Skocz do zawartości

Zestaw PC: 4000-4500 zł


Gość Hrun

Rekomendowane odpowiedzi

Jakiś czas temu pytałem Was o zdanie, co do zestawu pc w nieco tańszym przedziale cenowym.

Mam teraz odrobinę większy budżet i nową koncepcję.

Główne przeznaczenie to nadal Cinema 4d + V-ray i sklep, gdzie chcę dokonać zakupu to Morele.net

 

Proszę o opinie:

 

[TABLE]

[TR]

[TD]1[/TD]

[TD][/TD]

[TD]Microsoft Windows 7 Home Premium SP1 PL 64-bit OEM (GFC-02062)[/TD]

[TD][/TD]

[TD][/TD]

[TD]349,00[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]2[/TD]

[TD][/TD]

[TD]Obudowa Fractal Design Core 3000 USB 3.0 (FD-CA-CORE-3000-BL-USB3)[/TD]

[TD][/TD]

[TD][/TD]

[TD]284,01[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]3[/TD]

[TD][/TD]

[TD]Zasilacz Be Quiet! Pure Power BQT L8-CM-530W, 80 plus BRONZE, activePFC, 2xPCI-E (BN181)[/TD]

[TD][/TD]

[TD][/TD]

[TD]277,75[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]4[/TD]

[TD][/TD]

[TD]Asus DRW-24B5ST SATA CZARNY (DRW-24B5ST/BLK/G/AS) BOX[/TD]

[TD][/TD]

[TD][/TD]

[TD]70,00[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]5[/TD]

[TD][/TD]

[TD]Dysk SSD A-Data ASX900S3-256GM-C[/TD]

[TD][/TD]

[TD][/TD]

[TD]620,28[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]6[/TD]

[TD][/TD]

[TD]Karta graficzna Sapphire Radeon HD7850 2048MB DDR5/256b D/H/D PCI-E (11200-07-20G)[/TD]

[TD][/TD]

[TD][/TD]

[TD]674,01[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]7[/TD]

[TD][/TD]

[TD]Chłodzenie CPU Thermalright HR-02 - Macho - Black White FM1 AM2 AM3 AM3+ LGA775 LGA1155 LGA1156 LGA1366 LGA2011[/TD]

[TD][/TD]

[TD][/TD]

[TD]199,00[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]8[/TD]

[TD][/TD]

[TD]Pamięć Kingston Limited Edition Na`Vi HyperX 16GB (2x8GB) 1600MHz Dual Channel (KHX16C9C2K2/16) - PROMOCJA![/TD]

[TD][/TD]

[TD][/TD]

[TD]589,00[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]9[/TD]

[TD][/TD]

[TD]Procesor Intel Core i7-4770S 8M Cache, do 3.90 GHz BOX BX80646I74770S[/TD]

[TD][/TD]

[TD][/TD]

[TD]1093,37[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]10[/TD]

[TD][/TD]

[TD]Płyta główna ASRock Z87 Pro4[/TD]

[TD][/TD]

[TD][/TD]

[TD]366,05[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=colspan: 4]Do zapłaty:[/TD]

[TD][/TD]

[TD]4522,47[/TD]

[/TR]

[/TABLE]

 

 

 

Wiem, że Windows Home obsługuje do 16 gb ramu ale czy to procek nie jest najważniejszy przy renderingu?

Czy 16 GB ramu będzie wystarczające?

Może jednak na początek kupić 8gb ramu i zainwestować w Win 7 pro?

Edytowane przez Hrun
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Co do pamięci to zależy jak dużymi teksturami operujesz ale zasadniczo raczej bym na starcie wziął 16 gb i winde home , natomiast z czasem ja wymienił ale nie na professional tylko ultimate, kupując tylko 8 gb raczej zapewne nie myślałeś i jednej kości tylko o 2x4 gb czyli masz zapchane dwa sloty małymi pojemnościami. W tym zestawianiu nie jestem przekonany co do zasilacza jest on właściwie na skraju wymagań karty graficznej, z czasem zapewne dorzucisz jakiś hdd jako magazyn bezpieczny byłby zasilacz z tej samej rodziny tylko 630W. Dwa nie wiem czy nie wziąłbym tej karty graficznej od Asusa ma bardziej wydajny system chłodzący i cichszy a w sumie różnica jest w cenie nie duża za komfort pracy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do pamięci to zależy jak dużymi teksturami operujesz ale zasadniczo raczej bym na starcie wziął 16 gb i winde home , natomiast z czasem ja wymienił ale nie na professional tylko ultimate, kupując tylko 8 gb raczej zapewne nie myślałeś i jednej kości tylko o 2x4 gb czyli masz zapchane dwa sloty małymi pojemnościami. W tym zestawianiu nie jestem przekonany co do zasilacza jest on właściwie na skraju wymagań karty graficznej, z czasem zapewne dorzucisz jakiś hdd jako magazyn bezpieczny byłby zasilacz z tej samej rodziny tylko 630W. Dwa nie wiem czy nie wziąłbym tej karty graficznej od Asusa ma bardziej wydajny system chłodzący i cichszy a w sumie różnica jest w cenie nie duża za komfort pracy :)

 

Dziękuję za uwagi.

Jeśli chodzi o 8gb ramu to myślałem o 1 kości. Słyszałem, że wydajność względem 2 kości jest tylko o około 2% mniejsza.

Z czasem dokupię oczywiście drugą kość 8gb.

Dlaczego win ultimate a nie pro?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym zestawianiu nie jestem przekonany co do zasilacza jest on właściwie na skraju wymagań karty graficznej

A możesz to jakoś udokumentować ? Bo szczerze mówiąc znów słyszę kolejne porady na forach o zbyt słabym zasilaczu. Ludzie wciskają innym, że potrzebują 800W gdzie jest to totalna bzdura. Nawet Geforce Titan przy pełnym obciążeniu nie pobiera więcej jak 280W, a ten zasilacz jest przynajmniej teoretycznie w stanie zapewnić 300W karcie graficznej. Oczywiście na coś pokroju Titana , i7, pełnym OC kliku dysków twardych itd. ten zasilacz będzie trochę za słaby, ale z takim zestawem jaki jest wyżej zaproponowany poradzi sobie bez najmniejszego problemu. Przeciętny zestaw z i7, 16gb ram, dobrą kartą graficzną nie pobiera więcej jak 350W w pełnym obciążeniu.

Sytuacje gdzie 500W to za mało tyczą się tylko ekstremalnych jednostek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NV: tylko nie wiem czy mierzyles kiedys faktycznie mac zasilaczy. Te 350W to taka troche teoria. Zazwyczaj zasilacze jednak troche mniej daja, ale moze mierzylem jakies slabe firmy. Ja tez wole wrzucic lepszy zasilacz. Moc 500W to maksymalna moc, to nie jest tak, ze wsadzasz do kompa zasilacz 800W i bierze 800W.

 

Tutaj faktycznie to moze byc przerost formy te 800W, ale wieksza moc zasilacza nigdy nie zaszkodzi.

 

Ale nie bylbym taki pewny, ze przecietny zestaw pobiera 350W. Jesli karta jest obciazona, i7 tez mocno to pobor mocy jest spory.

Zreszta, latwo to nawet zweryfikowac. Za kilkadziesiat czy kilknascie zlotych mozna kupic miernik i sprawdzic pobierana moc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiadając :)

Opieram się na pomiarach własnych ( posiadam 2 rodzaje mierników) oraz dużych portali poświęconych hardware. Zacznę może od własnych:

mój zestaw to jest:

Core i7 4770 @ 4.5Ghz

3 dyski hdd

1 dysk ssd

16gb ram

Zintegrowana karta graficzna intela

7 wentylatorów 120mm

 

W spoczynku cały zestaw pobiera 60W

Pod obciążeniem nie widziałem więcej jak 160W.

Załóżmy że dołożę mocną kartę graficzną która pobierze 180W.

To daje pobór mocy na poziomie 340W.

Niech nawet dam kartę która pobierze sama w sobie 280W.

To da nam 440 W. Wciąż mniej niż omawianie 550W.

W zasadzie mogę udostępnić linki do portali w których jest wiele tego typu testów , ale to chyba nie ma większego sensu, każdy z łatwością takie znajdzie.

 

Kolejna sprawa , to o czym piszesz adek, że zasilacz nie ma swojej pełnej mocy jaką określa producent. Tu jesteś niestety w błędzie , bo każdy zasilacz rozsądnej marki w rozsądnej cenie spełnia specyfikacje producenta, mało tego ma z reguły zapas około 50W. Oczywiście nie jest wskazane aby zasilacz pracował pod pełnym obciązeniem 24/7, ale jeśli mamy zasilacz o mocy np. 550W który ma zapas 50W, daje nam to 600W czystej mocy w ekestremalnych momentach. Nie oszukujmy się, mało kto renderuje jednocześnie na cpu i gpu , a nawet jeśli to dalej nam nie da poboru mocy na pozimie 600W, jest to po prostu nie osiągalne w konfiguracji 1cpu i 1gpu.

 

Kolejna sprawa to , tzw. sprawność zasilaczy. Chodzi tutaj ile mocy pobranej z gniazdka jest w praktyce dostarczone do sprzętu. Jeśli zasilacz ma sprawność na poziomie 80% tzn że ok 20% energi pobranej z sieci , jest wytracona w postaci ciepła. Nie oznacza to że zasilacz ma 80% swojej maksymalnej mocy, w praktyce moc szczytowa jest dużo wyższa niż nominalna podana przez producenta a w dodatku 80% to minimalna sprawność zasilacza, przy pewnym obciążeniu optymalnym dla danej jednostki mamy sprawność na poziomie 90%.

Być może w jakiejś kwestii się trochę mylę, bo nie mam wykształcenia elektronicznego. Wiem natomiast że nawet średnie zasilacze 450W radzą sobie z wydajnymi jednostkami.

 

Nie mam nic przeciwko kupowaniu mocniejszego zasilacza na zapas jeśli ktoś tego sobie życzy. Nie jestem jednak zwolennikiem tego nacisku na bardzo drogie i mocne zasilacze. Po prostu nie każdy tego potrzebuje, po co płacić za coś z czego się nie skorzysta i często nie jest tego świadom.

 

To na co natomiast należy zwrócić uwagę, to poziomy natężenia na danej lini napięciowej zasilacza. Im więcej amperów na lini 12V tym więcej mocy możemy dostarczyć do karty graficznej czy cpu. Dlatego istnieją tanie zasilacze 650W super mega power, którę oferują 400W ale na dyski twarde, gdzie stabilność napięcie i pewnie wiele innych czynników nie jest tak ścisła jak dla procesora i kart graficznych , pomijam fakt że , ta moc jest i tak oszukana wtedy ;)

 

Ja posiadam zasilacz z tego filmiku :

który swoją droga b. polecam. Polska jednostka, wysokiej jakości.

Edytowane przez NV
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak,

moc zasilacza ustala się wg liczby elementów zainstalowanych w danym zestawie (wentylatory również)

+ urządzenia pod usb/fire które takowe zasilanie potrzebują. (także wg mnie zapas biedy nie czyni)

system w przypadku za słabego zasilacza potrafi wyłączać elementy wg niego zbędne.

Dodatkowo przy OC procesora, za słaby zasilacz może powodować niestabilną pracę.

 

Powiem uczciwie, że mało dowierzam tym urządzeniom :).

 

a tak na marginesie prawdą jest że nowe układy intela zżerają mniej prądu, niestety w przypadku,

kart graficznych im nowsza tym więcej potrzebuje ;).

 

//Pozdr.

Edytowane przez miriam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ten miernik weryfikowałem na żarówkach energooszczędnych , które mają od 5W do 11W poboru prądu i miernik wskazywał prawidłowe pomiary ( tzn zgodne ze specyfikacją żarówki ) myślę że jest wiarygodny a błąd pomiarowy jest w zakresie 1W może 2W :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój tekst związany z zasilaczem brał się z tego ze producent sam zaznacza ze minimum dla tej karty do działania stabilnego całego zestawu to 500 lub 550W zależnie od producenta np gigabyte podaje na stronie min 500W natomiast Asus bo mam pudełko przed nosem podaje wymagania minilne 550W 12V i 38A . Podajesz pobór przy jakim obciążeniu karty graficznej kiedy pracuje ona na 100% przy grach wymagających całej mocy lub przy renderingu przez gpu czy jak chodzi w idlu? bo z tego co tu podałeś to obciążałeś tylko procesor do maxa a nie gpu także ten pobór co podajesz jest tak naprawdę mało obiektywny przy tym co może ci pochłonąć w pełni obciążona karta graficzna. Oczywiście porywanie się na zasilacze 700W i wzwyż przy zwykłym zestawie jest zupełna abstrakcja i zbędnym wydatkiem. Natomiast chwiałbym zobaczyć parametry zasilacza który ma nadwyżkę 50W do tego co deklaruje producent dobrej klasy maj 80% wydajności te leprze osiągają 90 % czy te 50 w zapasie to przypadkiem nie zasilacze które mają "przerośniętą" linie 5V która nie dość, że wpływa na obniżenie sprawności zasilacza, to jeszcze podbija moc całkowitą.

Edytowane przez skalpel3d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skalpel3d: ja już nawet nie pije do Ciebie , tylko panuje ogólna sytuacja gdzie jest jakaś moda na super mocne zasilacze.

Natomiast nie zgadzam się z tym co teraz mówisz. Być może producent faktycznie zaleca zasilacz 550 W 12V i 38A, tylko że to oznacza, że taki zasilacz ma 456W na lini 12V, i ja się pytam po co aż tyle do takiej karty ? Odejmijmy 150W na procesor, zostaje 300W na kartę graficzną.

 

http://pclab.pl/art51253-15.html tutaj widać że ten CAŁY zestaw pod obciążeniem nie pobiera więcej jak 250 W. Ok jest to obciążenie w grze a nie renderingu na gpu i cpu jednoczesnie np. wtedy pewnie Cały zestaw pobierze jakieś 400W. Ale Sama karta nie pobierze więcej jak 300W !! zarówno dlatego że jest to uwarunkowane pewnymi standardami UE i bezpieczeństwa, jak i tym że ten chip nie ma takiego TPD, które z resztą wynosi 130W. Nie wiem na jakiej zasadzie producent obliczał tą minimalną moc zasilacza, moim zdaniem nie da się tego rzetelnie zrobić bo skąd ma wiedzieć jak wygląda Twój zestaw PC, dlatego to co podaje producent to pewnie z dużym zapasem bezpieczeństwa. Ja cały czas mówie jak to wygląda w rzeczywistości , nie jakieś suche tabelki ;)

Jeśli chodzi o moc zapasową zasilacza, to owszem każdy lepszy producent/model ma coś takiego i nazywa się to mocą szczytową zasilacza. Np. mój ma moc szczytową na poziomie 650W, a normalną 550W. Czasem tanie zasilacz oszukują i podają moc zasilacza od razu jako szczytową czyli np. Zasilacz SUPER POWER 500W, gdzie tak na prawdę ma 400W mocy i 500W mocy szczytowej. Moc szczytowa oznacza mniej więcej tyle, że taki zasilacz wytrzyma te obciążenie ale nie zaleca się jego pracy przed dłuższy czas w takich warunkach. Dlatego mówiłem o tym zapasie 50W , bo tyle ma prawie każdy w miarę rozsądny zasilacz i przekroczenie o 50W nie sprawi mu wielkiego problemu.

Tylko że w przypadku tego zestawu wyżej moim zdaniem nie na mowy o jakimkolwiek przekroczeniu 500W. Jeśli mi pokażesz że ta karta pobierze coś około 300W to przyznam Ci racje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Producent nie uwzględnia ani oc ani dodatkowego osprzętu tylko podaje parametry przy standardowo wyposażanym kompie czasami raczy uwzględnić to ze karta będzie działała w crossfire. Co do mocy szczytowej to zerknij na to co napisałem wcześniej często wynika ona z przeładowanej linii 5V zresztą ten parametr jest mało obiektywny zasadniczo najważniejsze jest to co znajduje się na 12V a tam nigdzie nie znajdziesz nadwyżki 50W> Na dodatek pamiętaj ze pobór mocy jest sprawa typowo skokowa stad np jest norma +- 5% w której się muszą mieścić parametry zasilacza nie zapomnij ze zasilacz 500W naprawdę ma wydajność na poziomie 80% , a dwa jesli nie bierzesz pod uwagę rozbudowy komputera czy jakiś zmian to się możesz niemiło zdziwić gdy np zmieniając grafikę okaże się ze masz wydatek jeszcze na nowy zasilacz bo zestaw postanawia zastrajkować.A tak pomijając wszytko nie tabelkowo jak wsadziłem ta kartę do kompa z zasilaczem 500W chifteka to niestety komp pokazał mi co o mnie myśli :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności