Skocz do zawartości

Protest w Knurowie - Autostrada zniszczy zabytkową kolonię


powelt

Rekomendowane odpowiedzi

w rozpudzie spali na drzewach a tutaj gdzie beda spac na...kominach?

kurcze no znowu problem z wyburzeniem paru domkow, ktore i tak za pare/nascie lat same sie zburza bo patrzec na stan naszych zabytkow to tak bedzie.

pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 68
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Nie rozumiem skąd taki sprzeciw? Jak je uchronimy to się weźmiemy za ich ratowanie - przy dobrej woli urzędników oczywiście:) A spać mamy gdzie;)

 

taaaaaa już to widze jak pędzicie ratować zabytki...........

jakoś mi się nie chce wierzyć, że decyzje o wyburzeniu tej kamienicy podjęto ot tak z premedytacją, żeby sobie coś wyburzyć. i na pewno inne warianty poprowadzenia tego zjazdu też były rozważane. co pewnie zaważyło, że wybrano akurat ten wariant to kasa. mamooona. wbrew pozorom może to być najtańsze rozwiązanie. jak już ktoś wspomniał, jeżeli teren w miejscu, gdzie miałby być ten alternatywny zjazd jest podmokły kosztowałby pewnie tyle samo jak i nie więcej...

 

a co do zabytków..... co z tego że zjazd by ominął tą kamienice.......prace drogowe i późniejsza eksploatacja doprowadziły by pewnie i tak do wyburzenia tego budynku, tylko, że z innego powodu- groźby zawalenia się.

Pracując 2 lata temu na budowie, akurat przy robotach ziemnych, byłem świadkiem takiej sytuacji. Na budowie pracowały 2 walce wibracyjne, co doprowadziło, w ciągu tygodnia, do naruszenia fundamentów i piwnic dwóch kamienic oddalonych od placu budowy o prawie 100 metrów!!!!!

 

Decyzja o poprowadzeniu zjazdu w tym miejscu jest według mnie bardziej przemyślana, niż wam się wydaje........

 

edit:

powelt tak krzyczysz o ignorancji........a więc największą ignorancją jest ten alternatywny projekt.........

albo ja coś źle widze, albo ten zjazd z autostady prowadzi gdzie?!?!........spowrotem na autostarde1!!!! heh

drugie rozwiązanie jest takie że prowadzi prosto do jeziora............ja tam swojego auta bym nie utopił.......

trzecie jest takie, że to miałaby być estakada, na górze auostrada, na dole zjazd........co kosztowałoby w cholere kasy.......

 

nie no ten alternatywny projekt zabawny jest ........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety w polsce tak jest że decyzje o zagospodarowaniu przestrzeni podejmuja biurwy, nie architekci czy urbaniści. Większość biurw to albo idioci albo jakaś rodzinka radnych albo jedno i drugie. Politycy też to mają w dupie bo jeśli nie nadaje się na kiełbasę wyborczą to wszystko im jedno. Architekci wygrywaja przetargi najmniejszą ceną więc oszczędzają na ekspertach a pojechać w teren nie mają czasu bo muszą kombinowac jak tu teraz zrobić ten projekt żeby nie pójśc z torbami.

W efekcie tzw. 'wariant rządowy' to najczęściej kreska na mapie postawiona ręką jakiegoś palanta.

Żałosne jest to że polacy tak bardzo teraz chcą być nowocześni. Tylko nie zdają sobie sprawy że w cywilizowanej części świata wysokie wieżowce, tony wylanego betonu i miliony ściętych drzew już dawno przestały być synonimem nowoczesności i postepu.

Za to coraz więcej mówi się o 'zrównoważonym rozwoju'. Ciekawe kto w polsce wie co to takiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chudy

To źle Ci się wydaje:) Jestem zainteresowany tymi sprawami i wiem, że można inaczej bez wyburzania. Jeżeli podczas budowy doszło do naruszenia konstrukcji sąsiednich budynków to inwestor ponosi za to odpowiedzialność a nie właścicieli budynków przecież, że one tam stoją? To akurat nie był moim zdaniem trafny argument tylko dowód że ktoś spiepszył robote;). Tak trzeba zaplanować budowę żeby nie było szkód. Na świecie buduje się potężne budowle w centrach miast i jakoś dookoła nic się nie wali:) Kwestia chęci, dobrej woli. Co do ochrony kamienic, to powiem Ci tak. Nie wiem jakie masz doświadczenie w konserwacji zabytków, ale tam ich dewastacja była premedytacją, ponieważ ktoś kupił to za bez cen, a teraz dostanie odszkodowanie;) No ale widze bardziej się na tym znasz;) A co do alternatywy - poczytaj jeszcze raz mój poprzedni post z jeszcze inną alternatywą przez ogródki działkowe.Fakt, że budowlańcy znają się bardziej na technicznej sprawie budowania drug, ale powinni tez konsultować umiejscowienie zjazdu z urbanistami - bo potem będziemy mieć bajzel i szkody w kulturze:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ehhh Polska to niestety nie jest reszta świata...... i same chęci i dobra wola nie wystarczają.....sie liczy kasa, czas, kasa nooo i jeszcze raz kasa :P.

Z tego co napisałeś to rozumiem, że kamienice są własnością prywatną........czyli tak naprawde, próbujecie zablokować decyzję prywatnego właściciela o wyburzeniu.......

pomijam fakt, że ten ktoś pewnie wiedział o planowanym zjeździe i wykupił te budynki :P

 

heh co do odpowiedzialności inwestora masz całkowitą rację, ale takich spraw nie da się do końca przewidzieć, a drogi bez ciężkiego sprzętu nie wybudują :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn decyzje o wyburzeniu nie podjoł obecny właściciel tylko ludzie odpowiedzialni za budowę autostrady po zapłaceniu odszkodowania i wybupieniu działek, ale zgadzam się, ktoś o tym wiedział, dlatego pewnie je kupił, zaniedbał i czekał... :P Jak zrobić żeby się nie narobić ;P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn decyzje o wyburzeniu nie podjoł obecny właściciel tylko ludzie odpowiedzialni za budowę autostrady po zapłaceniu odszkodowania i wybupieniu działek, ale zgadzam się, ktoś o tym wiedział, dlatego pewnie je kupił, zaniedbał i czekał... :P Jak zrobić żeby się nie narobić ;P
I ten właściciel jest najbardziej inteligentnym człowiekiem w tym całym sporze. ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze nie wszystko co ma spadziste dachy nazywa sie kamienica, po drugie nie ma tego budynku w rejestrze zabytkow bo wybudowano go w XXw (jakby i tak sie znalazl to pewnie w kategorii nr I co dalej pozwala sie wyburzyc - zadna wartosc historyczna), po 3 ze zdjecia tego jedynego wynika, ze budynek jest w fatalnym stanie technicznym, po 4 sam bym go umiescil w planach do wyburzenia jezeli moglo by to zdecydowanie obnizyc koszt calej inwestycji. Calosc zalozenia urbanistycznego ogranicza sie do 4 budynkow?? bylo ich tam wiecej?? Bo nie wiem na czym polega fenomen tego miejsca, czy chodzi tylko o slawne nazwisko urbanisty, czy o cos wiecej. Moje zdanie jest takie, ze po secesji w wieku XX w polsce nic sie nie wydazylo, pomijac nieliczne zalozenia monumentalnej architektury i duze przedsiewziecia urbanistyczne. Cala polska architektura wieku XX to jedno wielkie nieporozumienie. Jestem za ochrona wszelakich dobr historycznych jak i naturalnych, ale ten budynek nie przedstawia zadnej wartosci historycznej poza Nazwiskiem urbanisty, jest szpetny i zaniedbany - do rozbiurki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje zdanie jest takie, ze po secesji w wieku XX w polsce nic sie nie wydazylo, pomijac nieliczne zalozenia monumentalnej architektury i duze przedsiewziecia urbanistyczne. Cala polska architektura wieku XX to jedno wielkie nieporozumienie.

 

jezeli takie jest twoje zdanie to naprawde ciezko prowadzic z toba jakakolwiek dyskusje na temat architektury...

 

to dokladnie tak jakbys powiedzial ze po Wyspianskim nie bylo juz w polsce zadnego wielkiego artysty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cala polska architektura wieku XX to jedno wielkie nieporozumienie.

 

Żeś się popisał taką ignorancją że jak to przeczyta jakis architekt to pęknie ze śmiechu. Zeby przytoczyć kilka nazwisk: Lachert, Szanajca, Brukalscy, Sołtan, Nowicki. Pawilon Polski na wystawie międzynarodowej w Paryżu w 1934 bodajże - w totalnej opozycji do nazistwoskiej i komunistycznej europy. Z tamtego okresu pochodzą chyba najlepsze przykłady modernizmu, jedne z najlepszych w europie. Jeszcze głęboko w PRL'u powstawały dzieła, którym obecne (z wyjątkami) nie dorastają do pięt. Katowicki spodek, dworzec, nowatorskie jednostki mieszkaniowe na śląsku - charakterystyczne wiszące konstrukcje, warszawski supersam, dworce ochota, powiśle. Wszystko to dziś tacy nowocześni "wizjonerzy" chca wyburzyć. LOL

 

Chyba faktycznie nie ma sensu z toba polemizować.

 

contra negatem principia non est disputatum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomijac nieliczne zalozenia monumentalnej architektury i duze przedsiewziecia urbanistyczne

 

No tak.. jakis architekt hmm.. no ja jestem architektem. Naprawde nie porownujcie polskiego modernizmu do swiatowego, bo az lezka mi sie zakrecila w oczku. Tym bardziej nie przyrównujcie tego czegos do rangi zabytku, bo jest to typowa budowla poczatku wieku XX (okresu przedwojennego), to ze jest "najstarszy" budynek w jakiejs pipidowie to nie znaczy, ze musi byc odrazu wpisany do rejestru zabytku. W kazdej miescinie, mozna odnalezc te wasze zabytki okresu przedwojennego na peczki. To ze cos ma nawet 300 lat nie oznacza, ze musi byc odrazu zabytkiem, notorycznie sa rozwalane teraz kamienice 3 krotnie starsze niz to cos, dlaczego?? Bo nie maja zadnej wartosci historycznej, zadnego cennego detalu, poprostu ruiny nic nie warte. Gdyb Polska miala zachowywac wszystko co sie wybudowalo 100 lat temu i wiecej to za 20 lat na tle calej europy bysmy wygladali jak stara wies krolewska. Rujnuje sie o stokroc cenniejsze zabytki w Polsce na potrzeby przebudowy ulic i zagospodarowania terenu, a wy mi tu o ceglanej ruinie bedziecie mydlic oczy. Moze i jestem ignorantem, ale mamy XXI wiek i potrzebujemy natychmiastowej przebudowy calej infrastruktury, nie niszczmy tego co jest jest naszym dziedzictwem narodowym i dbajmy o to, konserwujmy, restarujmy i burzmy wszystko co szpeci i co ciezko nazwac architektura. Nie wtykajcie mi palcow do oczu bo jestem architektem i mam takie zdanie, bo zdania projektanow sa skrajnie rozne i nic na to nie poradzicie. Jezeli byloby cokolwiek cennego w tym budynku, napewno zostal by juz wpisany do rejsestru dawno temu.. dlaczego teraz robia taki rozpaczliwy apel nie wiem, moja wypowiedz opieram na jedynym zdjeciu i na mapce gdzie sa 4 kropki - nic tam kompletnie nie widac, gdyby autor tego watku choc troche nawet odrobine sie postara - zrobil wiecej zdjec, jakies unikatowe detale pokazal, stare mapy zagospodarowania calego tego przedsiewziecia urbanistycznego jak to kiedys wygladalo lub jak mialo wygladac, to prawdopodobnie bym spojzal na to z innej strony, a jakbym zobaczyl cokolwiek unikatowego to stanal bym po drugiej stronie barykady. No to czekam na pozadna riposte o mojej ignorancji, mam nadzieje, ze przygotuje sie ktos lepiej nastepnym razem i przedstawi przekonowujace dowody o nie burzeniu tego czegos i rzuci wiecej niz 5 nazwisk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heh..ku,pel mieszka w Knurowie i mi opowiadał o tym regionalnym diamencie ...syf ze hoho...w poblizu koksownie ,kopalnie...ludzie tam nie widza sensu mycia okien, i z tego co moowil nie protestuja przeciwko przeprowadzce...tak naprawde nic tam nie ma ciekawego...wiec? po co tyle hałasu faktycznie??:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności