Skocz do zawartości

Prawie nie na temat


bloomoon

Rekomendowane odpowiedzi

Sorki ale mam pytanie dotyczace grafiki ale bardzo posrednio :) Dokladnie to chodzi mi o drukowanie - jak wiadomo drukarka ma kolory CMYK monitor RGB - wiekszosc obrazow zapisanych jest w kolorach RGB ale nawet jesli zapisane sa jako CMYK to i tak do drukarki po przerobieniu na RGB przez sterownik i dopiero wyjsciowe dane sa CMYK bynajmniej tak jest w drukarkach HP - moje pytanie jest takie - czy jest mozliwosc by obraz w formacie kolorow CMYK wyslac do drukarki w tym formacie bez przetwarzania go przez oprogramowanie drukarki?? A moze to cosinnego jest powodem przetwarzania formatu kolorow przed wydrukiem?? Jesli zamieszalem za bardzo to sorki ale mam nadzieje ze jest to choc w miare zrozumiale co napisalem:)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 9
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

sam raczej nie zmienisz jezyka komunikacji komputer > drukarka. sprobuj skalibrowac monitor, drukarke ew jeszcze skaner.

ale faktem jest ze np drukarki hp lepiej odwzorowuja bitmapy rgb niz cmyk, nawet najwyzsze modele ploterow wielkoformatowych wyposazonych w ripy postscriptowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiekszosc drukarek biurkowych nie jest Postscriptowa co oznacza ze nie ma roznicy czy dajesz rgb czy cmyk, bo i tak zamienia oberaz po swojemu ( nie wiem dokladnie jak ) - mozna przetestowac - wydrukowac plik cmyk w jakims podstawowym kolorze np. cyjan - przypuszczalnie wydrukuje sie obraz z conajmniej 2 atramentow a powinien z jednego. Dlatego lepiej i tak drukowac z rgb bo ma szersza skale koloru. Moze to dla tego kolory atramentow nie odpowiadaja barwom farb drukarskich? ale to juz zgadywanka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak do konca to nie jest. kazda firma ma inny jezyk komunikacji drukarki. na przykladzie hp 1700 i kilku modeli ploterow: kolory procesowe cmyk z wektorow drukuja sie idealnie, przeklamania wystepuja w bitmapach co jest tez uzaleznione od softu z pod jakiego drukujemy i uzytego profilu ale i tak bitmapy rgb lepiej wychodza. no i jeszcze papier ma kolosalne znaczenie.

epson robi od lat drukarki najwierniej oddajace kolory, ktore z powodzeniem moga sluzyc za wstepny proof.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

owszem, owszem, chociaz o ile mi wiadomo to ploter trudno zaliczyc do domowych drukarek:) to jednak ma byc PRO sprzet:) a od domowych drukarek wymaga sie zeby ladnie drukowaly fotki z netu i cyfrowki:) a przecietny urzytkownik raczej i tak nie zastanawia sie jak owa fota bedzie wygladac w cmyku, bo nawet nie wie co to ten cmyk jest:) wiec na sprzecie domowym z nizszych polek spokojnie mozna drukowac rgb i efekt bedzie lepszy niz cmyk i raczej nie polecal bym ich do robienia proofow:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za zainteresowanie :) No to wiem ze nic nie zdzialam w tym temacie madrego a szkoda... Swoja droga ciekawe czemu producenci tak mieszaja... Chyba wiem by czarna grafika zjadala kolorowy tusz... jak zwykle kasa gora :( A tak by wiadomo bylo czemu sie pytalem o to - drukuje duzo kolorowych rzeczy ale z bardzo duzo iloscia czarnego tla i szlag mnie trafia ze mi nie bierze do tego drukarka czarnego tuszu tylko marnuje sie tyle kolorowego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Originally posted by bloomoon

Swoja droga ciekawe czemu producenci tak mieszaja...

 

bo to drukarki przeznaczone do użytku domowego / biurowego, trudno oczekiwać zeby fotoamator majacy ochotę wydrukować fotki z przyjęcia u cioci bawił się w separację CMYK :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności