to MSI H81M-P33 za 160 zł, sensowne płyty to jednak ok. 300 zł i raczej chipset H97M, bo obsługuje także procesory Intel Broadwell

6. Obudowa jak uważasz maks. 100 zł, tylko MicroATX!

8. Dysk SSD jak uważasz, nie jest konieczny przy renderingu, raczej daje power przy kompozycji itp. gdzie dużo jeździ się po dysku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli ma renderować via CPU to całkowicie zrezygnuj z GTX750Ti i dołóż do płyty i CPU np: i7 lub mocny i5, zdecydowanie większy pożytek. GPU od Intela raczej styknie. Pamiętaj, że to i tak będzie wolniej niż na GTX :)

 

Wychodzi na to, że na rendering GPU nie mam budżetu. Ale znowu nie dam mu pracować na integrze boje się że nawet winda będzie mulić. Dlatego wezmę tego dość budżetowego 750Ti i resztę zostanie na i5 fajną i jakieś nie najtańsze mobo może na tym nowszym chipsecie coś się wykręci. Pierwotny budżet to było 2,5k i tak go na te 3k naciągnąłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobre, powiadasz na instalacji :), chociaż nie mam pojęcia jaka może być przyczyna, raczej nie tkwi w samym GPU od Intela (jeżeli to nie jakieś stare GPU), może sterowniki, ale prędzej to kiepska optymalizacja w obu tych programach dla Intel HD (min. zakładam Haswell). Nie używam jednego i drugiego softu, bo to trochę za drogie zabawki na moje potrzeby :). Blender działa bez zastrzeżeń nawet na leciwych IntelHD. Nie ma także problemów z Cinema4D, LightWave, Modo - sprawdzone na Intel HD (Haswell - 22nm, bo inaczej może być na SandyBridge i niżej w poszczególnych softach), na Intel Iris Pro 6200 (Broadwell, 14nm) powinno być tylko lepiej, na pewno z wydajnością tj. i5-5675C lub i7-5775C - oba mają 128MB eDRAM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale znowu nie dam mu pracować na integrze boje się że nawet winda będzie mulić.

 

bez przesady!, Intel Iris Pro 6200 z tej i5-5675C lub i7-5775C możesz porównywać wydajnością z GTX750 (bez Ti), a 14nm ma pewien potencjał OC. O muleniu Windowsa to nawet nie ma żadnej absolutnie mowy.

 

Wychodzi na to, że na rendering GPU nie mam budżetu.

 

budżet masz, tylko na Titana nie masz, ale Titan ma 6GB, a GTX960 z 4GB to już więcej niż kompromis.

Edytowane przez materalia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. MSI H81M-P33 - 159 zł

2. Intel Core i3-4170 - 499 zł

3. Crucial Ballistix 8GB (2x4GB) - 205 zł

4. Gigabyte GTX960 Windforce 2X 4GB GDDR5 - 969 zł

5. Zasilacz XFX Pro Series TS550W - 259 zł

6. Western Digital Red, 3.5'', 1TB - 282 zł

7. Asus DRW-24F1ST E-Green 24x SATA - 54 zł

8. Obudowa MicroATX I-BOX FORCE - 72 zł

 

Razem: 2518 zł

(bez groszy)

 

 

Jak się nie mieścisz, jeszcze jest zapas do 3000 zł ?

 

Proponuje więc SSD +280 zł i lepszą płytę główną +150 zł.

 

PS.rendering via CPU (i7 + Intel Iris Pro 6200), zamień sobie pozycje 2. (CPU) i 4.(GPU) na np: i7-5775C (1600 zł), płyta musi być lepsza +150zł, chłodzenie do i7 +100zł, też mieścisz się w 3000 zł z i7, być może na jakieś SSD starczy ;)

Edytowane przez materalia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zostanie na i5 fajną

 

ale i5-4460 to wcale nie jest fajne i5, lepiej i5-4690K + porządne chłodzenie na rendering, niezły model do OC, wykręci się wtedy nawet na 4.5Ghz, bez problemu 4.2Ghz. Lepiej brać tego i5, a zjechać z GTX750Ti na GTX750 OC (np: Gigabyte).

 

Tyle moich uwag :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem, mi niczego nie brakuje, albo do tego nie doszedłem :)

Nie doszedłeś... Nie wiem co renderujesz, ale wystarczy że kolega będzie chciał wyrenderować coś organicznego (SSS), to w przypadku Cycles już GPU odpada.

 

SSD nie da dużo do renderowania ale ogólnie dla komputera da kopa.

Potwierdzam, ostatnio kupiłam.

 

Natomiast kilka ułamków GHz na procesorze w tą czy inną stronę nie są odczuwalne dla komfortu pracy.

Ilość rdzeni już bardziej, bo można np. puścić render na 3 rdzeniach w tle a na 1 rdzeniu dalej pracować (w przypadku tego i5)

Edytowane przez Ania
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to w przypadku Cycles już GPU odpada.

 

Od kilku wersji wstecz działa ten shader w experimental. Raczej chodziło mi o to, że wynik renderingu z CPU i GPU będzie podobny jakościowo (nie jednakowy), oczywiście zakładając wsparcie w obu wariantach.

 

Ilość rdzeni już bardziej, bo można np. puścić render na 3 rdzeniach w tle a na 1 rdzeniu dalej pracować (w przypadku tego i5)

 

to nie jest dobre rozwiązanie we współczesnych OS, po prostu dajesz mniejszy priorytet dla procesu renderującego, nie zwalnia procesów o wyższym priorytecie i wykorzystuje w pełni pozostałą moc wszystkich rdzeni.

Edytowane przez materalia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. MSI H81M-P33 - 159 zł

2. Intel Core i3-4170 - 499 zł

3. Crucial Ballistix 8GB (2x4GB) - 205 zł

4. Gigabyte GTX960 Windforce 2X 4GB GDDR5 - 969 zł

5. Zasilacz XFX Pro Series TS550W - 259 zł

6. Western Digital Red, 3.5'', 1TB - 282 zł

7. Asus DRW-24F1ST E-Green 24x SATA - 54 zł

8. Obudowa MicroATX I-BOX FORCE - 72 zł

 

Razem: 2518 zł

(bez groszy)

 

 

Jak się nie mieścisz, jeszcze jest zapas do 3000 zł ?

 

Proponuje więc SSD +280 zł i lepszą płytę główną +150 zł.

 

PS.rendering via CPU (i7 + Intel Iris Pro 6200), zamień sobie pozycje 2. (CPU) i 4.(GPU) na np: i7-5775C (1600 zł), płyta musi być lepsza +150zł, chłodzenie do i7 +100zł, też mieścisz się w 3000 zł z i7, być może na jakieś SSD starczy ;)

 

Niestety zapomniałeś o monitorze :-0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to nie jest dobre rozwiązanie we współczesnych OS, po prostu dajesz mniejszy priorytet dla procesu renderującego, nie zwalnia procesów o wyższym priorytecie i wykorzystuje w pełni pozostałą moc wszystkich rdzeni.

Proces jeśli renderuje z cpu obciążoną na 100%, może kompletnie zablokować niektóre inne procesy nawet jeśli ma niższy priorytet. Testowane na Windows 7, procesor i7, 3dsmax/Vray i Nuke. Jeśli Max renderuje, Nuke który dzieli z nim procesy muli niemiłosiernie niezależnie od priorytetu. Czyja wina nie wiem, może Max jest tak zaprogramowany a np. z Blenderem by działało, tego nie testowałam. Ale mniejsza o to, kolega może przetestować i używać metody która w jego zestawieniu działa lepiej, w wielu przypadkach zmiana priorytetu też wystarcza.

 

Co do Mental Raya, w Max/Maya 2015 jest eksperymentalna opcja przyspieszenia GPU, prototyp. Dla takiej opcji nie warto pakować kasy w kartę.

W starszych wersjach (i domyślnie w 2015) Mental renderuje standardowo na CPU.

http://blog.mentalray.com/2014/07/07/mental-rays-gpu-accelerated-gi-engine-prototype/

Edytowane przez Ania
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem o jakim sofcie gadamy, ale GPU od intela raczej nie styknie nawet do instalacji Maya/3ds Maxa, we czwartek przerabiałem ;)

Z tego by wynikało że lepiej jednak jakąś GTX dodać, ale nie musi być z tych super silnych/drogich... Mental Ray jest chyba tylko na Maya/3ds Max. Całkiem bez karty bym nie ryzykowała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proces jeśli renderuje z cpu obciążoną na 100%, może kompletnie zablokować niektóre inne procesy nawet jeśli ma niższy priorytet.

 

nawet na teoretycznie beznadziejnym Windowsie 7/8/10 nie obserwuje takiego mulenia, więc muszą za tym stać jakieś bardzo poważne bugi w tych programach tj. 3dsmax itd. (co dziwi, zważając na ich cenę).. Algorytmy kolejkowania tak działają, że nigdy proces o niższym priorytecie nie zablokuje procesu o wyższym priorytecie, nie ma takiej opcji. Nie decydujesz też o przydzielaniu procesów do konkretnego rdzenia. Dlatego uważam taką metodą jaką proponujesz za całkowicie nie optymalną (zwyczajne marnowanie mocy) we współczesnych OS'ach.

 

A co do MentalRay to raczej CPU, ale to trzeba dotrzeć do testów, konkretnie chodzi o procki z HT i bez HT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo poważny bug w 3dsmax nie zdziwiłby mnie, niestety ilość bugów nie jest zależna od ceny programu, a kod Maxa nie jest zbyt nowoczesny... Blender ma mniej bugów (a te które są, są na bieżąco naprawiane).

 

Nie znam się na algorytmach kolejkowania, ale testowałam i ja i kolega, a używamy tej konfiguracji na codzień.

Nuke nie jest używalny jeśli na tych samych rdzeniach renderuje się scena, po prostu staje prawie w miejscu i czeka i ślimaczy aż Max skończy, i zmiana priorytetu nie pomaga. Natomiast jeśli mu przydzielę 1 z 12 wątków a Max dostanie pozostałe 11, Nuke działa jak na maśle, najwyżej trochę zwolni przy ciężkich operacjach.

Edytowane przez Ania
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym sobie składał to minimum coś takiego do ok. 3000, bez wątpienia najmocniejsza propozycja do renderingu via CPU. Zmieniłbym chyba tylko monitor na Dell IPS FHD, były w promocji po 419 zeta. Zrezygnował zupełnie z GTX750Ti na rzecz i7 i Intel HD 4600, oraz zrezygnował z SSD, bo przy renderingu nic to nie daje. Odłożył na przyszłość zakup SSD i karty graficznej.

 

1. Płyta główna Gigabyte GA-B85M-D3H, B85, DualDDR3-1600, SATA3, HDMI, GBLAN, mATX (GA-B85M-D3H) - 265 zł

2. Procesor Intel CORE I7-4790 3.6GHz LGA1150 BOX BX80646I74790 - Haswell Refresh - 1349 zł

3. Chłodzenie CPU SilentiumPC Fera 2 HE1224 - 99zł

4. GeIL Enhance Veloce 2x4GB 1600MHz DDR3 CL9 (GENV38GB1600C9DC) - 204 zł

5. Obudowa bez zasilacza - ok. 95 zł, w stylu I-BOX Hacker 925 tylko lepiej microATX, zasilacz na dole, przestronna, USB 3.0 itd.

6. Zasilacz XFX Pro Series TS550W 120mm 80+ (P1-550S-XXB9) - 259 zł

7. Dysk Western Digital Red, 3.5'', 1TB, SATA/600, 7200 64MB cache (WD10EFRX) - 282 zł

8. Napęd Asus DRW-24F1ST E-Green 24x SATA (DRW-24F1ST/BLK/B/AS) OEM - 54 zł

9. Monitor BenQ GW2255 - 439 zł

10. Klawiatura + mysz - od 19 zł do maks. 49 zł

 

Wychodzi ok. 3100 zł

 

chyba nic nie pominąłem :), można zrezygnować z chłodzenia, ale zarówno i5 i i7 na BOXowym mocno będą się grzać w obciążeniu, nie mówiąc o sekcji zasilania, dlatego płyta z radiatorem i 8pin.

Edytowane przez materalia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacząłem budować sobie stacje pod rendery (3ds, cienema, revit, archicad). Budżet jaki mogę wygospodarować na pudło to 3000. Wykombinowałem, żeby zbudować coś takiego:

Lenovo C20

2x xeon e5620 ( docelowa wymiana na 2x xeon x5680)

12gb ECC

120gb SSD + 1TB HDD

MSI GeForce GTX 960 OC 4gb

całość wyniosłaby mnie ~2500zł

 

Da się skonfigurować coś lepszego za tą cenę? Jak duża różnica jest między GTX960 4gb a GTX970 4gb opłaca się dopłacić 400zł? Co sądzicie? Opłaca bawić się w poleasing czy raczej kupić coś świeżo z salonu? Proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności