Skocz do zawartości

Problem z przyłączeniem (rig)samochodu


ADI 24

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie dotyczy programu.3D max 5.0

 

 

Mam (zrigowany) pojazd samochodu, gdzie mechanizm polega na tym, że jak poruszam rotacją kierownicy to przednie koła ulegają skrętowi, a gdy przemieszczam obiekt samochodu w kierunku jego jazdy to koła kręcą się.

 

 

Jak przyłączyć ten obiekt do splajna za pomocą Path Constraint aby podczas ruchu zachować mechanizm obiektu.

 

Jakich użyć kontrolerów w panelu (Modify) aby podczas przemieszczania się pojazdu kręciły się koła ,a przy zakręcie skręcała kierownica .

 

 

Posiadam 5 książek o prog . 3d max , ale tam są tylko podane przykłady zastosowań pojedynczej funkcji.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

1: Samochodu się raczej nie rigguje.

2: do Krecenia się koła jest skrypt, który znajdziesz na http://www.max3d.pl

3: Nie ma sensu bawić się w takie mechaniczne stystemy. Dużo prościej jest zrobić to ręcznie. No ale jak naprawdę chcesz żeby wszystko robiło się samo to pobaw się w skrypty maxa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

F/X... proszę uprzejmie, żebyś spuścił trochę z tonu.

Stwierdzenia typu "zmniejsz czcionkę" , "samochou się nie rigguje", są co najmniej nie na miejscu. Mam nadzieję, że mnie rozumiesz. Jeśli nie, zapraszam na priv.

 

Masz jednak rację co do tego, że dużo prościej będzie postawić kilka kluczy, niż babrać się w skrypty. Widzisz ADI 24 - takie "automatyczne" zachowania są oparte na matematycznych zależnościach obiektów w scenie. I każdy taki przypadek należy traktować osobno. Twój rig samochodu został stworzony z myślą a animacji z ręki a nie o automatycznej animacji po ścieżce.

 

Masz zależność... jeśli kierownica się kręci, niech się skręcą koła. I ta zależność nadal działa. Jak puścisz samochód po ścieżce, to wciąż możesz kręcić kołami przy użyciu kierownicy. Jeśli chcesz, aby podczas ruchu po ścieżce automatycznie kręciły się koła, a dzięki obrotowi kół kierownica, należałoby ustawić zupełnie inne kontrolery.

Sprawa wcale nie jest aż tak skomplikowana, ale jedno jest pewne. Bez przebudowy rigu i grzebania w bebechach się nie obejdzie. Warto zawsze przemyśleć ujęcie, zanim się zacznie rigować i animować, aby ustalić, co będzie potrzebne, jakie kontrolery, itp.

 

Mam trochę wrażenie, że dla Ciebie ciut za szybko na takie rzeczy, ale jeśli uznasz, że koniecznie chcesz wiedzieć, proszę napisz, to postaram się w miarę przystępnie opisać, jak takie ustawienie zrobić.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dziwne odczucia ,chodzi mianowicie oto ,że jak wchodzę na forum efixa to odsyłają

mnie z pytaniami na inne forum,a gdy ktoś udziela mi odpowiedzi to posyła mi jakiś link .

 

Gdzie nie dość ,że wszysko jest po angielsku to nadodatek nie wszystko jest dla mnie przejrzyste ,nie chodzi oto aby tutorial był dla ludzi o inteligencji małpy :).

 

Wiem że programy takie jak 3d max są obszerne w funkcje które można ze sobą łączyć

 

Ale jeżeli posiadam obiekt samochodu z texturami to chciałbym coś z tym zrobić ,np

połączyć z bipetem .A nie zostawić to tak poprostu i zacząć robić coś innego od nowa.

 

Chyba że macie jakiś inny pomysł ,i nie ma sęsu brać się za wszystko naraz ,tylko za jedno zagadninie.

 

 

Kris_r - dzięki że wogule się tym zainteresowałeś jak możesz to napisz czego mam nie robić, żebym niepopełniał jakiś błędów

 

 

 

sorrry za błendy....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem na ile swobodnie sie czujesz w maxie ADI 24, ale poruszasz wazne sprawy i zadajesz trafne pytania. Wytlumacze troche podstawy. Masz racje, ze w maxie mozna sporo namieszac, polaczyc, ustawic... itp.

Jednak cala tematyka ustawiania rigów jest bardzo obszerna, dlatego zacznę od ogółów.

Może na przykładzie dłoni. Możesz animować każdy palec osobno, aby zacisnąć pięść. Ale możesz postawić Slider, przy którego pomocy będiesz kontrolować stopień otwarcia/zamknięcia dłoni. I gdy masz taki slider, to nie ma sensu babrać się w animację paluszków. Oczywiście możesz postawić kilka takich Sliderów i przy ich pomocy ogromnie dużo zdziałać.

Pytasz mnie czego masz nie robić, aby nie popełniać błędów w rigowaniu... to bardzo trudne pytanie. Ale może uda mi się po krótce odpowiedzieć...

Przemyśleć animację. Zastanowić się co będize się działo. Nad jakimi elementami będziesz potrzebował dodatkowej kontroli, a jakie możesz zanimować przy pomocy FK z ręki. I dopiero potem, po przemyśleniu sprawy, zabrać się za ustawienie kontrolerów.

Wyobraź sobie sytuację, gdy koleś riguje postać.. tak z biegu. Ustwia IK na nogi, ustawia rączki, kręgosłup, itp. Oddaje model animatorowi, który ma w scenariuszu, że postać ma się rozciągać. Musi mieć sprężyste nogi i wydłużające się ręce. I co? I postać wraca do riggowania.

Podobna sytuacja jest z twoim samochodem. Masz zrigowaną furę. I chcesz ją zanimować po swojemu. A obecny rig Ci na to nie pozwala. Więc masz dwa wyjścia.

Albo dostosować rig do ujęcia (czasami w animkach jedna postać może mieć kilka rigów i zależnie co ma ona w danym ujęciu wykonać, stosuje się zamiennie kilka ustawień), albo dostosować animkę do istniejącego już rigu.

ok.

na razie wystarczy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności