Skocz do zawartości

Nauka Grafiki 2D/3D


Rosaline

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, jestem Róża. Od pewnego czasu chodzi po mojej głowie myśl o nauczeniu się tworzenia Grafiki 2D/3D. Lubię szkicować i mam w sobie duszę artystyczną, chociaż do Leonardo da Vinci czy Vincent'a Van Gogh sporo mi jeszcze brakuje. Zaznaczę, że myślałam już o zapisaniu się na kurs nauki grafiki 2D/3D. Jednak, że uczęszczam na studia dzienne oraz chodzę do pracy na 1/2 etatu - to trudno mi znaleźć czas, by na takie owe kursy uczęszczać. Właśnie dlatego  jestem na tym forum, aby zapytać się osób obeznanym już w temacie grafiki, czy jest możliwość abym mogła nauczyć się samodzielnie tworzenia grafiki na programie, specjalnie stworzonym do tworzenia grafik? 

Wyczytałam gdzieś, że można poćwiczyć sobie grafikę na GIMPIE. Jednak najbardziej opłaca się (jeżeli planuje się coś poważnego w grafice) wykupić sobie np. Adobe Photoshop. Możecie podać mi także inne programy, na których - wg waszego zdania - warto pracować i robić swoje pierwsze kroczki. Nie ukryję, że także mam w głowie myśli, aby zajmować się tym być może w przyszłości zawodowo. 

Jeżeli czyta ten post osoba doświadczona w temacie grafiki, bardzo bym się ucieszyła na otrzymanie odpowiedzi na moje powyższe pytania. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Photoshop w żadnym wypadku nie jest warunkiem koniecznym, właściwie to zły pomysł na start chyba, że dorwiesz wersje studencką za pół darmo ale i tak nie jestem przekonany. Najlepszą opcją na start jest darmowa i bardzo dobra Krita do 2D do tego Affinity photo które można dorwać nawet za 129zł i jest bez miesięcznej subskrypcji do tego świetny i darmowy blender do grafiki 3D, jeśli będziesz szła w animacje to albo możesz też użyć blendera do kompozycji albo darmowego i bardzo dobrego davinci resolve do kompozycji, montażu i efektów.
Darmowa alternatywa photoshopa https://www.photopea.com/, Inkscape do vektorów https://inkscape.org/ i ewentualnie wspomniany gimp. Do zobaczenia na czym to wszystko polega jest aż nadto możliwości bez wydawania od razu większych pieniędzy. 

Na youtubie masz pełno darmowych tutoriali i kursów które na początek w zupełności wystarczą a potem można pomyśleć o płatnych tutorialach, kursach i mentoringach ale to tez nie jest konieczne bo wszystko można samemu wypracować wygrzebując wszystkie informacje z internetu tylko będzie to trwało dłużej, ale da się 🙂

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, wiekszosc grafikow to graficy samoucy czyli zaczynajacy od zera jako swoja pasja/hobby. Jesli chcesz sie nauczyc programow typu photoshop to nic nie stoi na przeszkodzie, na youtubie np. jest wiele tutoriali wyjasniajacych rozne pojecia.Piszesz ze chodzisz do pracy i na studia dzienne. Wszystko mozna rozplanowac. Jesli chodzi o grafike 2d czy 3d, to na pewno nie jest tak ze siadziesz jeden dzien i juz bedziesz wszystko potrafila.Wymaga to poswiecenia i czasu.Super  ze lubisz szkicowac. Polecam Tobie utworzenie watku na forum odnosnie twoich prac. W sumie tez zalezy jaka ''specjalizacje graficzna'' wybierzesz bo jednak 2D a 3D to zupelnie inna bajka. Musisz sie zdecydowac, ja na twoim miejscu bralbym sie za 2d skoro lubisz szkicowac. I najwazniejsze to sie nie poddawac. Jakie polecam programy? Do 2D to oczywiscie photoshop i gimp, a do 3D Ja uzywam Blendera 3D.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli moge cos jeszcze doradzic, to pamietaj o tym zeby szkicowanie na papierze nie ustapilo cyfrowemu szkicu. Chodzi mi o to ze najlatwiej zapanowac nad kreska jest wtedy kiedy rysujemy na papierze, bo jesli zaczniesz od razu w photoshopie to nie wyrobisz sobie kreski. Oczywiscie jest mozliwa praca cyfrowa, nad kolorami nad plakatami itd ale szkic jest wazny juz na papierze. Kiedy bedziesz np. tworzyc concept arty postaci, no nie wiem np. jakiegos wymyslonego trolla to musisz tez patrzec na refki i anatomie, to jest podstawa. Jest wiele rzeczy do opanowania inne to np. walor i swiatlo rysunku. To takie podstawy, ja w 2D jestem zielony wiec pewnie dowiesz sie wiecej od bardziej kumatych uzytkownikow jak wrzucisz prace 😄

Pozdrawiam

Edytowane przez Akierek
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie Photoshopa: traktuj software jako narzędzie. To nie jest tak, że malowanie na kompie = photoshop. Wybór narzędzi staje się może ważniejszy z biegiem czasu, kiedy potrzebujesz coraz to bardziej wyspecjalizowanych rozwiązań na napotykane problemy, ale na samym początku nauki (ciężko zgadnąć, jak blisko tego początku jesteś, nie widząc żadnych prac) będziesz się borykać z zagadnieniami, na które w zupełności wystarczy ołówek i kartka, albo w przypadku pracy na ekranie, darmowy program jak Krita lub Gimp. Płacenie miesięcznie za wynajmowanie Photoshopa na samym początku nauki to wyrzucanie pieniędzy w błoto. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogolnie, to przedtem szkicowałam już na tablecie. Dokładniej Tablet jaki posiadam aktualnie: Tablet LCD Wacom Cintiq Pro 32 Touch 4K DTH-3220 - ale szkicowałam na nim rysikem bardziej z "nudów" od czasu do czasu, gdzie nie widziałam tego jeszcze jako zachęty czy okazji by w tą grafikę komputerową "wejść". Dopiero teraz niedawno wpadła mi myśl do głowy "a może jednak...?". Po prostu Nigdy nie pracowałam przy pomocy programu komputerowego stworzonego do grafiki, dlatego też to pytanie na forum. Sądząc na początku, że rysowanie na programie, to coś z innego świata i moja wiedza artystyczna tak na prawdę byłaby w większej części nieprzydatna. A tutaj widocznie nie aż taki diabeł straszny, jak go widziałam. 

🙂

Co do Photoshopa, to o pieniądze nie ma co się martwić, nie jest to spory wydatek jeżeli chodzi o comiesięczny abonament (dla mnie).

Teraz jak podłączyłam tablet do komputera/programu, to nawet nie tak źle mi wyszło. Już zrobiłam wczoraj dla jednego streamera na platformie Twitcha emotke. 

Więcej czasu zajęło mi oglądanie "tutoriali" na YouTube, odnośnie tego: jak używać Photoshopa, gdzie co jest, gdzie jest paleta barw, pędzli, o co chodzi z zmianą kadru, szybkiego przemieszczania między nimi, do czego służy itd. A sama umiejętność i wiedza w szkicowaniu oraz malowaniu, wiedzy w cieniowaniu, grubości kreski oraz kiedy całość stosujemy, nie jest mi obca i nie brak mi jej. Gdyż szkołę zaoczną artystyczną mam za sobą. 

Jednak nigdy nie miałam okazji, aby przelać swoją pracę z papieru na pikselowy ekran. Bardziej zastanawiałam się, czy odnajdę się w ogóle w grafice komputerowej, czy jednak lepiej gdy pozostanę przy tradycjonalnej kartce i ołówku. Na pewno jeszcze sporo zostało mi do zaznajomienia się z programem oraz by usprawnić lepsze wykorzystywanie możliwych w nim opcji. 

Dziękuję raz jeszcze za wszystkie rady 🙂 Pozdrawiam cieplutko i można zamknąć wątek

Godzinę temu, Destroyer napisał:

@EthicallyChallenged dokolnie tak! Dobrze prawi, dać mu kawałek ciasta 🙂

Mam ciasto rabarbarowe dla każdego (spokojnie, jadalne, a nie narysowane) 🙂 Raz jeszcze dziękuję za rady 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Rosaline napisał:

sama umiejętność i wiedza w szkicowaniu oraz malowaniu, wiedzy w cieniowaniu, grubości kreski oraz kiedy całość stosujemy, nie jest mi obca i nie brak mi jej. Gdyż szkołę zaoczną artystyczną mam za sobą. 

Skoro tak, to wystarczy zaznajomić się z wybranym programem, co nie zajmie zbyt dużo czasu, i korzystać z dobrodziejstw oszczędzających czas. To mniej więcej tak, jak z przeskakiwaniem z pisania na kartce na pisanie na kompie. Jeśli już znasz alfabet, język, gramatykę itp, ale pisałaś tylko na papierze, to przeskok na klawiaturę lub ekran dotykowy będzie, po początkowych trudnościach przy pierwszym kontakcie, szybki i w miarę bezproblemowy. Tak samo jest z rysowaniem i malowaniem. Zasady te same, narzędzia tylko trochę inne.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@EthicallyChallenged a z początku, gdy nie miałam nigdy fizycznej styczności z programami do grafiki komputerowej chociaż by takim GIMP'em, Adobe Photoshopem itp jak teraz. Jedynie wcześniej widząc u jakiejś osobie na jej stream'ie artystycznym grafiki komputerowej, gdzie siedziała może w Photoshopie czy innym programie, mając z 10 okien otwarte, tam jakieś kadry, tutaj palety, gdzie potem znowu wchodzi w jakieś zakładki, tam coś wciska, potem w jakichś opcjach, potem znowu w inne ustawienia - to mój mózg dostał w tym momencie (mówiąc przenośnie) blow mind'a, bo widziałam w tym jedyną czarną magię. No a po czasie pojawiła się myśl "a może jednak też tak potrafię?". No i nie powiem że potrafię, ale mam na pewno jakieś "predyspozycje". 

Zawsze uważałam grafikę komputerową za coś trudnego, coś co można jedynie przy pomocy odpowiednich kursów czy uczelni zdobyć, a tutaj jednak wystarczy sama wiedza zdobyta/wyuczona z podstaw szkicowania na kartce papieru oraz bogata wyobraźnia , a resztę (pozostałość techniczną/programową) można się wyuczyć z filmików. Nie wiem natomiast jak to wygląda z grafiką 3D, domyślam się że to już cięższy kawał chleba? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności