Skocz do zawartości

Prawa Autorskie w FIRMIE


Nikes

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mam do was pytanie, które w zasadzie zastanawia mnie od dość sporego czasu "Jak to jest właściwie z tymi prawami autorskimi".

Powiedzmy, że jestem zatrudniony od sporego czasu w firmie na czas nieokreślony jako grafik komputerowy.

Umowa jest króciutka i nie ma w niej wzmianki o prawach autorskich co do wykonywanych projektów.

 

I teraz...

Jeżeli wykonuje projekt strony, który zostaje zaakceptowany a następnie zakodowany przez innego pracownika firmy, to czy w tym wypadku, mogę sobie dodać dany "layout" do mojego portfolio internetowego?

(Oczywiście uznajemy, że umowa z klientem nie zawierała żadnych zakazów co do umieszczenia projektów w portfolio)

 

Wiem, że jest coś takiego jak zrzeknięcie się praw majątkowych, ale chyba praw autorskich nie można się zrzec?

Czy Jeżeli pracuję w firmie i jako pracownik wykonuje projekt strony, to prawa autorskie należą się firmie czy mnie?

 

I jeszcze pytanie na deser...

Czy jako pracownik firmy, mogę domagać się wglądu do zawieranych umów? Czy nie jest to w obowiązkach pracodawcy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Polecam zapoznie się z ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych

http://www.bialo-czerwona.pl/prawo_autorskie/pdf/ustawa_o_prawie_autorskim.pdf

 

Generalnie z tego co mi wiadomo to możesz użyć we własnym portfolio prace które wykonałeś będąc zatrudnionym, chyba że podpisałeś jakąś umowę która Ci tego zabrania. Powinieneś zawsze wypisać wszystkich autorów (zespół) nawet jeżeli ty wykonałeś 99% a ktoś 1% pracy. Każdy członek zespołu zawsze ma 100% praw autorskich. Oczywiście czym innym są majątkowe prawa autorskie. Warto też poczytać czym są prawa zależne.

 

Należy też pamiętać, że sprzedać można tylko majątkowe prawa autorskie i prawa zależne. Samego prawa autorskiego nie można nigdy zbyć ani nabyć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawa autorskie osobiste są przy tobie natomiast autorskie majątkowe przy firmie a po sprzedaży należą do klienta. Zasadniczo, jeżeli w umowie nie rezygnujesz z prawa do egzekucji swoich praw autorskich osobistych, masz prawo do decydowania o czasie i miejscu pierwszej publikacji. To w teorii.

 

W praktyce na pewno już tak różowo nie jest. Nawet jeżeli wyegzekwujesz swoje prawa możesz sobie popsuć stosunki z pracodawcą.

 

Art. 12. 1. Jeżeli ustawa lub umowa o pracę nie stanowią inaczej, pracodawca, którego pracownik stworzył utwór w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy, nabywa z chwilą przyjęcia utworu autorskie prawa majątkowe w granicach wynikających z celu umowy o pracę i zgodnego zamiaru stron.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to nieciekawie. Gdy zostanę bez roboty , to można powiedzieć mam puściutką "kartotekę".

 

no, może nie taką puściutką, ale na pewno mniejszą, o te lepsze projekty :/

Edytowane przez Nikes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie zrozumiałeś. Masz prawa autorskie osobiste, w związku z czym masz prawo podpisać się pod pracą i zaprezentować ją w folio - nie podpisywałeś umowy, która zobowiązywałaby cię do nieegzekwowania swoich praw autorskich osobistych więc nic na przeszkodzie nie stoi. Pamiętaj że to, czego nie sygnowałeś własnym podpisem nie może wpłynąć na twoje prawa autorskie osobiste, a raczej na możliwość egzekwowania ich, więc w wypadku utraty pracy pierwsze co powinieneś zrobić to uzupełnić portfolio o swoją pracę.

 

Inną rzeczą są prawa autorskie majątkowe - te należą do pracodawcy, więc nie możesz takiej pracy odsprzedać ani odpłatnie rozpowszechniać. W wypadku praw pokrewnych prawdopodobnie traktuje o nich twoja umowa o pracę - nie są one sprecyzowane i w umowie powinno być zaznaczone imiennie jakie prawa przechodzą na pracodawcę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie zrozumiałeś. Masz prawa autorskie osobiste, w związku z czym masz prawo podpisać się pod pracą i zaprezentować ją w folio (...)

Inną rzeczą są prawa autorskie majątkowe - te należą do pracodawcy, więc nie możesz takiej pracy odsprzedać ani odpłatnie rozpowszechniać.

 

A czy nie jest czymś innym prezentowanie swojej pracy w portfolio drukowanym, a co innego publikowanie, czyli zamieszczenie w portfolio internetowym? Jeśli sprzedaje się prawa autorskie, to prawdopodobnie jest tam nawet wymienione osobno prawo do publikacji. Jakiejkolwiek, nie tylko płatnej. Moim zdaniem przytoczony przez Ciebie artykuł stanowi, że jeśli nie zapisano w umowie inaczej, to prawa do publikacji ma jedynie pracodawca. Uznanie autorstwa to co innego niż publikacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności