Skocz do zawartości

Dysk SATAII i OC procesora


Kubaswielgus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Niedawno zakupilem nowy dysk twardy SAMSUNG SP2504C 250GB SATAII. Na poczatku komputer nie chcial go wykryc. Okazalo sie, ze ma to zwiazek z procesorem, ktory byl podkrecony. Musialem przywrocic ustawienia domyslne FSB i wszystko dziala poprawnie. Moj procesor to Pentium D 820, a plyta to ECS 945G-M3. Zasilacz to Chieftec 400W.

Bardzo zalezy mi na tym OC procesora poniewaz znacznie przyspiesza to proces renderingow. Wydaje mi sie ze nie jest to wina zasilacza poniewaz nie mam podlaczonych pod komputer wielu urzadzen (karta muzyczna, graficzna i sieciowa - zintegrowane). To jest raczej wina biosu. Tylko nie wiem co musze pozmieniac. Ustawienia SATA sa zrobione na auto. Jak probowalem ustawiac je recznie to problem nie znikal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Chyba Cię zmartwię ale to wcale nie taka rzadka przypadłość. To zależy od płyty i "zbyt duże" podkręcenie procesora powoduje albo błędy przy łądowaniu systemu (typu komunikaty o brakujących plikach startowych itp.) albo tak jak mówisz nie wykrywa dysku wcale. Możesz spróbować jeszcze nico podnieć napięcie na rdzeniu procesora alob je lekko obniżyć czasem to pomaga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bios mam wgrany najnowszy jaki byl na stronie producenta. Wczesniej pracowalem na dysku ATA/100 80GB i po podkreceniu procesora z 2800MHz na 3200MHz (dla kazdego rdzenia) nie bylo zadnych problemow. System pracowal bardzo stabilnie. Teraz nie moge podkrecic nawet o 200MHz.

Nie znam sie na OC. Uzywam najprostrzej metody przez podniesienie FSB. U mnie to standardowo 200 ktore zwiekszalem do 230 (230x14=3220). Nie wiem nawet czy na mojej plycie mozna zwiekszac napiecie procesora. Mozecie mi napisac o ile powinienem to podniesc.

Dziekuje za szybka odpowiedz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Delikatnie o najmniejszą możliwą wartość. Chociaż po tym co piszesz może Twój dysk jest jakis wybitnie przeczulony na majstrowanie z podkręcaniem.

 

Jaki masz ustawiony dzielnik PCI/FSB? Zakłądam, że domyśly był 1:3. Spróbuj po przetaktowaniu FSB do 230 zmienić ten dzielnik na 1:4. Może tu jest przyczyna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Nie znam sie na OC. Uzywam najprostrzej metody przez podniesienie FSB.'

 

a ile jeszcze zmian w bosie odpowiednich brakuje, bo moim zdaniem masz fart, ze wszystko dziala bez ingerencji w inne ustawienia, albo bylo zle podkrecone tylko Tobie nigdy to sie nie ujawnilo, moze nie przetestowales,a więc nie możemy mieć chyba pewności czy jest podkrecony 100 % stabilnie?Bo FSB to nie wszystko. Testy jakieś by się przydały typu Prime95.

 

Narazie stawiam na PCI i podpisuje sie pod tym co o tym napisał Remedy, aczkolwiek ja już nie pamiętam jaki współczynnik mam, ale miałem szynę z 160 do 220 mhz podniesioną i nie było problemów. Twoja plyta nie jest najlepsza do Oc.

 

Proponuję stopniowo zwiekszac fsb od aktualnej wartości (tej na ktorej dziala dysk , standardowej). Mozliwe, ze uda Ci się zobaczyć na ktorej wartosci fsb dysk przestanie być wykrywany.

 

Auto to nie jest najlepsza metoda do Oc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności