Skocz do zawartości

Zestaw Ryzen 7 5700G vs 5800x


stormwind

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie.

Potrzebuje na szybko płytę, procesor i ram (resztę mam). Proszę o pomoc przy wyborze procesora oraz zerknięcie na dysk i ram czy nie będzie jakiś bootlenecków lub czy w podobnych cenach nie wziąć czegoś co lepiej będzie grało z procesorem (jaką częstotliwość powinienem brać) lub po prostu będzie lepszej jakości. Bo tu jestem średnio zielony.

Wacham się miedzy Ryzenami 7 5700G vs 5800x, Wszystko do renderingu w Cycles X (i wiem że lepiej się sprawdzi GPU ale o tym później)

5800 jest ok 200-250 pln droższy i ok 15% szybszy w benchmarkach, ale w 5700G mam gratis zintegrowaną grafikę (jako backup gdyby karta padła czy coś) i wentylator oraz w teorii jest mniej prądożerny i to wszystko powoduje wewnętrzną rozterkę.

Poza tym:

Płyta - ASRock B550 PHANTOM GAMING 4 - 469 zł

Pamięć - Crucial Ballistix Black 32GB [2x16GB 3200MHz DDR4 CL16 DIMM] - 659 zł

Dysk - Crucial P2 M.2 PCI-e NVMe 1TB - 469 zł

Docelowo chcę dokupić jeszcze RTX3060 lub 3060ti ale wstrzymam się chwile bo ostatnio tanieją karty (choć pewnie zaraz zaczną drożeć i będę żałował) na razie mam GTX960 i musi wystarczyć. 

Na co dzień w pracy mam komputer z ww płytą główna i 5800X od kilku miesięcy wszystko działa bez problemu dla tego płyty chyba nie ma co szukać innej a zależy mi na 4slotach na ram, 6xSATA i 2xPCI 16x, nie wiem czy w tej cenie znajde cos lepszego.

Z góry dzięki za poświęcony czas.

 

Dla zainteresowanych robiłem też klika benchmarków na mojej karcie i komputerze w pracy. Aktualnego procesora nie porównywałem bo pisał bym ten post za 3 dni:D

(sceny  wood cabin i barcelona pavilion z https://sites.google.com/view/scatter5docs/example-files

  scene barcelona wood cabin
  resolution 1736x720 1920x1080
  samples 250 100
       
RTX 3060 12GB optix 00:00:11 00:00:28
  cuda 00:00:31 00:01:22
Ryzen 7 5800X   00:01:40 00:07:09
GTX 960 4GB optix 00:02:40 00:06:28

 

 

Edytowane przez stormwind
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, stormwind napisał:

zależy mi na 4slotach na ram, 6xSATA i 2xPCI 16x

prawdziwe połączenie 2xPCIe 16x mają tylko platformy HEDT(threadrippery od amd i albo intele xeony i i9 na sockety lga 2011, lga 2066, lga 3647, itd) pierwszy slot ma połączenie elektryczne 16x drugi już ma 8x, ale oba to fizyczne 16x

zwykłe platformy obsłużą 6xSATA ale nie na pełnej przepustowości zwłaszcza jak masz zajęte sloty m2, 6 portów SATA, i 2 PCIe, to albo coś nie będzie działać, albo ogranicza przepustowość.

Mam ryzen 5 1600 na msi b350, zajęte oba sloty pcie 1 gpu, 2 kontorler sata, m2, 4 porty sata i wszystko działa, ale nie z pełną prędkością.

Jak chcesz renderować na cpu, to 5800x będzie lepszy, ale jak planujesz kupować mocniejsze gpu, to bym dołożył do gpu. ram ok, dysk ok

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

Drugi PCI to tak na zapas pewnie nigdy nie użyje, początkowo chciałem dać tam kartę którą mam dotychczas, ale porobiłem już testy i to nie ma żadnego uzasadnienia. A 6 portów - mam nadziej nie używać wszystkich ale już mam 4 dyski dobrze by było to wymienić na jeden większy.

Aktualny kurs złotego zweryfikował już moje plany co do GPU i jak zwykle taniej już było.

Trzeba brać z GPU póki jeszcze jest w tych cenach kosztem procesora, który chyba zredukuje do ryzena 5 5600X, z opcją zamiany na serie 9.

 

Edit:

Na razie mam cos takeigo

https://www.x-kom.pl/lista/tsqn7gsv3

image.png.f55ae218140d739f3a9e655308841bb0.png

Edytowane przez stormwind
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Sebazx6r napisał:

5800x sa nie wiele drozsze od 5600x

Odnośnie procesora to cena na x-kom jest o 470pln mniejsza i do tego stockowy cooler gratis. (nie przesadziłem tego jeszcze, przeglądam właśnie testy i porównania)

Jeżeli do renderingu wykorzystywać będę tylko kartę, to mocniejszy procesor nie jest już mi niezbędny, a zostawiam sobie furtkę na przyszłość.

To prawda że 3060 można znaleźć taniej, zastanawiałem się też nad RTX2060  12GB, bo ceny są dużo niższe ale chyba lepiej mieć już najnowszą generacje wszystkiego. Za ok 300o można tez znaleźć wersje 3060Ti ale z "tylko" 8gb ramu, a chodzi tu przede wszystkim o renderowanie wizek.

Powinienem też napisać, że po dodaniu karty do sumy zestawu zdecydowałem sie na leasing i potrzebuje sklepu gdzie szybko będę mógł wziąć wszystko w leasing i najlepiej odebrać osobiście z salonu. Dlatego mimo trochę droższych cen karty, wolałbym mieć wszystko w jednym miejscu. (przepraszam ze brzmi to jak kryptoreklama)

Patrzyłem tez na morele bo tam mają tanio rtxy i też jest leasing PKO (potrzebuje leasing operacyjny, porównywałem już różne leasingi  sklepowe i ten wypada chyba najlepiej) ale to znowu kompletowanie z różnych miejsc i oddzielne umowy a sprzet potrzebuje szybko.

Płytę zamiennie chyba na ASRock B550M Pro4 ma więcej wyjść/wejść za te samą cenę.

https://www.x-kom.pl/p/569387-plyta-glowna-socket-am4-asrock-b550m-pro4.html

 

 

 

Edytowane przez stormwind
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wbrew pozorom dobra karta to tez wazny jest dobry pocek.
NO skoro leasing to sie nie wtraca. Ja  to kompa skladalem po roznych sklepach;)

W brew pozorom komputronik/Karen czy mediaexpert potrafi miec na prawde dobre ceny. 
Na same 5950x najlepsze ceny byly tylko w mediaexpert przykladowo.
 

Edytowane przez Sebazx6r
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Seba.

Zamykając temat - Ostatecznie zdecydowałem się na 5800X, z kartą poczekam, resztę gratów wybrałem na podstawie testów z Internetu / ceny.

Wszystko działa pięknie od pierwszego uruchomienia. Pierwszy raz składałem PC od podstaw, udało mi się prawie bez błędnie (odwrotnie założyłem element od radiatora ale w miarę szybko zauważyłem ze coś za luźno siedzi)  Najwięcej czasu zajęło czyszczenie obudowy po tych kilku latach. 

ISjSvby.jpg

nTvTNyQ.jpg

Leasing oczywiście popieprzyłem netto z brutto i wcale nie był tak super, wiec kupiłem za gotówkę.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elegancko. Upewnij sie ze oba wentyaltory ten z tylu i ten na cpu dwmuchaja w tym samym kierunku. 

Z przodu jak masz miejsce dokup dwa/3 wentyle i niech wciaga z tylu i wydmuchuje z przodu. 

Ja mam be quiet pure wings 3 bodajze 3. Ale na AIO mam noctue i tez super. 

P. S. Ten chlodzenia sa inne niz na obudowy wysokoprzeplywowe wiec jakbys sie zdecydowal to nie przeplacaj. Mozna tez brac bez pwn je reguluje sie pradowo i chadz na min 50% chyba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności