Skocz do zawartości

2 miesiące blendera - pytanie o rezultaty


Patok

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Blendera obsługuję już jak w tytule 2 miesiące - sumarycznie tzn. kiedyś mialem styczność, a ostatnio wróciłem do pracy. 
Kwestia była taka, że z tydzień temu udało mi się finalnie zrobić film, który na fb wszyscy graficy zjechali  i zdaję sobie z tego sprawe (z niedoskonałości). Postanowiłem więc teraz się postarać. W związku z tym wziąłem się za notki w zeszycie odnośnie niuansów z blendera i zależy mi na tym, żeby robić coś lepszego niż wcześniej. Wczoraj np. odpaliłem sobie filmik z wyjaśnieniem 80+ nodes'ów. Teraz póki co zrobiłem coś takiego co nie jest szczytem moich możliwości, natomiast troche bardziej się starałem niż wcześniej.
Oto rezultat po 2 miesiącach w evee (praca samodzielna). Bardzo proszę o wytypowanie błędów, ocenę czy jest ok jak na 2 miesiące, Byłbym niezmiernie wdzięczny. Średnio dziennie to tak robię ok. 3 godzin, ale jest to naprawde bardzo różnie. Dzięki!783902028_Kostkalodu_000000.thumb.png.16d86ef4dc7e9e98024b61f3958aa42a.png
 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma tu za wiele do oceniania. Ot sześcian z zaokrąglonymi rogami i nałożonym materiałem. Pokaż coś bardziej skomplikowanego niż w zasadzie primitive box. 3d wymaga sporo nauki i treningu. Ćwicz dalej to i progres będzie.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz, tu nie chodzi o to zeby cie zjechac ale prawde trzeba powiedziec. Wiec powiem Ci jak ojciec - kochajacy lecz wymagajacy 😉
Zaczynasz nauke - spoko. Nie wstawiaj od razu kazdej dupereli z pytaniami "co sadzicie?", "a teraz?", "jest jakas poprawa?" itd.
Zapomnij o natychmiastowej gratyfikacji w postaci plusikow, lajkow i poklepywania po pleckach z zapewnieniem, ze jest dobrze za kazdym razem jak cokolwiek  zrobisz. Zaciskasz zeby i napierasz. W tym momencie masz skilla bliskiego zeru. Nie dlatego, ze jest kiepsko - po prostu zaczynasz i KAZDY jak zaczyna ma skilla bliskiego zeru. Powoli, systematycznie ucz sie. Spojrzyj krytycznie sam na to co robisz - twoje oczy sa tak samo dobre jak nasze. Nie musisz z kazdym dodanym nodem leciec na fejsa czy forum i pytac innych. Na poczatku nie zrobisz niczego co ludzi zachwyci - normalna sprawa.

Ze spraw typowo blenderowych - moim zdaniem eevee nie jest dobrym silnikiem do rozpoczecia nauki. Eevee jest silnikiem czasu rzeczywistego - bedziesz musial sie w nim nauczyc udawac rzeczy, ktore cycles robi. To nie jest tak, ze Eevee jest "nowszy wiec lepszy". To jest zupelnie inny silnik. Na poczatku polecam ogarniecie Cycles. Bo zeby nauczyc sie udawania w Eevee musisz wiedziec co udajesz.

Nauka zajmie Ci czas. I nie bedzie to miesiac czy dwa. Przygotuj sie mentalnie na to, ze na poczatku bedziesz robil rzeczy niewarte uwagi. Nie rzucaj sie na "robienie filmu" - pocwicz podstawy, ktorych i tak nie przeskoczysz i nauczyc sie musisz. Nie traktuj kazdego modelu jak dziela sztuki. Spieprzysz kilkanascie pierwszych modeli i tak. Nie wyszlo? Nie wazne - czegos sie nauczyles. Nie spedzaj czasu na polerowaniu kupy - zacznij nowy model a ten stary skasuj w cholere. NIE DA SIE zaczynajac od razu robic fajne rzeczy.
Przestan tez liczyc czas - jeden sie uczy szybciej drugi wolniej. Lec swoim tempem, naucz sie samodzielnosci w ocenianiu tego co zrobiles. Nikt sie nie zachwyci kolejnym paczkiem robionym z tutoriala Andrew czy jakas pseudo-kostka lodu. Ty sam musisz wiedziec o ile to jest lepsze od tego co zrobiles wczesniej.

Jakbym tu mial wytknac bledy to powiedzialbym ze bledem jest twoje podejscie i brak samodzielnosci. Oczekiwanie ze bedziesz prowadzony za raczke, krok po kroku, ze ludzie beda masowo komentowac kolejne pierdolki w procesie uczenia sie. To tak jakby skoczek narciarski wymagal widowni i oklaskow badz komentarzy w momencie jak skoczyl swoj pierwszy metr... Czujesz o czym mowie? Nie ma czego komentowac, nikogo to nie obchodzi NA TYM ETAPIE. Najwyzej dostaniesz zjebke 😄 Ja rozumiem, ze byc moze jestes mlody i wychowales sie juz w swiecie w ktorym ludzie zamieszczaja fotki kanapki z serem i licza lajki jakby co najmniej upiekli pawia - to nie twoja wina. Ale realia sa takie ze na poczatku musisz sam sie zmierzyc z tematem, nauczyc i zaczac zamieszczac cos jak to bedzie tego warte.

Wiesz dlaczego poswiecilem caly ten czas na wypisanie tego wszystkiego? Na poczatku sie wkurzylem ze pokazujesz takie nic i chcesz oceny. Juz mialem napisac jakis mega sarkastyczny komentarz ale pomyslalem sobie ze dopiero zaczynasz, ze nie masz jeszcze dystansu, ze nie ma co ostro od razu bo tylko sie zniechecisz. I dlatego postanowilem zamiast wysmiac tego cuba po dwoch mieszkach napisac ci to wszystko.
Napieraj, ucz sie i nastepnym razem wstaw cos co jest warte uwagi, dobra?

Acha, motyw z notatnikiem spoko. Sam tak robie, ze sobie notuje rozne rzeczy bo to, co teraz mi sie wydaje oczywiste pojutrze moze byc juz zupelnie zapomniane i dzieki temu zerkam na kartke nie tracac czasu na szukanie znowu po sieci odpowiedzi.

Edytowane przez Nezumi
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuje nie ogarniac wszystkich aspektow jednoczesnie, ale skupic sie na jednym. Dopiero po uzyskaniu pewnego poziomu skilla przechodz dalej, to ulatwi Ci droge do celu. 3D to bardzo rozlegly temat, i jezeli bedziesz lapal na poczatku chcial ogarnac wszystko jednoczesnie, bedziesz  mial zdecydowanie ciezej. Proponuje przyswoic podstawy modelowania, a zwlaszcza proporcji i topologii, nastepnie proponuje  przejsc do nakladania materialow, oswietlenia i  renderingu. Animacje i symulacje zostaw sobie na deser, gdy juz bedziesz biegle wladal wczesniejszymi aspektami. Powodzenia!

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnosnie tego co napisal Traitor, na CG Cookie są kursy w których poszczególne dyscypliny są fajnie pogrupowane i przedstawione w bardzo przystępny sposob dla poczatkujących. Też polecam wziąć na warsztat jeden element, pouczyć się go trochę w izolacji a potem dodać następny i tak dalej.

Przy zamieszczeniu prac i proszeniu o opinie warto napisać, co chciałeś osiągnąć, czego nie dałeś rady zrobić mimo że chciałeś bo nie wiedziałeś jak, z czego jesteś zadowolony itp. Inaczej dostaniesz komenty typu "kostka jest niebieska a ja lubię tylko różowe, 2/10"

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności