Skocz do zawartości

Scena 3D: Modelowanie techniką NURBS, AUDI A3


Gość jaco

Rekomendowane odpowiedzi

Więc tak. Na prośbe pewnej osoby spróbuje w jakiś prosty sposób wytłumaczyć o co w tym chodzi i jak to robić. Wszystkiego uczyłem się sam metodą prób i błędów.

Zaczynamy od Command Panel:panel_nurbs.jpg

 

 

 

Point Curve, CV Curve-są to dwa typy linii NURBS:1_1.jpg

 

 

1.Create CV Curves

2.Create Point Curves

3.Będziemy używać do tworzenia zamkniętych powierzchni Surface z 3-ech lub 4-ech Curves.nurbs_1.jpg

 

 

Wybieramy ikonę którą oznaczyłem jako "3". Tworzymy Surface klikając kolejno na lilnie NURBS 1,2,3,4. Należy iść z kolejnością prawoskrętną.

2.jpg

 

i powstaje takie coś:3.jpg

 

I tyle na wtęp. A dalej to będe dziełać Audii A3

NO to Blue printy tam tniemy i takie tam wrzucamy do sceny tworzymy to tu i tam. no i mamy takie cóś:

4.jpg

 

6.jpg

Nadkola można zrobiłem w następujący sposób:

Zwykły "Circle Splines" i /Convert to NURBS/

W panelu Modify wybieramy Curve a poniżej znajdziemy "Break" którym przeniemy okrąg w gdzieś w jego dolnej cześci.

Przechodzimy do "Point" i usówamy niepotrzebne punkty aż utworzy się nam ćwiarka koła, a następnią ją dopieszczamy.

 

Dobra i tyle na dzisiaj późno jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 28
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

No właśnie nie czepiajcie się mnie chcem dobrze. Może się komuś przyda. Mam checi a tu zjebka odrazu.

A NURBS w Maxie no mi wyszło coś takiego, może nic aż tak specjalnego.

audii_3.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skróty klaw.

I-1

II-2

III-3

IV-4

Banalne prawda...

7.jpg

 

1. Stworzony Surface staje się niezależny od tworzących go Curves.

2.Służy do zagęszczania siatki.

3 i 4. Dodajemy dodatkowe punkty CV Curves na jej długości

5. Spełnia tą samą funkcję co 3 i 4 tylko dla Point Curve.

6. Prezkształca CV Curve w Point Curve, można zwiększyć ilość punktów na które będzie podzielony Point Curve.

7. POint Curve przekształca w CV Curve

8. Rozcina Curves na dwie cześci.

8.jpg

 

Obrys tworzony był za pomocą CV Curves, które następnie za pomocą "Make Fit" przekształciłem w Point Curves. Dla Curves leżących naprzeciwko siebie najlepiej wybierać taką samą liczbę punktów.Określając ją w 10.jpg po kliknięciu na "Make Fit".

 

12.jpg

 

Taka wygląda kolejność wybierania Curves za pomocą poniższej ikony11.jpg aby powstały widoczne poniżej powierzchnie , które następnie zagęszczamy używając "Make Point"9.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i tak lecimy z tym koksem krok po kroku. Aha jedna uwaga nie należy się przejmować tym że przerwy pomiędzy Sufaces są widoczne, trzeba wszystko wymodelować z jak najlepszą prezyzją ale nie przesadzając z siatką, ponieważ błędy usuwa się po przekształceniu NURBS w POly lub MESH. W sumie to połączyłem te dwie techniki modelowania które pokaże w kolejnych updatach. Motanie to dopiero się zacznie przy modelowaniu przestrzeni pomiędzy blacharką.

Jeśli macie jakieś lepsze patenty to prosze o komętarze.

PODOBNO...? są jakieś PLuginy do NURBS?

13.jpg

14.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żaden plugin czy rhino tu nie pomoże, sama logika kładzenia surfaców jest bez sensu, np. przednie nadkole czy wejście boku w słupek.. przydało by się trochę siatek pooglądać, w nurbsach zupełnie inaczej niż w poly, przed zaczęciem modelowania trzeba rpzemyśleć powierzchnie jak co w co wchodzi bo inaczej wychodzi takie coś jak koło światła..

 

ale same krzywe są fajne tylko trochę za dużo punktów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez kłótni chłopaki poseka poseka po nowym roku pokaze jak i gdzie , i o co mi chodzi wogle, przemyśleć napewno trzeba co gdzie i jak ale to dopiero około 10% tego co chce pokazać, nie chcem się mądrzyć ani chwalić tylko pokazać to czego nie mogłem znaleźć w necie.

Pozdro wogle i be spięć...!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również zastanawiam się nad modelowaniem za pomocą nurmbsów ... ten sam efekt można uzyskać poly modelingiem ale śledzę uważnie bo nurmbsy też trzeba by umnieć ....

 

ps czy ktoś obcykany może przedstawić wady i zalety nurmbsów względem poly modelingu??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojego doświadczenia osobistego, a nie uważam się za jakiegoś mistrza to modelowanie w NURBS przyśpiesza sam proces około 2 do 3 razy w moim przypadku. Poczekajcie troszke ja mam taka fajną metodę którą chciałbym pokazać, moze i będzie zbyt oczywista dla tych co zarozumiali ale wiem że przyda się dla tych którzy sa początkującymi. Jak sam zaczynałem to chciałbym wogle wtedy wiedzieć co to jest NURBS a wogle nie miałem o tym pojęcia i nie wiedziałem o istnieniu czegos takiego porstym jezykiem mówiąc. AAAA jak bym wiedział to bym juz cuda robił a nie tylko AUDi TT skończone miał........... I prosze nie marudzić a coś pomóc z deczka bo wątek z tego co zauwazyłem jest ciekawy.:-)

A sceny bede umieszczał n amojej stronie http://asfaltm.webpark.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do wad i zalet IMO:

 

NURBS - wiekszosci z tych zalet NURBSY max'owe nie maja rozwinietych, lub nawet nie ma ich w ogole - stad ogromna wiekszosc ludzi (slusznie) kreci nosem na modelowanie NURBS'ami w 3d studio Mi 3d studio zamula juz jak wycinam najprostsze ksztalty a zarowno w Rhino, jak i XSi chyba musialbym sie ostro pomeczyc zeby cos sie przycinalo. Oczywiscie jezeli ma sie bajeczny sprzet to mozna sie bawic pod 3d studio, ale wygoda uzytkowania, mysle, na pierwszym miejscu :)

 

zalety:

1. parametrycznosc - dokladnosc z jaka mozna budowac modele nurbsowe jest bardzo bardzo mila - wszystko mozna dokladnie wymierzyc, ustalic, zadnego tam ustawiania vertexow "na oko" ;)

2. szybkosc modelowania - stworzenie chocby takich otworow w obiekcie jest bardzo proste, nie trzeba sie zastanawiac co zrobic z siatka, unikac trojkatow itd. Poniewaz modele nurbsowe opiera sie wlasnie o linie nie ma najmniejszego problemu ze pozniejszymi zmianami w modelu. Tutaj im lepszy program tym jeszcze przyjemniej - 3d studio - mozna w kazdym momencie wrocic do pewnego punktu w modelowaniu, natomiast wspomniana predkosc dzialania jest ( jak dla mnie ) nie do przyjecia, Rhino - piekna sprawa, chociaz same zmiany w siatce modelu opieraja sie niestety o jej usuniecie ;) Tzn usuwamy siatke - zmieniamy np. ksztalt ktorejs lini i odbudowujemy siatke ponownie, w oparciu o zmienione linie. Najprostsza sprawa to XSi - zmiana lini od razu jest uwzgledniana na siatce modelu ( w real time :) )

3. dzialajace booleany ;) Mozna przyciac jedna powierzchnie druga bez niemilych konsekwencji

wady

1. skonwertowanie siatki nurbsowej i przerzucenie jej do 3d studio np. to ogromny wydatek poly. Na szczescie juz niedlugo wychodzi vray dla Rhino i konwertowanie i przerzucanie do innych programow odejdzie w niebyt :) Problem nie dotyczy przewaznie xsi i 3d studio bo one maja swoje dobre renderery, ew. zawsze mozna dorzucic do nich jakiegos vraya ;)

2. TRZEBA MYSLEC PRZED MODELOWANIEM :D - mimo ze powierzchnie tworzy sie bardzo prosto to uzyskanie dobrych efektow musi byc poprzedzone dokladnym przemysleniem jak powinnismy budowac model, ktore surface'y jak poukladac, jakie wykorzystac narzedzia do tworzenia; bez tego szybko znajdziecie sie w punkcie w ktorym trzeba bedzie zaczynac model od poczatku, ew. stracic duza czesc pracy bo nie bedziecie w stanie uzyskac np. odpowiedniego zakrzywienia miedzy powierzchniami.

3. dokladnosc - to tez bywa wada, bo nie da sie ukryc wad np w ciaglosci miedzy powierzchniami - jezeli curvs'y sa zle ulozone to bedzie to widac bardzo wyraznie

 

POLY

zalety

1. Filozofia modelowania jest bardzo prosta - tworzymy obiekt startowy ( plane, box'a - co kto lubi ) i operujac dostepnymi narzedziami ustawiamy vertexy az wyjdzie np. samochod :D hehe, to tak w skrocie - zawsze jak cos gdzies niezbyt pasuje to przesuwamy tu odrobinke, tu dodamy pare poly i jest git

2. latwe w animowaniu, morphowaniu itp

3. nie ma czegos takiego jak continuity w nurbsach, czyli ciaglosci powierzchni, jak mamy jakiegos malego bug'a to lekka modyfikacja vertexow i maskujemy blad w nurbsach musielibysmy po raz kolejny przemyslec budowe powierzchni

wady

1. ciagla walka z utrzymaniem siatki w ryzach - zeby nie bylo trojkatnych face, zeby bylo gladko tam gdzie ma byc itp itd.

2. trudnosci w tworzeniu skomplikowanych otworow w modelu, przeaznie przy takich okazjach albo zepsujemy siatke, albo cos pogniemy

 

Jezeli ktos ma ochote na zabawe nurbsami to od razu przejdzcie do rhino - na poczatek jest wprost wymarzone; Poly zostawcie 3d studio bo w tym jest najlepsze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności