Skocz do zawartości

FK follow IK & vice versa


Mikołaj

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!

 

Ostatnio zrigowałem sobie model w maxie. Stworzyłem controllery do IK i FK. I w sumie wszystko porusza się tak jak trzeba. Problemem jedynie jest to, że gdy poruszam IK ctrl dłoni, to FK ctrl nie podąża za nim. Używam skryptu IK/FK Switch do tego, żeby po kliknięciu, FK controllers wskoczył na miejsce IK albo na odwrót (zależnie od sytuacji). Chciałbym jednak, żeby oba controllery (FK, IK) podążały jeden za drugim na bieżąco, realtime. Czy jest taka możliwość?

 

Z góry dzięki za pomoc! :)

 

Mikołaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

No musisz zrobić constrain kości do kontrolera. Normalnie robisz constrain kontrolera do kości, np. żeby po obracaniu kontrolera obracała się kość, a tu robisz na odwrót, używasz point constrain i wtedy kontrolery będą podążać za ik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko pytanie po co? Skoro i tak korzystać możesz tylko z jednego na raz, a drugi jest ukryty? Odpowiadając na pytanie, da się. Ba nawet udało mi się połączyć te 2 systemy w 1 i pracować na raz w ik i FK ale jest to kompletny mess up, nie da się na tym animować.

 

Możesz sobie podpiąć tak fk i ik jak masz głowne kości zrobione na ręce które, mają constrainy i przełączają je w zależności który system jest aktywny. To zrobi podążanie ale przy przełączaniu na inny system to i tak trzeba zakluczować daną pozycję/rotację, tak jak teraz masz zrobione na buttonie lub czymś innym, inaczej zrobi się offset na kluczach. Nie wiem w czym miało by to pomóc, chyba że po prostu chcesz i już.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności