Skocz do zawartości

Finder

Members
  • Liczba zawartości

    15
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez Finder

  1. Finder

    komputer renderujacy do 8k

    Nie napisałeś do czego wykorzystujesz komputer... a od tego zależy co Ci doradzić ;) Jeżeli chodzi o obecną konfigurację, to jedyne co możesz zrobić to dokupić kolejne 4 gb ramu 800MHz (niestety na tą płytę nie wejdzie więcej, szybszych kości też nie obsługuje, jeżeli wierzyć specyfikacji producenta) i spróbować podkręcić proca - nominalna szyna Q6700 to 1066MHz, na płycie możesz ustawić do 1333MHz. Zmierz najpierw temperaturę procesora jaką uzyskuje w stresie (np. za pomocą CoreTemp) - odpal jakiś kilkugodzinny rendering aby procesor był w 100% obciążony i miał czas się nagrzać. Zobacz do jakiej temperatury dochodzi, aby wiedzieć czy na boxowym chłodzeniu (chyba, że masz inne) masz jeszcze jakiś zapas temperatury (zgodnie ze specyfikacją producenta maksymalna zalecana temperatura pracy Q6700 to 62.2°C). Jeżeli tak, wejdź do BIOSu i zmień szynę procesora. Jeżeli nie, zastanów się nad mocniejszym chłodzeniem. Jeżeli chodzi o nowe konfiguracje to ramowo Intel i7 + ~8GB ram + karta np. GF GTX 260 (zależy od gustu i zastosowań ;) ).
  2. Jeżeli chcesz aby zasilacz przetrwał wymianę proca, płyty i grafy, radziłbym kupić coś mocniejszego (~600W) w zależności jak planujesz rozbudować komputer. Ja jadę na Chieftec'u CFT-600-14CS (od maja '09 komputer chodzi prawie non stop bez żadnych problemów - rendering, konwersja filmów, download) ale z pewnością znajdziesz coś lepszego, jak choćby wspomniany Corsair. Dziwi mnie, że Tagan tak łatwo Ci padł.. gdy składałem sprzęt kilka miesięcy temu wszyscy polecali Tagany jako stabilne i raczej bezawaryjne zasilacze... Co do głośności pracy be quiet są dość dobrym wyborem.. oczywiście do czasu aż siądzie wentylator - jak w każdym zasilaczu. Na Chiefteca też nie narzekam, od kiedy zmieniłem z jakiegoś starego noname bez problemu zasypiam 3m od pracującego komputera. pozdr.
  3. Finder

    Ustawianie bluprintow

    Gdy zaznaczysz plane odznacz na liście modyfikatorów parametr "Real-World Map Size". Nowy obiekt po stworzeniu domyślnie ma tą opcję zaznaczoną. Tu masz screena z ustawieniami mapy diffuse i po prawej panel modyfikatorów plane'a: Jeżeli nic nie kombinowałeś w opcjach po instalacji, powinno być ok ;)
  4. Finder

    Ustawianie bluprintow

    Prawdopodobnie chodzi o powielanie tekstury (tiles). W pkcie 5 tutorialu miałeś kliknąć na kratkę obok Diffuse aby wybrać mapę. Po wyborze obrazka w kratce pojawia się literka M. Kliknij na nią i w dziale coordinates ustaw: Tiling na 1,0 odznacz Tile Poza tym jakby mapa się nie pokazywała na płaszczyźnie, kliknij jeszcze raz zaznacz "Show standard map in viewport" (patrz pkt 6 tutka).
  5. Finder

    Który laptop wybrać?

    System 64 bitowy nie jest koniecznością, ale znacznie poprawi wydajność komputera - potrafi zaadresować więcej pamięci na raz a wiąże się z tym wydajność przy dużych scenach i teksturach. Programy pisane pod architekturę x86 (systemy 32bitowe) działają bez problemu pod systemem 64bitowym (w procesorach intela rozszerzenie instrukcji EM64T). Zdarzają się jakieś wyjątki (spotkałem się z dwoma - Net Limiter, oraz driver do nietypowego pada), ale generalnie większość chodzi. Podczas instalacji 3dmaxa wybierasz którą wersję programu chcesz zainstalować - instalator zawiera obie wersje, jednak gdy masz system 32bitowy dostępna jest tylko wersja 32 bitowa, zaś gdy masz system 64bitowy, dostępne są obie wersje.
  6. Finder

    Który laptop wybrać?

    64bitowy system aby obsługiwał więcej pamięci (xp) i ogarniał więcej danych na raz (oczywiście korzystając z programów pisanych pod architekturę x64), core 2 duo różni się od dual core głównie ilością pamięci podręcznej, dlatego są wydajniejsze, ale przy renderingu nie da się ukryć, że będziesz potrzebował głównie ram i procesor, więc chyba faktycznie zestaw z 4gb ram będzie lepszym rozwiązaniem.
  7. Finder

    Rendering a grzanie procka?

    Jeżeli chodzi o obudowę z miejscami na dwa wiatraki (przód-tył), mogę z czystym sumieniem polecić Cooler Mastera Centurion 590, którego jestem posiadaczem. Pomimo dosyć wysokiej ceny (dwa miesiące temu dałem za nią 240 zł), nie mam żadnych podstaw by narzekać na temperaturę pracy komputera. W zestawie są dwa wentylatory 120mm, jeden zamontowany z tyłu na wysokości procesora (w obudowie tej zasilacz znajduje się na dole, wiatrak od zasilacza skierowany jest w dół i zasysa powietrze z pod obudowy co teoretycznie kłóci się trochę z przyjętą koncepcją projektowania obudów, bo niby podgrzewa on resztę skrzynki, ale w praktyce jednak tak nie jest - powietrze oddawane jest przez tylną ściankę obudowy), a drugi na prowadnicy do dysków którą można przesuwać na całej wysokości obudowy - dzięki takiemu rozwiązaniu zasysane powietrze najpierw chłodzi dyski twarde, potem przechodzi przez karty rozszerzeń i procesor, by wreszcie być wyciągnięte przez tylny wiatrak. W obudowie są również miejsca na 2 wiatraki do 120mm na górze i 2 na ściance obudowy, jakby ktoś chciał stworzyć dodatkowy tunel powietrzny przechodzący przez procesor. Na Intelu C2D 3GHz BOX nominalna temp. to ok 30~32 stopnie C, a w stresie doszła mi max do 50~53. Przy czym procesory te mogą spokojnie pracować do 75 st C.
  8. Finder

    Duza rozdzielczosc

    Hmm.. nie wiem czy wina nie leży w starszej wersji sterownika (ja obecnie mam 190.32 - najnowsza to chyba 190.62), czy czegoś innego... u mnie wygląda to tak (win xp64, GF GTX 285): możesz spróbować wejść jeszcze w przycisk Ustawienia standardowe i zmienić na zaawansowane, może wtedy dojdą Ci inne opcje (u mnie akurat nie zmieniło to zbyt wiele). Jak nie, sugerowałbym aktualizację sterownika karty.
  9. Finder

    Duza rozdzielczosc

    W takim wypadku wydaje się, że problem nie leży po stronie sprzętowej, a oprogramowania.. update sterowników monitora i karty? Sprawdź jeszcze coś takiego: Wejdź do Nvidia Control Panel (RMB na pulpicie i Nvidia Control Panel, albo przez zaawansowane ustawienia ekranu) i w zakładce Display->Change resolution zobacz czy sterownik karty graficznej poprawnie znajduje monitor oraz czy na liście jest rozdzielczość 1600p (2560 x 1600), jak nie ma możesz spróbować dodać przez przycisk Add Resolutions. Podczas dodawania jakbyś nie wiedział 1600p oznacza Progressive - opcja do wyboru przy dodawaniu nowej rozdziałki. Nie wiem co jeszcze Ci poradzić.. powodzenia ;)
  10. Finder

    Duza rozdzielczosc

    Kabel HDMI ver 1.3 w najlepszym wypadku wyciąga 1080p - wiem, bo handlowałem takim ustrojstwem. W takim przypadku faktycznie jedyne co by zostawało to sterowniki... zastanawiam się, czy może w sterowniku do monitora nie ma jakichś opcji konfiguracji wbudowanego procesora graficznego odnośnie tego dostosowywania niższej rozdzielczości karty graficznej do 1600p na monitorze... Znalazłem tutaj jeszcze coś takiego: The native resolution for the XHD3000 is a very high 2,560x1,600, which Gateway dubs "1600p," "Quad-HD," and "Extreme HD." The XHD3000 features Silicon Optix Realta's HQV video-processing chipset. To achieve this resolution, however, you need to use a PC with a video card that supports dual-link DVI—if you're using a VGA, single-link DVI, or HDMI connection, the highest resolution you can set the monitor to is 1,920x1,200. But you should know that there's no HD content available higher than 1080p (1,920x1,080) resolution, which this monitor handles just fine. The display's other specs include a pixel-response rate of 6 milliseconds, a pixel pitch of 0.251mm, and a contrast ratio of 1,000-to-1. Po przeczytaniu tego fragmentu spróbowałbym czegoś całkiem nielogicznego, czyli jednak podłączenia monitora dwoma kablami dvi do karty graficznej... choć obawiam się, że sterownik nvidii rozpozna to jako podpięcie drugiego monitora.
  11. Finder

    Duza rozdzielczosc

    Obstawiałbym na kartę graficzną/kabel - na starej karcie graficznej podłączając monitor przez kabel vga (dsub) również nie mogłem wyciągnąć maksymalnej rozdziałki z monitora. Po zmianie kompa (grafika z GF 2 Ti na GF GTX 285) i zastosowaniu kabla dvi mogę ustawić każdą rozdzielczość obsługiwaną przez monitor. EDIT: wg tego testu wbudowany procesor powinien przeskalować daną rozdzielczość, nawet gdy nie jest to rozdzielczość natywna, do maksymalnej. Co do tego napisu: "For the best viewing experience, your PC must have a dual-link DVI-D graphics card that supports 2560x1600 resolution" to tyczył się on większości porównywanych monitorów 30", ale podobno nie tego - słuchać ze zrozumieniem ;) W 4:20 są rozrysowane gniazda dvi-d/i/a jakby ktoś miał wątpliwości.
  12. Finder

    TABLETY

    Witam, zastanawiam się nad kupnem tabletu PENTAGRAM Virtuoso P2005 i ciekaw jestem czy ktoś z was korzysta/ł z tego sprzętu, jak się sprawuje w aplikacjach takich jak photoshop cs4 czy zbrush. Przejrzałem kilka testów i model ten wygląda na całkiem ciekawą alternatywę dla Intuosa, na którego mnie nie stać. Z drugiej strony kolega miał Pentagrama xxl i narzekał na niego cały czas (przeskakujący kursor, brak reakcji, itp) od kupna, do ostateczniego zepsucia się tabletu, co niezbyt zachęca mnie do kupna produktów tej firmy. z góry dzięki za wszelkie rady i opinie
  13. multisub material wybierasz w edytorze materiałów (domyślnie klawisz skrótu "M", lub ikonka 4 kul na pasku narzędzi). Po odpaleniu edytora zaznaczasz nowy materiał i obok nazwy pod oknem z kulami przedstawiającymi materiały klikasz na przycisk z napisem standard. Pojawia się nowe okno w którym masz do wyboru rodzaje materiałów - tu wybierz multisub-object material (czy jakoś tak). W opcjach tego materiału masz do wyboru jakby sloty na nowe materiały, dla których przypisujesz odpowiednie material ID (jak już Ania pisała). Przypisujesz cały materiał obiektowi. Następnie zaznaczasz poligony i przypisujesz im ID materiału jakim mają być pokryte (w opcjach na rolecie modyfikatorów poligonów). Przykro mi że bez screenów, ale nie mam teraz maxa zainstalowanego, za to na dokładkę dorzucę linka do tutka opisującego to zagadnienie :) http://www.maxbasics.com/materials-tutorials/concepts/multi-material pozdrawiam.
  14. Finder

    Optymalizacja siatki

    Witam, mam kilka pytań na temat optymalizacji siatki high poly do low poly w 3ds maxie 9. xeav wspomniał o modyfikatorze optimize, Sisio o ręcznym usuwaniu niepotrzebnych krawędzi, werteksów i polygonów. Czy jest jakiś sposób, aby optymalizacja bardzo zagęszczonej siatki przebiegała w miarę szybko? Modyfikator optimize robi wiele dziwnych rzeczy, dzieli i usuwa z jakimś dziwnym algorytmem, co w wyniku daje dosyć widoczną stratę jakości. Ręczne czyszczenie przy bardzo zagęszczonej siatce (ok 60 k face'ów, a mogłoby być gdzieś 20~30k) jest niezmiernie czasochłonne. Zastanawiałem się nad stosowaniem połączonej metody, tj zaznaczenie grupy polygonów i optimize, następnie convert to editable poly i znowu optimize na kolejnej grupie polygonów. Mam takie pytanko, czy znacie jakieś inne metody, które dają najmniejszą stratę jakości, przy najbardziej zoptymalizowanej siatce, lub inne metody optymalizacji siatki? Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi :)
  15. Jedna z moich pierwszych prac, jaką zrobiłem 2 lata temu na amatorski konkurs portalu zajmującego się grami komputerowymi (The Innerworld of Final Fantasy). Praca zrobiona w 3d maxie 7, rendering zrobiony mental rayem. Tematem konkursu było zrobienie konceptu Mana Potion, więc na tym się skupiłem, resztę sceny dorobiłem by nie wyglądało to goło :)
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności