Skocz do zawartości

IK / FK RIG problem z rękami


smileface

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Podczas rigowania natknąłem się na problem którego w żaden sposób nie mogę naprawić, próbowałem robić riga od nowa bezskutecznie ponieważ ciągle jest to samo. 
Przeszukałem zakątki internetu w poszukiwaniu rozwiązania do tej pory bez rezultatu. Dlatego proszę Was o pomoc. Wasza pomoc jest nieoceniona dla mnie! szczególne podziękowania kieruję do @Destroyer za wszelką dotychczasową pomoc.
Problem z którym mam do czynienie przedstawiam w poniższym nagraniu.
Podczas gdy próbuję zmienić pozycję / rotację COG ręka przemieszcza się w zupełnie innym kierunku. Taki sam problem występuje zarówno na IK jaki i FK.
Dziękuję i życzę dobrego dnia

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ręcznym rigowaniem już od bardzo dawna się nie zajmuję ale wygląda mi to na problem z parentowaniem szkieletu który skinujesz i blendowania pomiędzy ik i fk.

Sparentuj bark szkileteu który skinujesz żeby podążał za fk/ik i zobacz czy nie masz odwróconych osi rotacji bo na to wygląda przy ik, fk chyba działa poprawnie tj przenosi rotację ale że bark nie jest sparentowany to zostaje w miejscu i tylko się obraca. Przy ik możesz dać node reverse, multiply z -1 na osiach do odwrócenia żeby odwrócić osie jeżeli robisz nodowo, albo przemnóż przez -1 ekspresią jeśli przenosisz wartości kodem. 

Robiłem podstawowe tutki do rigowania z 15 lat temu i nawet był tam chyba ik/fk blending ale tylko kilka się zachowało, ręka ik poniżej, może coś pomoże ale teraz to sam bym się ze swoich starych tutków uczył także za dużo nie pomogę 🙂 

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 hours ago, smileface said:

@Destroyerczy mógłbym Ci zadać kilka pytań na PW?

Możesz próbować ale jestem bardzo zapracowanym człowiekiem, dzisiaj chciałbym pójść spać przed 4 i ze 4 godziny pospać ale może się nie udać, denoiser w redshifice się freezuje i straciłem kilka godzin i juz i bez tego jestem mega zawalony pracą i już w nocy z niedzieli na poniedziałek spałem 4 godziny 🙂 będzie ciężko ten tydzień przeżyć. Albo pisz na forum, jak będę miał czas i wiedział to coś napiszę albo ktoś inny może pomoże 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że pole Vector ręki nie jest sparentowany z resztą rigu.

Albo masz go w odrobinę złej osi.

Zobacz te cztery filmiki od Dzenifer, tu jest ładnie pokazane, jak powinno być wszystko ustawione.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności