Skocz do zawartości

Legalność softu, a praca dorywcza


blood_brother

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Jeżeli był już taki temat to z góry przepraszam, ale nie znalazłem na wierzchu.

 

Tak ostatnio sobie rozmyślam i nie mogę rozmyślić, jak to jest z legalnością softu na którym pracujemy, przy dorywczych pracach.

Czy sprawdza ktoś na jakim sofcie pracuję, czy, że tak to ujmę to moja "broszka", czy jestem ok wobec producenta programów, z których korzystam.

I jak to jest nawet przy pracy na umowę o zlecenie?

 

Jako, że wiecie prawie wszystko, to bez skrępowania Was pytam:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Nie to, żebym sugerował zarabianie na nielegalnym sofcie, ale chyba jeśli pracujesz dorywczo sam to chyba nikt nie będzie sobie zawracał głowy (nie będzie nawet o tobie wiedział?). Jednak pracując dla jakieś nawet małej firmy to już raczej konieczny jest legalny - wtedy nie tylko ty, ale cała firma ma problem.

Dlatego w pracy używam Gimpa, a Flash Studio to jednak trzeba było kupić:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... jeżeli pracujesz na umowe o dzieło, ta raczej (podkreślam raczej) nie będzie cie miał ochoty kontrolować (mała ewentualna kara)... ale to tylko moje zdanie... rzeczywistość może cie zaskoczyć ;P

(nie będzie nawet o tobie wiedział?)

A rozliczenie sie z fiskusem ? Bo chyba nie zmieścisz się w kwocie wolnej od podatku... no chyba, że chcesz robić na czarno.

 

Prędzej spodziewałbym się jakieś kontroli przy założonej działalności gosp. (ale nawet tutaj prowadzisz mikro-działalność, czy jak to się nazywa i uznałbym za mało prodopodobne, że dostaniesz niespodziewanych gości (z tego samego powodu jak wyżej))

 

Chcesz przykład z życia? 3 lata takiej mikro-działalności (jednoosobowa firma) u jednego członka mojej rodziny i żadnej kontroli, ale w ramach oszczędności zamiast premiere pro ma premiere elements, zamiast ps'a ma gimpa itd.

sam ostatnio taką drobniutką fuszke robiłem w blenderze (całe szczęście kaska na xsi już uzbierana :) )

 

a tak wogóle to pytanie na granicy regulaminu... a co ja sądzę na temat legalności softu i komercyjnego/niekomercyjnego jego używania to rozpisywałem się obszernie w innym wątku

 

cheers :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla sprostowania... Opodatkowuje Ciebie zleceniodawca... Z twoich zarobkow (kwota brutto) odprowadza podatek dochodowy. I tak wizz: podotak dochodowy placisz od wszystkiego co zarobisz tak bylo i bedzie... Chyba ze pracujesz na czarno :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jezeli chodzi o modelowanie to wings/blenderek spokojnie stykaja :) aczkolwiek nie wierze ze kogos nie stac np. na zbrusha, modo, silo... ;) Oczywiscie nie mowie tam o maxie czy cos. Moim zdaniem majac kilka zlecen miesiecznie, nie bardzo złożonych(ograniczajacych sie do modelu + textury, ewentualnie prostego renderu) ... nie oplaca sie inwestowac kasy w maxa, do ktorego trzeba bedzie co update doplacac 1500 zl ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale pękacie. kto będzie wiedział i kogo obchodzi na jakim sofcie modelujesz. Przecież efekt wychodzi podobny. zawsze można wyeksportowac do .obj i nigdy maxa mogłeś nie mieć a robic na wingsie czy blenderze. Tak w ogóle to nie słyszałem żeby kogoś robiącego dorywczo odwiedziła kontrola.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności