Skocz do zawartości

Undervolting RTX 3080


Mortom

Rekomendowane odpowiedzi

Siemka,

Mam pytanie do ludzi bardziej hardware-owych. Czy uskuteczniacie zabawy z undervoltingiem? Ma to jakiś korzyści w renderowaniu 3D? Wszędzie widzę poradniki i wydajności w grach... ale jakoś nikt nie wspomina lub nikomu nie przyszło do głowy aby zrobić test jak undervolting wpływa na czasy renderowania. Mój nowy komp już prawie skompletowany i właśnie tak sobie pomyślałem... a może by coś obciąć trochę tego prądu z karty i zaoszczędzić nieco na rachunku za prąd? A przy okazji zwiększyć żywotność karty. Macie jakieś przemyślenia na ten temat?

Edytowane przez Mortom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na grupach facebookowych redshifta temat przewijał się kilka razy i można zbijać np do 70- 75% napięcia a strata w wydajności to jakiś 1-2%.

Też tak czasem robiłem w swoicha  kartach i nie było problemu. 

Jedyny problem to żeby mieć to w uatostarcie trzeba doinstalować Riva statistics do afterburners a to czasem powoduje problemy ze stabilnością niektórych softów np UE5 finalna wersja się wywala z miejsca i napsuli mi to masę krwi nim doszedłem od czego to się brało. I wywalał się nawet na standardowych nastawach, wyłączyłem overlaya, czy co tam było do nagrywania i co się dało a mimo wszystko coś w tym UE się nie podobało. 

Tak czy tak undervoltink działa spoko, musisz pokombinować jak będzie że stabilnością softów ale największy plus to mniejsze zużycie prądu i co nawet teraz ważniejsze mniejsza ilość ciepła do odprowadzenia przy minimalnym spadku  wydajności. 

Threadiperra też czasem trochę undervoltuje i zmniejszam minimalnie częstotliwość rdzenia bo nawet w idlu chłodzenie potrafi się na 0,5sekundy mocniej aktywowac a potem zwalniać i tak co chwila co jest strasznie irytujące ,:) teraz mniej bo komputer na balkon wywalony, jesienią i zimą będzie gorzej 🙂

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ideą undervoltingu jest głównie zbicie temperatur/zużycia prądu przy zachowaniu domyślnej wydajności. Producent CPU, czy GPU zawsze zadaje z jakimś zapasem napięcie pracy, żeby nie było problemu, że u jednego działa, a u innego nie. Indywidualnie później można zbijać napięcie, by znaleźć to najniższe przy którym chip jest w pełni stabilny. Dużo zależy wtedy już od egzemplarza, podobnie jak przy podkręcaniu. Na jednym uda się zmienić o 1%, a innym o 21,37%.

Na laptopie używam programiku ThrottleStop do UV CPU i działa już ze 4 lata.

Ważne jest, żeby solidne stresstesty porobić, żeby nie wylazło nic w pełnym obciążeniu.

W kwestii podnoszenia samej wydajności to raczej podnosi się napięcie, by móc bardziej podkręcić chip. Oczywiście kosztem temperatury i zużycia prądu.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@blood_brother Podnosić wydajności nie zamierzam bo A) nie znam się aż tak bardzo... B) dla 5% wydajności nie zamierzam wypalać sobie karty.... a jak na dzień dzisiejszy nadal działam na GTX 1080Ti i jeszcze bym go eksploatował ale powoli zaczyna brakować mocy do animacji a przy okazji komp zaczyna się randomowo restartować - półki co tylko w grach. Pewnie mi zasilacz siada - podreperuje go nowym i sie zobaczy, pewnie pożyje jeszcze trochę jako zapasowy bufor awaryjny 😉 Taki trochę zemnie chomik 🐹 🙂  

@Destroyer Jak to komp na balkon? a jak deszcz pada to co folią go obtulasz? 😄 
picoscope-6000e-room-with-a-view.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@blood_brother wydmuchałem co się dało, pasta wymieniona świeżutka. Temperatury w wartościach normy. O dziwo gry na silniku UE restaurują mi kompa. Inne nie. No może raz RDR 2 - ale raz na 100h to chyba margines.
Poza tym uśpienie kompa nie usypia a wyłącza go przy rozruchu z uśpienia. Poczytałem trochę i raczej pewny jestem że to zasilacz. Starutki bo z 6-8 lat już ma ale 850w Chieftec z wyższej półki. No swoje lata odsłużył i czas no coś nowszego. Tyle dobrze że modułowy, to tylko przepnę kable do nowego i gotowe 😄 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mortom tylko jednostka na balkonie, w pokoju przez to jest cicho i dłużej jest chłodno 🙂 Tylko trzeba pamiętać żeby na czas deszczu wnieść do środka 😄 jak lekko pada to może zostać ale czasem przy większej burzy czy nawałnicy to balkonem płynie woda więc to trochę ryzykowne, choć zdarzyło mi się zostawić komputer na balkonie i wrócić po kilku godzinach jak już burze były 🙂 Trzeb też co chwila wpaść z dmuchawką go przeczyścić bo pyłki z powietrza i drzew szybko osiadają. Ważne też żeby osłonić go przed bezpośrednimi promieniami słońca bo się patelnia robi w czasie upałów, a poza tym to super opcja 🙂 

n0tsxyi.jpg 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności