Skocz do zawartości

Wymiary znanych budynków ?


Zernat

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Czy jest może jakiś sposób na poznanie dokładnych wymiarów znanych budynków ?

 

Poszukuję sobie na przykład wymiarów jakiegoś wieżowca czy innego biurowca i mimo, że jest to budynek znany, google wie o co chodzi, wikipedia również to jeśli chodzi o wymiary to max informacji to wysokość.

 

Czy są może jakieś strony albo inne metody aby otrzymać informacje odnośnie innych wymiarów ? Szerokość budynku, wymiary i umiejscowienie okien i drzwi itp.

 

W przypadku samochodów i innych popularnych przedmiotów można w google po prostu dopisać "blueprint" ale z tego co widzę to w przypadku budynków to nie jest stosowane, bądź po prostu sprawa jest niepopularna i zwyczajnie nie wiem gdzie szukać ?

 

Z góry dziękuję za pomoc i Pozdrawiam :-)

 

@Edit: Chyba, że może po prostu takich informacji się nie udostępnia bo to prawa autorskie dla architektów bądź zaproszenie dla terrorystów ? :D

 

@Edit2: Oczywiście dodam jeszcze, że wszelkie dopisywanie w googlach blueprint/plans/measurements/wymiary/plany rzadko kiedy działa :/

Edytowane przez Zernat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Zazwyczaj architekci nie publikują takich planów, bo po co?

Niekiedy można coś znaleźć pod hasłem plan, floor plan (ew. w języku danego kraju).

Dla historycznych budynków bywają archiwa i strony www na temat ochrony zabytków z planami (zależnie od rejonu).

Jeśli nie ma nic, zawsze można sobie zrobić printscreena z google, bing lub innej przeglądarki ze zdjęciami satelitarnymi (warto sprawdzić w tych dwóch, bo niekiedy w jednej a niekiedy w drugiej jest lepsza rozdzielczość). Jest tam w rogu miarka, więc wymiary będą z grubsza dobre. Dla niektórych miast są widoki ukośne.

Rozstawienie drzwi i okien najczęściej tylko ze zdjęć. Niekiedy na zdjęciu widać człowieka, wtedy można go w photoshopie położyć i sprawdzić ile razy się mieści wzdłuż budynku albo w jakimś oknie, ale ta metoda to już bardzo niedokładna.

Ostatecznie można spróbować napisać miłego maila do administracji budynku z prośbą o plan (przy historycznych budynkach niekiedy jest szansa, przy nowoczesnych nie próbowałam).

 

Chodzi o jakiś konkretny budynek?

Edytowane przez Ania
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W prusach i austrii byl specjalny ordnung dla kazdego miasta dot. Warunkow zabudowy, regulowal on wymiary, odstepy, wykonczenia ilosc pieter i okien na szerokosc. Takie dotyczyly np. Szczecina i Pragi ale pewnie tez i Wroclawia. Mysle, ze wszelki prefabrykowane budowle tez beda dobrze udokumentowane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w pracy często potrzebuję info o wymiarach budynków wokół inwestycji do której wizkę robię.

Mój workflow:

1) Instalka Google Earth Pro (jest już teraz darmowa)

2) Odpalenie Earth.

3) Jak znam dokładny adres budynku to go wklepuję w wyszukiwanie.

4) i teraz najważniejsze:

jeśli dane miasto jest już dostępne jako miasto 3D (ale nie modele z 3D Warehouse, tylko pełny displacement terenu i miasta) to wczyta Ci się miasto plus ulice i budynki, kiepskie drzewa etc. ale za to wszystko w FULL 3D.

5) Google Earth Pro ma narzędzie miarki - można mierzyć w pionie i poziomie.

6) Jako że te miasta tworzone są ze zdjęć satelitarnych poprzez fotogrametrię, to ich dokładność jest różna. W Poznaniu sprawdzałem - jeśli budynek akurat był dobrze oświetlony przez słońce to powstał z niego dobry i wyraźny model 3D - wtedy dokładność pomiaru siega 15-20 cm na wysokości budynku. Po prostu jak budynek jest dobrze oświetlony to algorytm dobrze "rozumiał" gdzie budynek się "wbija" w ziemię a gdzie kończy jego fasada.

Używam, działa, polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystkie odpowiedzi. Obecnie szukam raczej do współczesnych wieżowców więc pozostaje mi chyba jednak wypróbować Google Earth.

 

Spróbuję faktycznie pobrać instalkę, pewnie będzie więcej opcji niż w przeglądarce i może trochę dokładniej.

 

Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności