Skocz do zawartości

Zaawansowany compositing.


Ajgor

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Czy ktoś może mi wytłumaczyć (albo dać namiar na dobrego tutka), jak wstawić w nieruchome zdjęcie obiekt 3D w taki sposób, żeby był częściowo przysłonięty przez obiekty ze zdjęcia?

Wiem, jak wstawić zdjęcie, ustawić kamerę (przy pomocy pluginu BLAM) i jak wstawić obiekt w to zdjęcie, ale pod warunkiem, że będzie on na pierwszym planie. Ale załóżmy, że jakiś obiekt ze zdjęcia ma przesłaniać część mojego obiektu 3D. Jak to zrealizować? Wiem, że trzeba wymodelować odpowiednik tego obiektu ze zdjęcia. Ale... co dalej? Znam zasadę. Potrafię to zrobić w kilku innych programach, ale w Blenderze nie mogę sobie poradzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Ale w jaki sposób maskę? No dobra. Pokazałeś mi drogę. Resztę znajdę\

Chodzi mi o to, żeby część tła była widoczna PRZED obiektem i go przysłaniała. Tak, jak by mój obiekt był częściowo schowany za tym, co jest na zdjęciu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz dwa obrazki

 

A - tło

B - render

 

w kompozytorze... czy w photoshopie nakładasz render na tło. i usuwasz z render'a elementy które mają być przysłoniete przez te elementy tła.. w blenderowym kompozytorze możesz to zrobić po przez nadanie alfy do B albo po przez mix color gdzie do factora wpinasz WB maskę. czy ID mask czy co tam chcesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściwie już znalazłem sposób. O wiele prostszy od Twojego. Trzeba wstawić obiekt na inną warstwę, i ustawić tą warstwę jako maskę.

Ale mam jeszcze jeden problem. Ustawiam rozmiar renderu taki sam, jak rozmiar zdjęcia, podkładam zdjęcie w tle we wiuporcie kamery i wszystko pasuje. A jak wyrenderuję, to jest całkiem inaczej. Zdjęcie jest większe i obcięte dookoła. Przez to mi obiekty się rozjeżdżają ze zdjęciem. Ale jakoś z tym sobie poradzę.

 

Edit. Już znalazłem przyczynę. W ustawieniach rozdzielczości miałem ustawione na 50% rozmiaru. Już wszystko pasuje

Edytowane przez Ajgor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kompletnie nie zrozumiałeś.

Wstawiam obiekt (który ma być częściowo widoczny) na warstwę 1, a obiekt w kształcie fragmentu zdjęcia na warstwę 2. KONIECZNIE PRZED tym obiektem z warstwy 1. I warstwę 2 ustawiam jako maskę. Ot cała filozofia.

Tu jest to pięknie pokazane:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noto to nie jest zawansowany compositing tylko jakaś pierdoła. z twojegu opisu wynikało że masz zdjęcie i chcesz wstawić obiekt który jest za czymś co jest na zdjęciu...

 

- - - Połączono posty - - -

 

ja generalnie opisałem ci metode jak wkomponować np coś z cieniami na zdjęcie co jest np przysłoniete przez liście czy jakiś krzak i np drzewo rzuca na ten obiekt jeszcze cień

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No bo właśnie o to mi chodziło. O wstawienie obiektu za czymś, co jest na zdjęciu.

Tu masz tak na szybko (bez materiałów, światła i cieni):

 

http://stargatepl.4sql.net/images/tamp_piramida.jpg

 

Oczywiście dopiero do dopracowania całość. No i trochę większy obiekt zrobię. Materiały piaskowca w dwóch odcieniach, światła, dokładniejsze maskowanie itd..

Tyko muszę poszukać jak zrobić piaskowiec :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności