Jump to content

mój pierwszy raz - wersja softu

Guest Adf

Recommended Posts

Witam, wpadła mi w łapki Maya 5 – wiem że to przestarzała wersja, ale czy do nauki będzie dobra, czy lepiej „kupić” nowszą wersję??

Aha, pierwsze kroki stawiam ;)

• Replies 9
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

do nauki to ściągnij Personal Learning Edition PLE jest darmowa dla nauki i zastosowań niekomercyjnych i jest w wersji 7 :)

link

ale, czy 5 nie wystaryczy??

W 5 jest słabo zintegrowany Mental Ray, musiałbyś się z nim dużo bawić, poza tym brakuje wielu opcji, weź pod uwagę to, że aktualną wersją jest ósemka. Z drugiej strony piątka jest w sumie jak najbardziej funkcjonalną Mayą, wystarczy spojrzeć na efekty specjalne wykonane za jej pomocą kilka lat temu. Tak czy inaczej ja bym ściągnął 7 PLE.

Jedno z ostatnich pytań w tej kwestii!

Czy Maya personal, do nauki – ma jakieś ograniczenia czasowe, lub programowe – jeśli tak to jakie?

Wszystko też zależy co będziesz się uczył. Jeżeli renderingu to zapomnij o personal learning, bo tam będziesz miał znaki wodne a to niszczy cały rendering. Ona głównie nadaje się do modelowania i animacji. Maya w wersji 5 nie znam, ale wiem ze wersja 6 jest obecnie wystarczająca do wszystkiego, no i można bez problemu podpiać pod nią renderery różnie tak samo do wersji 7, a 8 już nie.

Nie znam czasów, kiedy królowała Maya 5, ale o ile dobrze pamietam, dopiero w wersji sześć pojawiły się w miarę dobre narzędzia do modelowania (wcześniej tyrzebabyło zaopatrywać się w dodatkowe plug-iny).W Maya 7 pojawiło się także kilka dodatków - np. selekcja i tworzenie edge loopów. Najlepiej gdybyś ściąnął sobie tą 7 PLE. Po wchłonięciu Kaydary w 7 masz też zaimplementowany FBIK z MotionBuildera, może się przydać przy animowaniu potaci

.

5 też może być dobra, ale brak w niej kilku przydatnych narzędzi.

W PLE występuje znak wodny na renderach oraz w viewporcie w trybie cieniowania. Do tego zapis plików do formatu, który nie jest czytany przez komercyjne wersje Maya. Brak jest chyba także możliwości eksportu modeli.

No i oczywiście niemożność wykorzystywania jej do celów komercyjnych.