Skocz do zawartości

[szukam] dosc pilnie informacji, porad dotyczacych fotografowania na ślubie


piksar

Rekomendowane odpowiedzi

czegokolwiek, czego unikać, jak się zachowywac w kościele (nie bywam od lat) itd. co zabrać w plener ?

Jak macie sugestie lub doświadczenia własne piszcie. Spadł na mnie ten przywilej jak grom z jasnego nieba (właściwy fotograf zachorował) - ratujcie

googluje bezskutecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Wszystko zależy od księdza, który prowadzi całą ceremonię.

Dobrze jest pogadać z nim przed całą imprezą ,

może postawić pewne warunki jeśli chodzi o zachowanie,

ogólnie jako fotograf nie bierzesz czynnego udziału w mszy ,

tak że nie klękasz i się nie modlisz.

 

Podniesienie hostii to taki punkt krytyczny podczas mszy ,

zdarzyło się że ksiądz kazał mi grzmiącym głosem paść na kolana z kamerą na ramieniu :)

a wszyscy zebrani patrzyli na mnie z lekkim obrzydzeniem :).

 

To jest jedyny moment w którym warto przerwać pracę i

bryknąć - przyklęknąć nawet jeśli nie jesteś wierzący.

 

Z kolei na innym ślubie biegałem po całym ołtarzu

i nikt nie zwracał na mnie uwagi ale tak jak napisałem zależy to od prowadzącego ceremonię.

 

edit.

"co zabrać w plener"

-zapasowe baterie akumulatorki ,lampę błyskową dwa aparaty wskazane ,bo jak coś padnie to nikt ci nie wybaczy:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do księdza iść przed całą imprezą to podstawa, właściwie jak chcesz obsługiwać taką uroczystość, to musisz iść na 3 dniowe szkolenie do kurii (nic ciekawego, trzy dni gadają, że masz nie rzucać się w oczy i właśnie podczas podniesienia klęknąć) i dostajesz na koniec taki papierek. Większość księży i tak po tym nie patrzy, ale jak pokażesz, to masz +5 dla życzliwości (tak, na przyszłość, bo takie szkolenia to raz, dwa razy do roku organizują).

Nie ma tutaj nic wyrafinowanego, nie zapomnij tylko swieżych baterii do lampy :)

Na plener możesz wziąść jakiś koc czy coś innego, na czym młodzi będą mogli usiąść, do tego szampan i kieliszki.

Tak wogóle to proponuje w googla wpisać fotografowanie, ślub i pooglądać, zawsze coś ciekawego się znajdzie.

Pij, ale nie za dużo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pikSar: będę pisał trochę niechronologicznie, ale nie mam wiele czasu teraz, a chcę powiedzieć jak najwięcej, więc napiszę to co aktualnie przyjdzie mi do głowy

 

...do kościoła byłoby wskazane tak zwane 'upoważnienie', które się otrzymuje po kursie - np tutaj jest nieco więcej o tym:

http://hazan.emiasto.com.pl/archive/index.php/t-7340.html

pewnie nie dasz rady zrobić, więc musisz liczyć na to, że nie będzie chciał go zobaczyć (mało kiedy sprawdzają, więc możesz być raczej spokojny)

prawd jest taka, że im więcej pytań tym więcej odpowiedzi, dlatego proponuję magiczne zdanie: 'czy ma ksiądz jakieś dodatkowe ustalenia poza ogólnie przyjęte zasady?' - 30sek i wszyscy wszystko wiedzą

 

...plener: pewnie odbędzie się w dzień ślubu

jeśli tak to jest to istna bieganina, trzeba wrócić do domu na błogosławieństwo, a potem do kościoła - dobrze zarezerwować na niego 3 godziny

będziesz potrzebował blendę oraz (już niekoniecznie na plenerze) lampę do doświetlania

niewielu fotografów jej używa (blendy), jednak pozwala ona osiągnąć znacznie lepsze efekty przy mniejszym nakładzie pracy (pozwala chociażby usunąć cienie pod oczami i nosem, które powstają w popołudniowym słońcu)

jeśli ten sam dzień to przyda się asystent do jej trzymania

nie zawsze da się je użyć jednak naprawdę warto ją mieć

niech pani młoda zabierze ze sobą ręczniczek i puder na wypadek upału, gdyby się skóra zaczęła świecić

 

...w kościele staraj się odbijać światło z lampy od ścian i innych powierzchni

jeśli nie ma takiej możliwości stosuj dyfuzor lub kartkę mocowaną na lampie

http://www.abetterbouncecard.com/

cały czas trzeba kręcić głowicą i szukać najlepszych możliwości dla danego miejsca (po chwili wyczujesz jak i gdzie ustawić)

 

...wiele też zależy od jasności kościoła

nieraz można robić jasnym obiektywem bez lampy i uzyskać wtedy lepszy klimat chwili

 

...nie należy się bać względnie wysokich ISO - na odbitkach nie widać tak bardzo szumów (chociaż to też nie reguła)

 

...pamiętaj o zasadzie utrzymania czasu 1/ogniskowa (w cyfrach 1/ogniskowa*crop - unikniesz wtedy możliwych poruszeń)

 

...błogosławieństwo w domu: poproś obecnych gości o nie stawanie przed obiektywem, poinstruuj rodziców i młodych gdzie mają stanąć, żebyś mógł dobrze kadrować

 

wesele:

...wolna amerykanka i walka o kadry - zawsze ktoś wejdzie plecami przed obiektyw, ktoś się obróci, zrobi dziwną minę w tańcu

...ustawienia w zależności od efektu jaki chcesz uzyskać, nie ma żadnych przepisów, i w zależności od panujących warunków dla tego samego rezultatu nieraz trzeba różnie ustawić - na szczęście jest czas na próbowanie

 

...w kościele pokaż ogólny plan sytuacji (kilka kadrów) a potem skup się na detalach i głównym temacie

 

...trzymaj się w okolicach kamerzysty - nie będziecie sobie wchodzić w kadr

 

...poruszaj się cicho, nie zwracaj na siebie uwagi

 

...wyłącz dźwięk w aparacie!

 

...zmieniaj perspektywy i punkty widzenia

 

...spotkaj się z młodymi wcześniej i ustal szczegóły

- czy składają kwiaty po uroczystości pod obrazem, czy od razu wychodzą

- czy na czymś im zależy (czego oczekują)

- bądź uprzejmy do granic możliwości

 

...zorganizuj sobie środek transportu

- odjeżdżasz zawsze ostatni z danego miejsca a w następnym musisz być pierwszy, gotowy na 'przyjęcie' wszystkich

 

...na weselu nie pij (jeśli młodzi i świadkowie nalegają to jeden toast, żeby sprawić im przyjemność) - zaznacz, że chcesz wykonać jak najlepiej swoją pracę

 

...przy zdjęciu grupowym poproś aby nikt nie rozmawiał przez chwilę i nie żuł gumy (chyba, że chce głupio wyglądać)

aby wszyscy mieli otwarte oczy często sprawdza się motyw pt: 'proszę zamknąć teraz oczy, pomyśleć o czymś przyjemnym i na mój znak je otworzyć)

 

...szukaj niebanalnych kadrów

 

...rozmawiaj z gośćmi, młodymi

 

...w plenerze młodzi będą czekać na rady - więc im podpowiadaj

jeśli przekonasz ich o swoim profesjonalizmie to zdjęcia zyskają w ich oczach (bo przecież wiesz co robisz)

 

...weź zapasowe akumulatory i dużo pamięci - jeśli na masz wielkich kart weź/załatw laptopa i zgraj to co zrobiłeś w wolnej chwili (np początek wesela)

na początku lepiej zrobić sporo zdjęć, żeby gdyby co było z czego wybierać

 

...jak zobaczysz pierwsze efekty w domu na monitorze i się tobie nie spodobają, to nie panikuj

popraw co się da w PSie

papier jest bardzo tolerancyjny, a nawet przeciętne zdjęcia w dobrym albumie się nieźle prezentują

 

...album: ze swojej strony polecam produkty firmy henzo (w granicach 100zł ładne już można dostać) - chyba, że młodych stać na coś lepszego

 

...pierwszy ślub jest stresujący, ale po pierwszych kilku strzałach się rozluźnisz i zapomnisz o 'presji' - skupisz się na zabawie w fotografowanie

nie jest to wcale trudne, wystarczy zrobić swoje :)

 

...uff, chyba wszystko z najważniejszych rzeczy, jak sobie przypomnę coś istotnego to dopiszę

...jak masz jakieś pytania to wal śmiało

 

pozdrawiam

i powodzenia

 

PS na weselu najlepiej siedzieć do oczepin i tortu (zazwyczaj jest tort, a zaraz po nim oczepiny, ale nieraz kolejność jest odwrotna)

można wtedy chwycić wiele ciekawych kadrów - potem już mało co się dzieje, a goście nieciekawie wyglądają

pogadaj z zespołem, żeby do tego momentu zagrali zorbe i kankana (również dobre ujęcia)

 

PS2 w tym dniu musisz być najlepszym przyjacielem młodych i rodziny - otworzą się wtedy przed tobą, nie będą tak sztucznie pozować, a goście nie będą brali ciebie za 'intruza', który się kręci pod nogami

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobrze ze wrzuciles ten link o pozwoleniach z kosciola, bo szukalem tego calkeim niedawno

 

piksar: bajdełej, nie widziales dzialu fotografia ze tutaj wrzuciles?

 

 

dodam jeszcze moje doswiadczenie ze slubem

ja akurat mialem kompakt i statyw, ale w niektorych momentach z boku oltarza bylo z 5 osob z aparatami, mimo ze prosilem zeby byly gora 2 (w sumie rodzinie robilem). Ogolnie przyjdzie wczesniej do kosciola i zrob sobie presety balansu bieli bo sie przydaje. Jak masz drugiego flasha to tez sprawdz w jakim miejscu pasuje, fajnie wyglada jak ty jestes pod katem 45 stopni do pary, a fleszem dopalasz symetrycznie z drugiej strony (acz flesz jest problematyczny w kosciolach).

 

W miare mozliwosci przy skladaniu zyczen (zaraz po slubie, prezenty, kwiaty, ryz i kasa), wywal ludzi na zewnatrz, bo czesto i gesto potrafia sie calowac i zyczeniowac w wejsciu ale w srodku gdzie w 80% kosciolow jest meeeega ciemno. Czyli jesli nie pada to na zewnatrz narod wywalic.

 

Moze znajdziesz kogos kto bedzie dla ciebie latac z blenda, przydatne w kazdym miejscu na zewnatrz, w kosciele mniej. Chyba ze bedziesz miec mozliwosc jej isntalacji. Nawet niech to bedzie biale przescieradlo gdzies polozone. Jesli polozysz je z glowa (czyt, tak zeby swiatlo sie od niego odbijalo) bedziesz miec plusa na swiatlomierzu :D

 

Na weselu standard: powitanie, pierwszy taniec, krojenie ciasta, zyczenia, stale elementy kultury biesiadnej (poszukaj w necie, rozne sa zabawy i tradycje). Pogadaj z zespolem (w sumie to wkolko zagaduj), powiedza ci kiedy co planuja i bedziesz przygotowany, a nie ze uslyszysz ze zyczenia czy zabawy i bedziesz szybko sie zwijal bo jadles akurat ciasto.

 

W sali balowej, jezeli masz mozliwosc to zaistaluj jakis sprzet. Chociaz by lampa z fotocela skierowana w sufit albo na sciane, zawsze lepszy klimat niz "flesz w oczy".

 

Jak cos sobie przypomne to wrzuce.

 

 

Dorzuce jeszcze do kosciola. Idz dzien wczesniej o tej samej godzinie co slub i wybadaj swiatlo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

everyman - rewelacja, dzieki - rep masz za poświęcony czas i fachowe rady.

nie ma sprawy :)

 

Dorzuce jeszcze do kosciola. Idz dzien wczesniej o tej samej godzinie co slub i wybadaj swiatlo.

przydatne

aczkolwiek rzadko kiedy się sprawdza w 100% to co zobaczymy wcześniej

- najdzie chmurka, wyjdzie słońce

- ksiądz może którejś lampy nie zapalić lub zapalić wszystkie

- kamerzysta czymś doświetli

- tak naprawdę może się okazać, że z każdego punktu robi się trochę inaczej

 

WB załatwisz robiąc w RAW - nie trzeba się wtedy nim tak bardzo przejmować

 

ale idź - poznasz przynajmniej rozkład kościoła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

e-man: chodzilo mi bardziej o padanie swiatla slonecznego, przez jeden dzien poza pogoda to sie nie zmieni i mozna znalezc naslonecznione strefy i sobie chociaz cos zaplanowac (np. polozyc gdzies blende, namowic wczesniej mlodych zeby staneli "tam" itd)

 

Moze sie to zmienic, ale teren masz wybadany i nie idziesz na spontan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już rozgrzebałem temat, to może jeszcze kilka porad mi sprzedacie jak robić zdjęcia z lampą. Na programach Tv i Av wychodza kompletne bzdury, na M już lepiej ale nie wiem czy w ferworze walki dam rade z M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności