Skocz do zawartości

Mysz do grafiki


danon1973

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

mam pytanie odnośnie myszki do grafiki. Zawodowo pracuje jako grafik designer + DTP. W pracy używamy (wszyscy graficy) myszy gamingowych logitecha… do illustratora, photoshopa oraz indesigna. Potrzebuje jednak myszy do domu… tez wyżej wymienione programy ale bardziej do blendera, w którym pracuje hobbystycznie. Obecna mysz mi padła. Myślałem o myszy bezprzewodowej… dostałem ostatnio klawiaturę 3D connexion… to może wziąć do kompletu taka mysz ( tylko czy warto tyle płacić ?) Pod uwagę biorę tez logitech master mx 2 oraz g604. 
możecie coś polecić co by się do grafiki (głównie do blendera) przydało? 
 

Pozdrawiam i z góry dziękuje 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam myszkę wertykalną Logitech MX Vertical i na zwykłąjuż nigdy nie zamienię 🙂 Ukartowała mój nadgarstek i dzieki niej ból zniknął. Niedawno mi zaczęła sprawiać problemy robiąc dwukliki i zanim ją odesłałem na gwarancji i dostałem nową to kilka tygodni używałem zwykłej awaryjnej i ból nadgarstka powrócił a potem i łokieć tenisisty ale to może też być skorodowane również siłownią i tym że urwała mi się śruba od fotela podtrzymująca podłokietnik, pewnie wszystko na raz się złożyło 🙂 

Tak czy inaczej jeśli nawet nie masz probemów z nadgarstkiem to lepiej zapobiegać niż ratować się gdy już jest za późno, dlatego z mojej strony tylko mysz wertykalna ale niekoniecznie ta logitecha.

Miałem tez przez chwilę tą master mx 2 ale zwróciłem bo bardziej mi nadgarstek obciążało niż wtedy mniejsza marathon którą miałem . I której też nie polecam bo przez wymienne baterie byłą bardzo ciężka mimo, że na jednym zestawie to spokojnie z rok działała więc był spokój 🙂 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem tez o logitech mx vertical tylko czy pokrętło w tej myszce ma możliwość kliknięcia poprzez wychylenie prawo-lewo? Nigdzie tego znaleźć nie mogę. A na zdjęciach produktu nie widać strzałek obok pokrętła. Zależy mi na tym bardzo. 
 

myslalem tez o trackbalu logitech ergo   tylko czy tym się komfortowo pracuje w programach 3D? Poza tym ja pracuje na dwóch monitorach to chyba trzeba się niezłe kciukiem namachać żeby przelecieć strzałka z końca jednego monitora do drugiego 😉 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, danon1973 said:

czy pokrętło w tej myszce ma możliwość kliknięcia poprzez wychylenie prawo-lewo?

Nie nie ma tylko zwykły klik 

1 hour ago, danon1973 said:

Poza tym ja pracuje na dwóch monitorach to chyba trzeba się niezłe kciukiem namachać żeby przelecieć strzałka z końca jednego monitora do drugiego 😉 

też mam dwa 4k i jak ustawisz dużą prędkość myszy to jednym ruchem nadgarstka można oba przelecieć 🙂 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba zdecyduje się na logitech ergo mx. Nie wiem czy polubię taka prace ale jak nie spróbuje to się nie dowiem 🙂 z testów i opinii same pozytywy… nie znalazłem jakiś dużych negatywów. Większość ludzi pisze ze trzeba się tylko przyzwyczaić. 
 

jak macie jescze jakieś propozycje to piszcie. Zamówić chce przed sylwestrem to jeszcze mam pare dni na zmianę decyzji. Na razie na 90% jestem nastawiony na trackballa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, zamówiłem jednak tego trackpada logitech ergo mx. Rzeczywiście jest trochę testów w necie gdzie pisza ze do grafiki 2D a zwłaszcza bardziej precyzyjnej pracy jak na przykład retusz zdjęć, nie nadaje się. Z drugiej strony znalazłem tez testy gdzie właśnie do grafiki go polecają, ze bardzo precyzyjny. Jest tez trochę opinii grafików którzy używają do retuszu oraz illustratora i chwała sobie. 
 

nie ma co, jeśli sam nie spróbuje nie dowiem się. Zamówiłem przez net, mam dwa tygodnie na sprawdzenie i ewentualnie rezygnacje. Kolega mnóstwo rzeczy tak testuje i odsyła zanim na coś się zdecyduje. Zawsze miałem przed tym obiekcje ale teraz zrobię tak samo, zaryzykuje i sprawdzę. 
 

poza tym dużo jest opinii ze trackball to super narzędzie do pracy z programami CAD oraz 3D. 
jesli się sprawdzi do 3D a nie do 2D to tez zostawię a do photoshopa lub illustratora będę używał starej myszki logitech mx laser 1000. Służyła mi dzielnie prawie 14 lat, przycisk pod rolka słabo już działa, przez co praca z Blenderem to masakra ale do photoshopa i illustratora daje rade. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 hours ago, danon1973 said:

Niestety trackball odpada. W kilku testach ludzie pisza ze nie nadaje się do precyzyjnej pracy jak na przyklad retusz w photoshopie 😞 czyli jednak tradycyjna myszka musi być. 

yyy a po co myszką retuszować? tablety są od precyzji i wygody 🙂 

Z myszką wetrykalną taż słyszałem że jaka nieprecyzyjna i inne pierdoły i kilka dni i używałem normalnie i po 2 tygodniach myślę że nie woniej niż na zwykłej, teraz jak chwytam zwykłą myszkę to muszę chwilę przywyknąć. Jak ktoś jest niedzielnym graczem to pewnie musi być 12tys dpi, high pooling, hi refresh rate, hi pice, hi wszystko i trackbal czy wetrykalna będzie nieprecyzyjna i wolna bo nie ma jeszcze pamięci mięśniowej. Ale jak posiedzisz po 8-10 godzin przez tydzień to pewnie będzie wszystko  jedno co masz w ręku 🙂 

Kup w amazonie na testy, do końca stycznie będziesz mógł zwrócić bez podania przyczyny, jak przez meisiąc nie przywykniesz to nic nie tracisz a zdobędziesz doświadczenie 🙂 

Z takimi "profesjonalnymi" recenzentami to często jest tak, że biora coś, chwilę pomęczą i już mają opinię alfy i omegi jak ten recenzent gier co nie mógł w cuphead wyjść z tutoriala bo nie był w stanie zrobić podwójnego skoku czy podwójnego dasha ale już recenzje napisał o grze 😄 
Sam sprawdź i będziesz wiedział czy się da czy nie. 

Edytowane przez Destroyer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, danon1973 napisał:

będę używał starej myszki logitech mx laser 1000. Służyła mi dzielnie prawie 14 lat, przycisk pod rolka słabo już działa

Jak jesteś z niej zadowolony i zmieniasz trochę na siłę, to doczytaj jakie tam microswitche siedzą, zamów, i jeśli jesteś odrobinę techniczny i masz lutownicę to sam wymień, albo zleć komuś. Na pewno wyjdzie taniej niż nowa myszka 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie naprawy myszki, nie ma takiej opcji z trzech powodów.

po pierwsze nie chodzi tylko o kółko myszki. Ja mam ten zestaw:

https://www.amazon.com/Logitech-diNovo-Media-Desktop-Laser/dp/B000AY0IT4

do windows 7 wszystko było super. Jak przeszedłem na windows 10 zaczęły się problemy z oprogramowaniem (mam najnowsze). Czasami komp nie widzi myszki lub klawiatury i z 15 minut bawię się przyciskami Connect lub restartuje kompa żeby zaczęło dzialac. Skróty, które przypisałem pod przyciski co jakiś czas resetował się i to tak często ze przestałem już ich używać. 
 

po drugie fajnie byłoby spróbować czegoś nowego po 14 latach 😉 

po trzecie (a powinno być raczej po pierwsze) żona mi już od 3 lat mówi: kup sobie nowa myszkę i klawiaturę, nie dziaduj tak. Przecież pieniądze są. Wybierz sobie co chcesz, po co ci taka staroć. To właśnie od żony dostałem klawiaturę 3D Connexion w prezencie bo już nie mogła patrzeć jak rzeźbie na starym sprzęcie. I jestem w szoku bo ona jest totalnie atechniczna a klawiaturę wybrała mega 🙂  gdyby zobaczyła ze reperuje stara mysz to pewnie i taj by mi zaraz nowa kupiła 😉 

 

No niestety kupiłem trackballa w mediaexpert ale to w innych sklepach nie działa ze jak się kupuje przez net to można do dwóch tygodni oddać? 
 

sprzet już przyszedł 😉 prezentuje się całkiem całkiem, chociaż plastik na mojej starej myszce robi lepsze wrazenie. Po mojemu był on już używany. 
- pudełko było zalepione w dwóch miejscach taśma która na oko widać ze jest naklejona na inna, przecięta już taśmę. 
- drucik w takim czarnym plastiku - taki do zaplątania na przykład kabla - był rozwinięty i luzem w pudelku

- kabel od ładowania widać ze był rozwijany

- urządzenie było lekko przybrudzone, a po wyjęciu kulki było trochę paproszkow które usunąłem. 
 

- instrukcja była lekko pogięta 

moze ktoś tez testował i zrezygnował. Mi to nie przeszkadza - ważne żebym sie przyzwyczaił i zeby dobrze działało. 
 

Co do pracy na urządzeniu nic powiedzieć nie mogę bo jeszcze nie testowałem 🙂 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, danon1973 said:

No niestety kupiłem trackballa w mediaexpert ale to w innych sklepach nie działa ze jak się kupuje przez net to można do dwóch tygodni oddać? 

Wszędzie można zwrócić przez 14 dni bez powodu, ale amazon ma tak że jak kupisz chyba już w grudniu to do końca stycznia możesz zwracać, tak przynajmniej kiedyś było 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem sobie tego Logitecha MX Vertical. Akurat w Komputroniku trafiła się sztuka w outlecie z drobnymi ryskami na spodzie za 320z, więc 100zł taniej niż w innych miejscach na necie. Mam nadzieję, że się u mnie sprawdzi i dobrze mi się będzie na niej pracować 😉

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności