Jump to content

Lucas

Members
 • Content Count

  2,367
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  6

Everything posted by Lucas

 1. No i udało się:) Trochę kombinowania, nerwów i pewnie szczęścia ale działa. Wygląda na to, że instalacja sterowników w każdym przypadku może wyglądać inaczej, ja musiałem wyczyścić dokumentnie sterowniki graficzne a nowe instalować w trybie awaryjnym, potem jeszcze kilka razy blue screen i jakoś poszło. Szału oczywiście nie ma, w szybkim teście (więcej zrobię wieczorem) z wykorzystaniem zarówno CPU i obu GPU zyskałem jakieś 30%. Biorąc pod uwagę, że Tesla K20x zadebiutowała ponad 8 lat temu oraz niski koszt zakupu i tak jest nieźle. EDIT: odsyłam do wątku na Blenderartists, gdzie gościu zgłębił temat i sam stworzył gruby zestaw z użyciem Tesli właśnie, kilka zdań również ode mnie - https://blenderartists.org/t/tesla-k80-24gb-x3-rendering/1255786
 2. Na razie efekty mizerne. Kartę udało się upchać w obudowie, zasilić i nawet prototypowo wyrzeźbić chłodzenie (nabyłem Teslę K20x, chłodzenie pasywne ale wymaga przepływu powietrza) ale zgodnie z przewidywaniami jest problem ze sterownikami. Oficjalnie nie ma możliwości zainstalowania jednocześnie sterów do GeForce (mam GTX1660) i do Tesli, jedne nadpisują drugie więc w najlepszym wypadku Tesla nie działała, w najgorszym nie działało nic bo Tesla nie ma żadnych gniazd do monitora a GTX na sterach Tesli się wykrzaczał przy włączaniu. Jednocześnie trafiłem w odmętach internetu na kilka wątków gdzie ludzie twierdzą, że im się udało ale faktycznie trzeba jakieś kombinacje podczas instalacji robić. Będę próbował dalej, jak się w ciągu najbliższych kilku dni nie uda to zawsze mogę Teslę zwrócić:)
 3. Z ciekawości sprawdziłem sobie ceny różnych kart, głównie to co jest dostępne. Rok temu jak składałem komputer kupiłem GTX 1660 za tysiaka bez żadnych promocji, teraz nówka kosztuje 2000zł a używki po 1400zł 😲 Jakbym nie potrzebował komputera do pracy to nic tylko sprzedać...
 4. Chyba trzeba będzie w takim razie sprawdzić:). W przypadku Blendera muszę tylko pamiętać żeby CUDA było minimum 3.0, z tego co widzę Tesle serii K powinny w takim razie działać a w internetach można znaleźć używki w przyzwoitych cenach.
 5. Zainteresował mnie ostatnio temat systemów z dwoma kartami graficznymi, które teoretycznie da się wsadzić do całkiem sporej liczby płyt z chipsetem np. B450M. Z tego co wyczytałem, teoretycznie taki np. Blender bez problemu potrafi wykorzystać do renderowania dwie różne karty bez stosowania SLI/CrossFire, przy czym ogranicznikiem jest pojemność pamięci w słabszej karcie. Pytanie czy można w taki sposób mieszać karty z różną architekturą - czy tandem GF+Tesla zadziała i czy jest to gra warta świeczki?
 6. Jest kilka możliwości: 1. Model się zaimportował ale go nie widzisz - naciśnij najpierw "a" żeby zaznaczyć wszystko a potem "." żeby przybliżyć widok do zaznaczenia. Jeśli widać, że faktycznie widok w viewporcie się znacznie oddalił ale nic nie widzisz, to spróbuj jeszcze w panelu properties po prawej stronie (klawisz "n") w zakładce "view" zwiększyć "clip end". Jeśli rysujesz w CADzie np. w milimetrach to model może po prostu się nie mieścić w zakresie wyświetlania (Blender domyślnie zakłada, że 1 jednostka to 1 metr). 2. Próbuj zapisywać w starszych formatach dxf, ja chyba zawsze wybieram po prostu najstarszy z listy. 3. Importer w Blenderze może sobie nie radzić z niektórymi typami obiektów. Niestety nigdy nie modelowałem w CADzie więc nie do końca ogarniam różnice między obiektami typu mesh, polyface, 3dface itp. ale może właśnie trzeba popróbować metodą prób i błędów pozamieniać te obiekty na jakieś prostsze typy. Generalnie z doświadczenia widzę, że zawsze jakieś problemy są z importowaniem dxf, tak więc jeśli masz jakieś inne alternatywy (zależne od programu CAD), to spróbuj również inne formaty plików.
 7. Pracuję głównie przy wizualizacjach architektonicznych (własne zlecenia oraz dla budynków które projektuję w pracowni na etacie) i trochę zacząłem stosować proceduralne rozwiązania, głównie dla materiałów. Wydawało by się, że przy liczbie udostępnianych przez dostawców materiałów tekstur i zdjęć, nie ma to specjalnie sensu ale okazało się niejednokrotnie, że o wiele lepszy i dokładniejszy efekt uzyskałem właśnie samemu robiąc proceduralne mapy - np. cegłę. W Blenderze działa to fajnie, bo z założenia shadery ustawia się poprzez node'y. Na przykładzie cegły poszedłem dalej - modelowałem duże osiedle powtarzalnych domków, wszystkie miały mieć elewację z cegły ale w różnych kolorach. I tak zamiast tworzyć kilka różnych materiałów oraz "dodatkowe" indywidualne instancje tych samych domów tylko po to, żeby móc nałożyć inny materiał, udało mi się stworzyć jeden materiał w taki sposób, że dla każdego budynku kolor sterowałem indywidualnym parametrem, odcienie cegły zmieniały się automatycznie, chyba nawet zadbałem o to, żeby kolor zaprawy był grafitowy lub biały w zależności od jasności cegły:). Nagminnie stosuję też ulubioną funkcję "random" modyfikującą mapowanie UV, dzięki czemu mogę łatwiej zrobić dobrze wyglądające deski z niepowtarzalnym układem włókien.
 8. A chcesz po prostu zaokrąglić te krawędzie czy faktycznie wygładzić model w tym obszarze? Bo odnoszę wrażenie, że nie do końca rozumiesz zastosowanie turbosmooth (w Blenderze subdivide). Jeśli chcesz tylko zaokrąglić, to nie rób tego żadnym turbosmoothem (wymaga uporządkowanej siatki składającej się z najlepiej z samych czworokątów żeby efekty nie były przypadkowe). Wejdź w tryb edycji swojego obiektu (tab), przełącz na edycję krawędzi (ctrl+tab->edge), zaznacz co chcesz zaokrąglić i użyj narzędzia bevel (ctrl+b), ilość segmentów zaokrąglenia możesz modyfikować rolką myszki a jak potwierdzisz kliknięciem to potem możesz jeszcze wszystko numerycznie kontrolować. Jak chcesz mieć więcej kontroli na późniejszym etapie, to zamiast używać narzędzia bevel, dodaj modyfikator o tej samej nazwie. Tylko wcześniej stwórz veretx group i dodaj do niej zaznaczone krawędzie które chcesz zaokrąglić. W ustawieniach modyfikatora zmień "limit method" na "vertex group" i wybierz z listy grupę którą wcześniej stworzyłeś.
 9. Z modyfikatorem curve dobrze kombinujesz, po prostu każdy z tych obiektów musi mieć dodany taki modyfikator. Oczywiście bez sensu byłoby to robić na piechotę, więc jak już ustawisz sobie modyfikator curve dla jednego obiektu tak jak chcesz, zaznacz pozostałe obiekty, upewnij się, że obiekt który ma już modyfikator jest aktywny (jest jaśniej podświetlony), naciśnij ctrl+L->Modifiers.
 10. https://blendermarket.com/ (płatne) https://www.blendswap.com/ (darmowe) A poza tym zawsze można sobie importować inne formaty (ja najczęściej tak robię). Blender dobrze sobie radzi z .stl, .obj i .fbx (ale chyba nie w każdej wersji), nieco gorzej z .dxf, z .dae też czasami są problemy. Od wersji bodajże 2.8 usunięto importer .3ds ze względu na kiepskie działanie (co potwierdzam 😉)
 11. Wspiera Windows 7, w pracy jeszcze mi działa. Obstawiałbym za starą kartę ale u mnie na GTS 250 objawem były błędy wyświetlania w viewporcie a nie crash.
 12. Spróbuj tak: Co prawda dalej chyba zasięg światła będzie dość duży ale na pewno dużo mniejszy względem innych świateł w scenie.
 13. Być może nie każdy to wie - od jakiegoś czasu na państwowym serwisie https://mapy.geoportal.gov.pl/imap można ściągać modele 3d budynków z dowolnego miejsca w Polsce (na chwilę obecną część zachodnia LoD1, część wschodnia LoD1 i LoD2). Sam proces moim zdaniem nie jest zbyt intuicyjny więc postaram się go krótko opisać: 1. Wchodzimy na https://mapy.geoportal.gov.pl/imap i przybliżamy mapę do obszaru, który nas interesuje. 2. W menu warstw po prawej stronie włączamy dwie pozycje: - Dane do pobrania->Modele 3d budynków - Specjalistyczne informacje geodezyjne->Sekcje map->Sekcje mapy w układzie 1992. 3. Klikamy interesującą nas sekcję, czekamy chwilę aż informacje się załadują (czasami bywa, że serwis działa wolno), wybieramy WMS, modele budynków->Plik CityGML->pobierz plik. 4. W ściągniętym archiwum jest kilka sekcji więc wypakowujemy to co nas interesuje (numery sekcji są na mapie jeśli włączyliśmy tę warstwę). 5. Nie wiem czy którykolwiek z "naszych" programów obsługuje pliki .gml więc musimy się posłużyć zewnętrznym narzędziem CityGml2vrml, do ściągnięcia np. tutaj: https://code.google.com/archive/p/libcitygml/downloads, program nie ma GUI, trzeba go uruchamiać z linii komend. 6. Uruchamiamy citygml2vrml.exe ze składnią \citygml2vrml.exe [plik].gml [plik].wrl i otrzymujemy zjadliwy plik w formacie .wrl (warto dodać też parametr -optimize na początku). Protip: do windowsowej linii komend możemy przeciągać pliki, żeby nie musieć ręcznie wpisywać ścieżek i nazw plików. 7. Importujemy plik .wrl do naszego programu. Warto pamiętać, że modele są usytuowane w geodezyjnym układzie współrzędnych więc najprawdopodobniej trzeba będzie je znaleźć gdzieś daleko od środka naszego układu w programie, czasami z tego względu, żeby wszystko dobrze się wyświetlało trzeba wykonać dodatkowe operacje w zależności od używanego programu.
 14. Poniekąd znalazłem w internetach rozwiązanie: https://blender.stackexchange.com/questions/169279/how-to-assign-different-material-for-instance-objects. Dziwi mnie tylko, że analogicznie nie działa to jak zmienia się pass index ale zmieniając viewport color też osiągnę to co chciałem:)
 15. Nie wiem czy to nie temat na oddzielny wątek ale może to jest łatwiejsze niż mi się wydaje więc zacznę tutaj: Mam model osiedla z dużą ilością domków, ponieważ są powtarzalne to mam je wstawione jako podlinkowane instancje kolekcji z osobnego pliku. I teraz chciałbym dla kilku z nich zmienić/zmodyfikować materiał, próbowałem przez proxy ale poległem - albo ustawienia materiału zmieniały mi się dla wszystkich domków albo powstawały jakieś duplikaty (albo jedno i drugie na raz). Pomyślałem, że w takim razie podejdę do tego parametrycznie - podlinkowane instancje w głównym modelu osiedla mogą mieć np. indywidualnie ustawiony object index, który mogę skutecznie wykorzystać w material node. W tym celu szukam sposobu, żeby jakoś ten "nadrzędny" object index przekazać do material node (a właściwie do samego obiektu z tym materiałem) Próbuję tak: 1. W pliku z modelem domku dodaję driver do "pass index" obiektu z materiałem, który będę chciał zmienić. 2. W drivers editor wybieram "single property"->path: "pass_index" i tu mam problem - mogę wybrać konkretny obiekt czy nawet kolekcję ze sceny ale wtedy to "przekazywanie" pass index będzie działało tylko lokalnie. Czy da się tam wpisać coś, żeby pobierał mi wartość z obiektu nadrzędnego - w tym przypadku z kolekcji w której obiekt z materiałem się znajduje?
 16. Prawda, a jeśli już się Blender wykrzaczy to najczęściej tak nagle, że człowiek nawet się zdenerwować nie zdąży:)
 17. @alex3d o, a u mnie "set origin" był chyba od razu ustawiony:). Cóż, skróty zawsze można sobie ustawić, ja w końcu ustawiłem sobie alternatywny dla "select linked flat faces", natomiast nie zmienia to faktu, że przez błąd Windowsa nie da się ustawić niektórych kombinacji, które wcześniej normalnie działały.
 18. Pytanie na pograniczu Blender/Windows: po którejśtam aktualizacji Windowsa 10 wygląda na to, że globalnie przestały działać niektóre bardziej złożone skróty klawiszowe, (np. shift+ctrl+alt+F) i mimo iż było to zgłaszane, nie zostało nadal przez Microsoft poprawione. Jak wiadomo Blender ma jeszcze trochę innych dziwnych skrótów:). W związku z tym: czy komuś udało się w jakiś sposób z tym poradzić - na poziomie systemu lub Blendera? Wiem, że można sobie po prostu pozmieniać skróty w Blenderze ale jednak nie o to mi chodzi;).
 19. Blender domyślnie operuje na metrach, więc może stąd to skalowanie w górę. Czy Bmax connector nie ma w ustawieniach jakiegoś parametru skali, przy imporcie lub eksporcie? Jeśli nie, to przejdź w Blenderze w panelu Properties do Scene Properties i pobaw się parametrem Unit Scale (na początek proponowałbym ustawić na 0.01 przed zaimportowaniem modelu.
 20. Sprawdziłem tak na szybko - można zamienić ścieżkę na mesh, dodać Particle System : Hair, w zakładce Render wybrać Render as: Object i niżej wskazać obiekt do powielenia. Potem jeszcze w zakładce Emission wybrać Emit from: verts. Jako tako działa ale oczywiście ma kilka mankamentów: - utrata możliwości edytowania ścieżki w łatwy sposób, - ścieżka nie zawsze ma równomiernie rozłożone verty po konwersji na siatkę więc i obiekty niekoniecznie będą równomiernie rozmieszczone, - nie wiem jak z obracaniem obiektów wzdłuż ścieżki, trzeba potestować.
 21. Lucas

  dodatkowy ram

  To ja mam pytanie podobne ale inne;) Czy jest szansa, że będą działać dwie kości tego samego typu ale z różnymi pojemnościami? Np. 4gb+8gb? Mamy w pracy jeden komputer któremu przydałoby ciut więcej pamięci (jest 2x4gb, brak wolnych slotów) i kombinuję jak możliwie najmniejszym kosztem to zrobić.
 22. Lucas

  dodatkowy ram

  Kiedyś miałem w laptopie (chyba nadal mam ale nie chce mi się teraz sprawdzać) dwie kości różnych producentów i wszystko działało jak należy. Warunek taki, żeby miały wszystkie parametry takie same ale jak widać jesteś tego świadomy.
 23. Na początku roku składałem stacjonarkę i również mimo wieloletniego przyzwyczajenia zdecydowałem się na Ryzena. Nie mam może bezpośredniego porównania bo to pierwszy zakup sprzętowy od 10 lat ale jak na razie jestem zadowolony - robi robotę, nie grzeje się na fabrycznym chłodzeniu, żadnych problemów z kompatybilnością. Jeśli zakładasz budżet do 6000zł to myślę, że możesz sporo więcej wycisnąć. Ja mam: CPU: Ryzen 7 2700 GPU: GTX 1660 6GB RAM: 32GB 3000MHz Dyski: 250GB SSD + 1TB HDD MB: MSI PRO-VDH MAX Zasilacz: 650W Thermaltake Razem z obudową, względnie tanim chłodzeniem do niej, monitorem i systemem zmieściłem się poniżej 4300zł. Zdaję sobie sprawę, że ceny poszły w górę ale mimo wszystko zwróć uwagę, że jednak jest to mocniejsza konfiguracja.
 24. Cześć, informacja trochę nie do końca związana z branżą ale myślę, że bardzo istotna w obecnych trudnych czasach. Jeśli news mimo wszystko nie nadaje się do tego działu to z góry przepraszam. Niedawno przypadkowo natrafiłem na inicjatywę [email protected] (https://foldingathome.org/), czyli w skrócie udostępnianie mocy swojego komputera (CPU i GPU) do liczenia symulacji na potrzeby naukowe. W obliczu pandemii COVID-19 [email protected] przeprowadza priorytetowe obliczenia w celu potencjalnego opracowania lekarstwa/szczepionki i zachęca do włączenia się w liczenie. Zachęcam i ja, instalacja jest prosta, sporo z nas dysponuje mocnym sprzętem więc w najlepszym wypadku możemy przyczynić się do zrobienia czegoś dobrego, w najgorszym otrzymamy nieco wyższy rachunek za prąd:)
 25. Dzięki za wszystkie sugestie, co do 1070 8GB - to już jednak trochę za wysoka półka cenowa dla mnie ale faktycznie 1060 6GB też brałem pod uwagę a można znaleźć za niewiele drożej niż wersję 3GB. Prawdę mówiąc myślałem że zasilacz 450-500W wystarczy ale w takim razie będę pamiętał, żeby wziąć mocniejszy:) Drążąc dalej temat jednej lub dwóch kości - tak jak wspominałem, dual channel we wszystkich benchmarkach ponoć sprawuje się lepiej, pytanie tylko czy realnie będę w stanie odczuć tę różnicę. Cenowo to się aż tak nie różni więc jedyne co stracę to wolne sloty na płycie.
×
×
 • Create New...

Important Information

We are using cookies. Read about our Privacy Policy