Jump to content

Nikes

Members
 • Content Count

  118
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

10 Good

About Nikes

 • Rank
  Member

City (optional)

 • Miasto
  Kraków
 1. Ok, sprawa wydaje się prosta. Dobrze by było zobaczyć przykładową umowę i oświadczenie przekazania praw. A jak się ma sprawa w przypadku tworzenia strony dla organizacji zajmującej się czymś dość ważnym, jak np ratowanie zwierząt itd. Nic się nie zmienia? Prosta umowa o dzieło wystarcza?
 2. Witam Z racji, że długi czas pracowałem na etacie, a dopiero teraz ruszyłem się za freelancerke, chciałem zapytać kolegów jak to jest z tymi umowami. Załóżmy, że klient(firma) z ulicy zleca mi zrobienie pełnej działającej strony internetowej, czyli grafika + zakodowanie. Nie posiadam jeszcze swojej działalności, więc firma idzie mi na rękę i godzi się na zwykłą umowę. Stronę wykonują dwie osoby. Ja jako grafik i mój "wspólnik" który ją zakoduje. Zakładamy, iż w naszych rękach jest zrobienie strony i na tym koniec, więc domyślam się, że wystarczy umowa o dzieło. W przypadku stałej opieki nad stroną powinna być zastosowana w tej sytuacji umowa zlecenie ( na jakiś tam określony czas, bądź nie). Pytanie 1. Jak poprawnie sporządzić umowę o dzieło, aby urząd nie miał się jak do mnie dowalić. Pytanie 2. Klient będzie potrzebować zapewne dodatkowej "umowy" czy "oświadczenia", że w momencie oddania strony internetowej, klient może czerpać z niej korzyści materialne, może z nią robić co chce. Nie wiem jak to ma wyglądać. Pytanie 3. Czy na umowach mają się znaleźć dane moje i kodera? Oba podpisy? Pytanie 4. Muszę się z urzędem jakoś rozliczać?
 3. No to nieciekawie. Gdy zostanę bez roboty , to można powiedzieć mam puściutką "kartotekę". no, może nie taką puściutką, ale na pewno mniejszą, o te lepsze projekty :/
 4. Witam Mam do was pytanie, które w zasadzie zastanawia mnie od dość sporego czasu "Jak to jest właściwie z tymi prawami autorskimi". Powiedzmy, że jestem zatrudniony od sporego czasu w firmie na czas nieokreślony jako grafik komputerowy. Umowa jest króciutka i nie ma w niej wzmianki o prawach autorskich co do wykonywanych projektów. I teraz... Jeżeli wykonuje projekt strony, który zostaje zaakceptowany a następnie zakodowany przez innego pracownika firmy, to czy w tym wypadku, mogę sobie dodać dany "layout" do mojego portfolio internetowego? (Oczywiście uznajemy, że umowa z klientem nie zawierała żadnych zakazów co do umieszczenia projektów w portfolio) Wiem, że jest coś takiego jak zrzeknięcie się praw majątkowych, ale chyba praw autorskich nie można się zrzec? Czy Jeżeli pracuję w firmie i jako pracownik wykonuje projekt strony, to prawa autorskie należą się firmie czy mnie? I jeszcze pytanie na deser... Czy jako pracownik firmy, mogę domagać się wglądu do zawieranych umów? Czy nie jest to w obowiązkach pracodawcy?
 5. dobra, jako pierwsza współpraca zgodziłem sie za wykonanie projektu 5 stówek, ze względu na to, że bardzo przyjemne zlecenie.. :|
 6. Mam problem i to dość nurtujący. Pierwszy raz w życiu staram się o współpracę z firmą zajmująca się webdesignem, animacjami flash i grami flash. Pracodawca po wielu wymienionych ze mną meilach napisał o przykładowym zleceniu i prośbą wyceny oraz czasu na wykonanie. Ogólnie zlecenie nie jest ciężkie. Gra flash. Ja robię tylko grafikę. Dla mnie są to 4 dni roboty. Grafik jest około 50 i to bardzo prostych. Nie pytam ile warta jest moja praca. Chciał bym dowiedzieć się od jakiego minimum moge iść w górę do jakiego maximum..? Pozdrawiam
 7. Ja ostatnio smakuje cod: black ops i powiem, że równie nieźle jak cod: modern ;) Mam też Crysis'a ale jeszcze sie do niego nie przymierzałem.
 8. Dzięki ola-f. Więc jak będę chciał się kiedyś zabrać za wykonanie dość nietypowej wizki, najpierw się rozejrzę za drukarniami i ugadam szczegóły. Pozdrówka!
 9. Dzięki, a w jaki sposób zaprojektować odpowiednio wiz, aby firma odpowiednio sprasowała wypukłości itd? są jakies specjalne metody, zasady projektowania itd?
 10. Ja nie szukam kogoś kto mi to zrobi ani również nie potrzebuje tego robić jako zlecenie, Chce po prostu wiedzieć co i jak dla samego siebie. Na pewno taka wiedza mi sie przyda. Jak ktoś wie coś na ten temat to bardzo proszę o wypowiedź :)
 11. w takim razie dal przykładu dwie wizytówki. http://designtrends.pl/sites/default/files/images/designblog/bussines_card13.jpg http://designtrends.pl/sites/default/files/images/designblog/bussines_card10.jpg Jak przebiega praca projektowania takich wizitek? Jaki program musi być zastosowany, bo zapewne sam illustrator nie wystarczy ? Może mi ktoś krok po kroku przedstawić etap po etapie? Bardzo mnie to ciekawi :)
 12. Jeżeli zrobimy niestandardową wizytówkę czy katalog o dziwnym oryginalnym kształcie to teraz etap kolejny - zapis - druk. przykłady: http://designtrends.pl/content/wiecej-jak-wizyt%C3%B3wka http://www.behance.net/gallery/dua/1270637 W czym projektować, metoda wektorowa, jak to zapisać odpowiednio i sformatować, aby drukarnia potrafiła dokładnie odzwierciedlić zamysł projektanta. I tu zwracam się do was koledzy i koleżanki.
 13. Co do oprogramowania: Adobe Design Premium CS5 PL za - 5988 zł i sprzęt : Komputer HP Z200 za - 4849 zł Wacom Intuos 4 M - 1214 zł daje nam to 12051 zł A więc zostaje mi 2949 zł. Szef koniecznie chce załatwić mi dwa monitory EIZO S2243W S2243WFS-BK 1920x1200 PVA Wyjdzie trochę poza 15 tysięcy ale chyba jest na to zdecydowany. Taki EIZO będzie ok? Czy może jednak zmieszczę się w 3 tysiącach na 2 monitory równie dobre?
 14. z tym że jest to monitor 16:9, mam wrażenie ze te 16:9 są za niskie i może sie na nich niewygodnie pracować. Myle się?
×
×
 • Create New...

Important Information

We are using cookies. Read about our Privacy Policy