Jump to content

Koło zębate


Andrew18
 Share

Recommended Posts

Witam! Czy znaś ktoś jakiś tutorial do kół zębatych, albo mógłby napisać jak coś takiego wykonać?

 

Konkretnie chodzi mi o wykonanie czegoś podobnego do tego:

 

http://www.comparestoreprices.co.uk/images/we/wethepeople-we-the-people-five-star-sprocket.jpg

 

czyli nie całe "lite" koło tylko na takim pająku coś jak felga. Próbowałem różnych metod, ale efekty były conajmniej beznadziejne :(

 

Pozdrawiam, Andrew

 

Ps. Mój soft to 3ds max 8.

Link to comment
Share on other sites

Tworzysz sobie Spline -> Star. Ustawiasz interpolacje na 0. Odpowiednio regulujesz parametry radiusów i chamferów oraz ilość zębów. Ekstrudujesz. Przechodzisz na editable mesh i ustawiasz edge oddzielające zęby od tarczy na visible i przechodzisz na editable poly (możesz też zamiast operscji na meshu zrobić cięcia na editable poly, ale chyba dłużej to trwa). Włączasz Smoothing. Robisz dodatkową krawędź w osi promienia koła zębatego. Szybkie i ładnie wychodzi.

Link to comment
Share on other sites

No w sumie nie robiłem splinem tylko sobie zrobiłem troche inną zębatkę przez bridgowanie faców dwóch tub. Wyszło mi takie coś:

 

http://img293.imageshack.us/my.php?image=chainprerender4tg1.jpg

 

A teraz mam jeszcze dwa pytanka:

 

1. Jak zmniejszam sobie obiekt to Absoltue Local się zmniejsza i tym samym zamapowane shadery są "mniejsze". Da się jakoś zrobić tak żeby po zmniejszeniu ziarno shadera np noise było identyczne jak przed zmniejszaniem? Czy trzeba koniecznie zmienić to w opcjach shadera?

 

2. Jak zrobić metodą którą podałem wyżej koło np 34 zęby i żeby pająk wewnętrzny miał 6 ramion. Bo jak kombinowałem to za dużo faców mi zostaje tzn nie równo się to rozkłada wtedy bo jak wezmę sobie tubę 68 ścian co 2 ścianę beveluje żeby był ząbek, to 68/6 wychodzi liczba nie całkowita i nie ma jak zbridgowac bo zawsze zostanie jakis face za dużo i nie równo.

Link to comment
Share on other sites

Może warto się zainteresować takim pluginem jak "gear" czy coś, już nie pamiętam. Kolega nim robił wiele zębateko różnej ilości zębów różnych wielkościach itd na raz i wszystkie się od razu poruszały w odpowiednich kierunkach:) Jakby co to poszukaj. Wydaje mi się że byl darmowy.

Pozdro

Link to comment
Share on other sites

1) ResetXForm z utilities lub jako modyfikator i zcolapsować

2) Metodą którą sobie wymyśliłeś to nie jest proste. Jedyne co mi przychodzi do głowy to nie łączenie tych dwóch elementów, ale zostawienie je jako osobne geometrie.

Link to comment
Share on other sites

Bawilem sie troche metoda ze spline'ami, ale jakos tak dziwnie troszke to idzie bo nawet jak juz mam ksztalt gotowy to po zastosowaniu meshsmootha lub turbosmootha cala siatka deformuje sie w sposob nieporzadany :(

 

bez smootha:

nosmoothua1.th.jpg

 

ze smoothem:

smoothxy3.th.jpg

 

Można jakoś zaradzić temu?

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We are using cookies. Read about our Privacy Policy