Skocz do zawartości

Prawa autorskie a portfolio


ttaaddeekk

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 11
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Wikipedia mówi:

 

Autorskie prawa osobiste

 

Są prawami "ojcostwa utworu" i obejmują przede wszystkim prawo autora do wiązania z dziełem jego nazwiska. Prawo to nigdy nie wygasa i jest, z natury rzeczy, niezbywalne, nie można się go zrzec ani przenieść na inną osobę. W ramach ochrony dóbr osobistych autor ma prawo do przedstawiania utworu pod pseudonimem lub anonimowo. Do osobistych praw autorskich należy także prawo do zachowania niezmienionej treści i formy utworu, zakazujące wprowadzania zmian, zniekształceń, przeinaczeń. Warto jednak nadmienić, że prawnie dopuszczalne jest zobowiązanie się twórcy w umowie do niewykonywania autorskiego prawa osobistego (tu: prawa do oznaczenia utworu swoim nazwiskiem lub pseudonimem).

 

 

Autorskie prawa osobiste, pojęcie z zakresu prawa autorskiego. Oznacza zespół uprawnień jakie przysługują twórcy utworu. Przy czym nacisk kładzie się tu na charakter emocjonalny czy nawet uczuciowy tych uprawnień.

 

W prawie polskim pojęcie autorskich praw osobistych reguluje art. 16 "Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych" (Dz. U. 2000 r. Nr 80 poz. 904). Jest to rodzaj szczególnej więzi niezbywalnej i nie podlegającej zrzeczeniu się łączącej twórcę z jego utworem a wyrażającej się w prawie:

autorstwa utworu,

oznaczenia utworu swoim nazwiskiem lub pseudonimem albo do udostępniania go anonimowo

nienaruszalności treści i formy utworu oraz jego rzetelnego wykorzystania

decydowania o pierwszym udostępnieniu utworu publiczności

nadzoru nad sposobem korzystania z utworu

 

W przypadku programów komputerowych art. 77 ustawy wyłącza stosowanie pkt 3-5 art. 16. Autorom programów komputerowych przysługują więc jedynie prawa:

autorstwa utworu,

oznaczenia utworu swoim nazwiskiem lub pseudonimem albo do udostępniania go anonimowo

 

Można więc powiedzieć, że autorskie prawa osobiste chronią pewien „intelektualny” związek twórcy z dziełem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z praktyki: najczęściej wyglada to tak, że przekazujesz autorskie prawa majątkowo do projektu. Ale autorem jestes zawsze i jesli w umowie nie ma wyraźnego paragrafu że nie można umieścic w porfolio (w przypadku np. gdy renderujesz jakiś obiekt, który wchodzi na rynek i producent boi sie konkurencji, zakazuje rozpowszechniania pracy), to na swojej stronce mozesz sie tym chwalic jak popadnie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie.

Robie rysunek 2d, jest on może nie wierną ale dość dokładną kopią plakatu. Wzoruje się na nim w ramach ćwiczeń oraz sprawdzenia samego siebie czy potrafiłbym taki rysunek zrobić. Oczywiście każdy piksel, każda kreska jest przeze mnie narysowana. Czy taką pracę, jakby nie było łudząco podobną [plus lekka własna inwencja twórcza] mogę zamieścić w portfolio np z dopiskiem że praca powstała na bazie innej pracy? Chodzi tylko o zaprezentowanie pracy jako pokaz umiejętności rysowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zasadniczo jeśli zmienisz wiecej jak 30% obrazu to staje się to Twoim dziełem. praktycznie jednak radzę zamieścić notkę Inspiracja: obraz Jana Kowalskiego: "Mój garbus" oraz podać namiary na stronę autora. Warto też dogadać się z autorem konceptu co do wymiany reklam w portfolio etc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co z wizuerunkiem budynków. jeśli zrobie model jakiegoś budynku ze zdjęcia i nie znam jego autora. potem chciałbym ten model pokazywać albo odsprzedać do jakiejś gry itp. Co np. z ikonami architektury - corbusier , wright , czy wykorzystywanie wizerunku tych budynków jest dozwolone?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co z wizuerunkiem budynków. jeśli zrobie model jakiegoś budynku ze zdjęcia i nie znam jego autora. potem chciałbym ten model pokazywać albo odsprzedać do jakiejś gry itp. Co np. z ikonami architektury - corbusier , wright , czy wykorzystywanie wizerunku tych budynków jest dozwolone?

 

Nie powiem dokładnie, ale jest raczej duża swoboda w modelowaniu / robieniu zdjeć budynkom do których jest powszechny dostęp. Jeśli jest jakaś kamienica czy jakikolwiek inny budynek, stojący w powszechnie dostępnym miejscu, a zrobienie jemu zdjęć np. nie zagraża bezpieczeństwu państwa (ambasada), to można modelować do woli i pewnie sprzedawać też. Natomiast problem byłby gdybyś Ty lub ktoś komu sprzedasz model chciał np. wybudować ( w realu :) ) budynek identyczny już z istniejącym.

 

Swojego czasu trochę czytałem na ten temat, ale najlepiej, jak zwykle w takiej sytuacji, skonsultować się z zaprzyjaźnionymi studentami prawa :)

ewentualnie, bardzo fajne http://forumprawne.org/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności