Skocz do zawartości

Karta motorowerowa, a prawo jazdy kat. B


Gość User190

Rekomendowane odpowiedzi

Gość User190

Wiem, że to forum o grafice, ale może ktoś się orientuje w temacie.

Otóż, chciałem sobie kupić motorek - na początku coś niedużego, więc pomyślałem o przedziale 51-125 ccm. Na allegro ludziska piszą, że do jazdy potrzebna jest tylko karta motorowerowa. Tutaj zaczynają się moje wątpliwości > z tego, co wyczytałem karta motorowerowa zezwala na jazdę pojazdami do 51 ccm - czy przepisy w jakimś stopniu się zmieniły, czy rzeczywiście, jeśli motorek o pojemności 51-125 ccm jest zarejestrowany jako motorower, to tylko i wyłącznie na podstawie kart motorowerowej mogę na nim jeździć? Drugie moje pytanie, to czy posiadając prawo jazdy kat. B muszę w ogóle wyrabiać kartę motorowerową, żeby poruszać się na motorowerkach? Wydaje mi się, że nie jest to konieczne, ale może jest tu ktoś, kto w temacie orientuje się lepsiej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

phi, rób A kupuj 500 na początek i jazda.

 

A1 to jest od 0 do 125ccm, (chodzi o jednośladowy silnikowy), albo do chyba 15 KiloWatów mocy. motorower to nie jest jednośladowy silnikowy. Nie możesz jezdzic na 51-125 ccm na motorowerowej.

Dokładniej dostaniesz na każdej stronce z prawem jazdy. Zobacz sobie definicie jednośladów i silnikowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość User190

dariusz> Hehe.. podejrzewam, ze to byłoby zbyt piękne. Poza tym co z motorowerkami powyżej 51ccm? Te lepsze potrafią wyciągnąć do 160 km/h, a to już nie mało (czytać: w sam raz, żebym nauczył się jeździć i nie zabił tak szybko jak na zwykłym motorze).

 

Cruzher> jesteś pewny tego co piszesz?? :>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja jestem w temacie troche. powyżej 50 to już nie motorower, chyciaż czasem udaje się jeszcze 80 zarejestrować jako taki. ale wiem że w niektórych urzędach dla 80 dają normalne duże tablice motocyklowe. Podobnie jest przy kontroli policyjnej, niby przymykają oko ale jak zechcą to nię przyczepią. Jazda na 125 mając tylko karte motorowerową to odważna sprawa. B1 to jest kategoria dla "małych samochodów bądź trzykołówek" ale w praktyce chyba martwa kategoria. A1 jest dla motocykli do 125 i iluśtam kw mocy. Motorowerem możesz jeździć mając prawko B, z tym dowodem osobistym to nie jestem pewien.

pozdro, szerokiej drogi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ja zdawałem na kartę motorowerową (2 lata temu), to przepisy ograniczały motorowerki do 50ccm, a wehikuły z wyższą pojemnością były traktowane jako motory (czyli tu już sama motorowerowa nie wystarczy :/), no ale możliwe, że widziałeś na ulicach 12-14 latków, osiągających więcej niż na 50ccm i wtedy rodzi się pytanie: Czy oni jeżdża bezprawnie na wyższych pojemnościach ? - w pewnym sensie tak, ale jeśli zarejestrujesz np. 125tke jako 50ccm, to nie mogą Ci w żaden sposób udowodnić, że posiadasz motorowerek o pojemności powyżej 50ccm, ponieważ Twój wehikuł ma w papierach 50ccm. Myślę, że w ciągu 2 lat przepisy się nie zmieniły i nadal karta motorowerowa ogranicza do 50ccm.

 

Ps. Jeśli chciałbyś wykorzystać ten numer na skuterze o pojemności np. 225 ccm, to powiem Ci, że tutaj już musisz się starać o prawo jazdy na motor, ponieważ pomiędzy skuterkiem 50ccm a 125-150 ccm nie ma dużej różnicy w wielkości "wizualnie".

 

Pozdrawiam i życzę miłej jazdy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość User190

Chodziło mi oczywiście o prawko kat B - nie wiem, co mi się z tym B1 ubzdurało ;)

Kurczę - mam zagwozdkę w takim razie, bo chciałem kupić jakąś używkę do 125 ccm - żeby nauczyć się jeździć, a późnej kombinować z prawkiem i większym wehikułem. Ale teraz moje plany wzięły w łeb, bo prawko to wydatek rzędu 1k PLN, a to ok. 1/4 - 1/5 tego, co chciałem wydać na motor i lekko mi się to nie kalkuluje... chyba kupię sobie samochód ;) :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

samochód i motocykl kosztują podobnie. chociaż auto ma w sobie więcej żelastwa. Za 3-4 tys. kupisz i moto i auto do taczania ale cudów nie oczekuj. Pamiętaj tylko że OC na motor jest kilkuktrotnie tańsze niż na samochód. Jak kupisz pierwsze auto w życiu to na OC możesz wydać 1000 rocznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość User190

Dobra uwaga - z tym, że nie potrzebuję raczej jakiegoś grata-samochodu, tylko coś do zabawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do 50 ccm wystarczy dowód (serio! :) ) powyżej 50 ccm potrzebne jest prawko na motocykl. Ale wiadomo- żyjemy w Polsce. Wczoraj kumpel zarejestrował skuter 125 ccm normalnie jako motorower i jakoś nikt problemów nie robi..póki co...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczy się to co w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.

Jeśli motorower - 18 lat lub prawo jazdy kat A, A1, B, B1, C, C1, D niezależnie od pojemności.

Jeśli jest zarejestrowany niezgodnie z przepisami odpowiedzialność za taką rejestrację ponosi urzędnik. Kierujący w świetle prawa kieruje motorowerem.

 

Jeśli motocykl - Kat A1 (do 125) lub A. Żadna inna kategoria nie uprawnia do kierowania takim pojazdem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności