Skocz do zawartości

Teczka 2d: Farvus


Farvus

Rekomendowane odpowiedzi

DaRoZ - Dzięki. Miałeś racje z tymi czerniami. Nabrało życia :).

nicponim - Tak. Złudzenie optyczne -> http://img231.imageshack.us/img231/9335/checkzi4.jpg.

Ale skoro dwie osoby wspomniały to coś musi być na rzeczy. Celowo dałem smukły tors w stosunku do bioder żeby jeszcze bardziej skontrastować masywne nogi ale możliwe że ta jego szerokość źle podziałała na proporcje szyi. Przesunałem głowe odrobine w dół i jeszcze cień wewnątrz kaptura mnie drażnił. Powinien być najciemniejszym miejscem.

 

Teczka zamieniła się w temat WIP. Trudno.

 

sketch04dqz0.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 299
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

no nie takie zludzenie- widzisz ze na niektorym referkach ta linia wchodzi na pol brody, w innych idzie az do barku,w jeszcze innych jest inna perspektywa ktora niestety tez swoje robi... ale po przesunieciu wydaje sie byc wszystko si;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nicponim - Heh. Jak mierzysz propocje w podbródkach to się nie dziwie że nie pasuje. Każdy człowiek jest troche inny. Ale jest minimalnie lepiej więc nie będe narzekał :). Dzięki za pomoc.

 

Tymczasem kolejny koncept do mojego projektu. Przedstawiciel rasy obcych, która jako jedyna nawiązała kontakt z ludźmi. W celu łatwiejszego porozumienia się tworzą projekcje swojej twarzy w postaci ludzkiej.

Generalnie starałem się żeby wyglądał dostojnie i w miare przyjaźnie.

 

sketch05bto0.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"- Heh. Jak mierzysz propocje w podbródkach to się nie dziwie że nie pasuje. Każdy człowiek jest troche inny"

 

a jak jedno oko przesuniesz w dół o te "pół podbrodka" to tez jest dobrze? proporcje widac jak cholera,czasem jeden milimetr piepszy cala harmonie. Kazdy czlowiek jest troche inny,ale ty narysowales ,typowa babke,wiec wypadalo by jej zrobic typowe proporcje, rozumiem gdyby ta "dluga" szyja mialaby jakies uzasadnienie,ale tu po prostu rabnales sie i tyle,a najsmieszniejsze ze jeszcze bronisz tego uparcie...>

 

kosmita fajny,wyglada dostojnie i przyjaznie;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh. Spoko. Ostatecznie poprawiłem pracę i podziękowałem więc wcale tak tego uparcie nie bronie. Czasami po prostu te kilka milimetrów są dyskusyjne i wtedy musze się bardziej upewnić co do argumentów :). Co ciekawe na samym początku dałem jej krótką szyję a potem w Photoshopie niepotrzebnie podniosłem głowę. Za jakiś czas pewnie znowu powróce do ćwiczenia anatomii bo jeszcze wiele można by udoskonalić.

 

Troche luźnych szkiców z mojego ćwiczenia na dynamiczne pozy, które już od dosyć dawna podsyłam na forum CA. Wybrałem co ciekawsze fragmenty żeby nie zawalać teczki bazgrołami.

gesture80db4.jpg

gesture81wp0.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DaRoZ - Dzięki. Z początku chciałem dodać większy połysk ale to nie ma być stereotypowy alien ociekający kisielem tylko coś mniej obrzydliwego i odstraszającego.

 

Na forum CA ktoś mi dał kilka rad co do twarzy. Męczyłem ją przez kilka godzin i malowałem pare razy od nowa bo przedobrzyłem niektóre fragmenty. Zostawie już ten koncept na jakiś czas bo niedługo będe miał go dosyć :P.

 

sketch04enz3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JakkaS pomógł mi troche urozmaicić aliena za co mu dziękuje. Wyszło na plusa. Z innych wieści troche w końcu ruszyłem z 3dstudio robiąc jedną architektoniczną pracę. Poza tym planuje kupić nowego Pentagrama A4 :)

 

sketch05cbg2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te zmiany sporo daly. Niby detale, ale calosc zaczela bardziej przemawiac.

 

Swietne szkice poz dynamicznych. Mozesz zdradzic na czym to polega? Rysujesz najpierw ramy, potem kierunki, a potem wymyslasz co bedzie w srodku? Sa jakies zasady, ktorych sie trzymasz przy tych trzech fazach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

DaroZ - Myślałem nad Wacomem Bamboo Fun A5 (ok 700 zł) i jakoś nigdy nie byłem przekonany do Pentagramów. JakkaS mnie chyba jednak przekonał a sam pracuje na takim i nie narzeka. Teraz dodatkowo wyszedł nowy model Pentagram Titan, który poza dużym formatem ma dwa razy więcej poziomów nacisku niż XXL czyli 1024 i dwa razy większą dokładność - 0,25 mm a do tego kosztuje ok 450 złotych. A tak poza tym chciałbym chociaż wypróbować bo to by mi znacznie więcej mówiło niż parametry tylko że w sklepie są zazwyczaj w pudełkach. Bez sensu.

leander - Dzięki. Co do tego ćwiczenia to znalazłem coś takiego w książce Szymon Kobyliński "Uczy rysować" i troche zaadoptowałem do własnych potrzeb. Patrz TUTAJ -> Wpierw rysuje te żółte kontury, które dosyć często decydują o dynamice postaci. Zazwyczaj jest to czworobok bądź pięciobok, który można jakoś zakomponować na pracy wedle potrzeb. Próbowałem nawet dać kilka nacierających na siebie przez co można bardzo ciekawe sceny walk wymyślić :). Potem te dwie czerwone linie które wyznaczają mi główne rytmy. Generalnie zauważyłem że postać lepiej się czyta jak ma ograniczone kierunki i można o tym zresztą przeczytać w Loomisie o rytmach (Eye of the painter). Próbuje tak wrysować postać w ten wielobok żeby wykorzystać całą jego powierzchnie a jednocześnie jak najbardziej trzymać się rytmów. Naprawdę mózg przechodzi ciężką próbę ale wychodzą pozy na które w życiu bym nie wpadł :D. Chociażby TUTAJ czy TUTAJ (dosyć stare więc gorzej mi szło). Gdzieś ręka się na długość nie zmieści to daje ją w skrócie perspektywicznym albo nie wykorzystałem jakiegoś miejsca to zupełnie obracam postać czy dodaje jakiś element ubioru który to naprawi. Niektóre kształty figur geometrycznych inspirują do to takich póz jak na przykład widok z góry czy koleś będący do góry nogami i spadający na ziemie. Oczywiście dużo gumkowania i przerabiania ale co tam. Im więcej tego robie tym fajniejsza zabawa się robi :).

mant-raz - No właśnie słysze niby takie wypowiedzi ale po prostu musze spróbować jak się tym rysuje.

 

Żeby było konstruktywniej podsyłam najnowsze pozy. Jak widać nie zawsze wychodziły ale już w niektórych dałem sobie spokój (jak przy babce na koniu). Traktuje ten temat tak samo jak szkicownik na CA.org i mam wrażenie że takie bazgroły w teczkach nie są tu mile widziane.

 

gesture82dt6.jpg

gesture83xi0.jpg

 

Pozdrawiam i dzięki za komentarze.

Edytowane przez Farvus
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

leander - Dzięki. Ciesze się że się podoba. Pierwszy raz słysze o jakimś systemie z reputacjami. Raczej mnie to nie szkodzi że nie dostane jakiś punktów :).

selfu - Nie odczułeś bo jeszcze nie kupiłem nowego tableta. Narazie tylko myśle który kupić :).

 

Szkicowałem tak sobie pozy w klimatach kung fu wpisane w różne literki i stwierdziłem że zmontuje z nich jakiś filmik z muzyką żeby nadać troche klimatu :). Przy okazji poznałem cały proces podsyłania na youtuba.

 

http://www.youtube.com/watch?v=4z8kF7oQfOY

 

Tak poza tym to mam troche szkiców z kieszonkowego szkicownika.

 

sk135pu9.jpg

sk136dk2.jpg

sk137zd8.jpg

 

I jakiś luźny environmencik żeby się rozkręcić bo dawno nie malowałem. Zacząłem na papierze.

 

sp428aj0.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten kształt i te linie ustawiasz w jakiś sprecyzowany sposób czy walisz linie i ten wielokąt i zastanawiasz sie co tu teraz z tego kurde zrobić? bardzo fajna teczka ten sposób tez mi sie podoba ale jeszcze go do końca nie rozumiem ale efekt jest przyjemny ^^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przekonkretny alfabet! fajne luźne te szkice, walisz jaiś szkielet albo linie pomocnicze na te postacie czy od razu takim oszczędnym kontórem wykreślasz? tak czy inaczej łapiesz anatomie bazproblemowo, enviro też fajny, trochę nieokreślony ale efekt przyjemny ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

leander - Dzięki. Nie wiem czy akurat animatrixy ale chyba troche pewniej się czuje z kolorem.

Shaggi, masz)rum, DaRoZ - Dzięki. Co do pytań. Kształt ustawiam w sposób losowy (wyjątkiem były te litery alfabetu), linie z rytmami tak żeby się nie powtarzać. Przy kierynkach staram się również unikać kątów prostych, które wymuszałyby potem mało dynamiczną pozę. Gdy to mam to zastanawiam się co z tym zrobić. Zazwyczaj po pierwszych kilku kreskach wewnątrz obrysu zaczyna przychodzić jakiś pomysł.

Postacie kiedyś rysowałem wg książki Loomisa. Manekin będący uproszczonym szkieletem i nakładanie na niego mięśnie. Potem jednak zacząłem pomijać ten etap i teraz zazwyczaj przechodze od razu do konturów. Czasami wrysowuje lekko klatke piersiową albo miednice żeby wiedzieć jak się wszystko napina przy niektórych pozach.

michalogorek - Nie skupiam się na emocjach bo do tego jest zupełnie inne ćwiczenie. Tutaj mam przed sobą jakiś układ w który musze wpisać postać i zupełnie nie mam pojęcia czy będzie to zmęczony strażnik trzymający wartę czy wesoły tańczący błazen. Do konkretnej ekspresji potrzebuje już z góry narzuconego pomysłu a tu po prostu zaczynam coś bazgrać i ... o ta poza wygląda jakby ktoś dostał w brzuch i poleciał do tyłu. Ustawienie torsu, rąk, nóg i głowy to wypadkowa figury jaką sobie narzuciłem i tego co mi wyszło na starcie. Może jak nabiorę jeszcze większej wprawy to uwzględnie troche więcej. Narazie to jest zbyt skomplikowane na wszystko na raz.

Co do kreski spróbuje troche kreske zróżnicować. Czasami się tego nie pilnuje. Dzięki za sugestie.

 

Dla odmiany trochę inna zabawa z pozami. Inspirowane filmem Ghost in the Shell :). Tutaj wersja Full size -> http://img228.imageshack.us/img228/9428/gesture88cdp6.jpg

 

gesture88oz3.jpg

 

I jakiś niezbyt udany szkic environmeta ze zjechaną perspektywą. Za dużo sobie dałem różnych kierunków i płaszczyzn. Mam taki problem że czasami chce troche zaszaleć z formą ale potem jak próbuje to wykończyć to nic się nie zgadza. Często ide w przeciwnym kierunku i wrysowuje wszystko poprawnie ale znowu forma wychodzi nudna. Proste prostopadłe ściany i przeciętna kompozycja. Kiedyś się w końcu przebije przez to ograniczenie. Musze więcej ćwiczyć.

 

sp430wj1.jpg

Edytowane przez Farvus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za komentarze. Później będe łączył budyneczki z kolorkami i będzie jeszcze ciekawiej :).

 

Zabawy ze strukturami ciąg dalszy.

 

sk141ue2.jpg

sk142bt5.jpg

sk143yv4.jpg

sk144kv9.jpg

sk145br6.jpg

sk146bf6.jpg

sk147zo3.jpg

 

I szybki enviro, który wygląda jak wprost ze świata gierki Perihelion: the Prophecy.

 

sp438ub1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolegaalek - Dzięki. Po prostu nie jestem w stanie pozostać przy jednym stylu i tematyce. Zawsze uważałem to za wadę ale ostatnio czytałem wywiad z jakimś profesjonalnym kolesiem od concept artu i twierdzi że umiejętność swobodnego przeskakiwania między stylami jest jedną z przydatniejszych cech w tym zawodzie. Może akurat jestem do tego stworzony :P.

mysteryofalbesila - Cześć. Fajnie że wpadłeś. Jak tam twój filmowy mega-projekt?

 

Ponownie spróbowałem swoich sił w perspektywicznych environmentach. Nic specjalnego ale chce się z tym jakoś rozkręcić.

 

Zacząłem teraz robić serie environmentów do konkursu na conceptart.org zatytuowanego DEEP: Undersea utopia. Robi się do jednego świata koncepty w każdej możliwej kategorii - postacie, przedmioty, lokacje, potworki itd. Niestety nie wychodzi tak jak bym chciał. Poza tym coraz bardziej żałuje że nie mam większego tableta. Dziarganie na powierzchni roboczej A6 nadaje się do luźnych szkiców ale przy małych domeczach w panoramicznym widoku na miasto malowanie zamienia się w męke.

 

sk148sz3.jpg

sk149kg9.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

 

Mega projekt jest mega.. haha :)

idzie powoli - wiadomo - nonprofit, ale idzie i to się liczy

 

Musze zajrzeć na CA i obczaic co to za nowy konkurs.

Fajne szkice. Zawsze podziwiałem Twoje prace w tradycyjnych mediach. Cyfrowo może każdy, ale tak naprawdę to prawdziwy test przychodzi kiedy trza wziąśc papier i ołówek.

 

Fajne szkice! Keep up the good work bro!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mysteryofalbesila - Dzięki. I tak nie szkicuje ołówkiem tyle ile bym chciał :). Za dużo Ctrl+Z :P

 

Ostatnio to malowanie byle czego stało się nałogiem. Zaczne szkicować jakiegoś kolesia i nim się obejrze a tu zeszło kilka godzin. Kilka takich prac poniżej.

 

sp443kk5.jpg

sp444yx8.jpg

sp446ck1.jpg

 

Wszyscy na tym forum malują portreciki kobiet. Przyznam szczerze że to nie jest moja najsilniejsza strona. Zacząłem z głowy a potem popatrywałem szczegóły w pracy Jasona Chana (który jest wymiataczem jeśli chodzi o malowanie ładnych panienek :) ). Głównie chciałem zobaczyć jak łączy szarości z cielistymi kolorami bo zazwyczaj wychodzi mi troche zbyt monochromatycznie.

 

EDIT: Poprawione oko.

EDIT2: Dzięki selfu. Szerokość oczu poprawiona.

 

Stara wersja

sp449rg1.th.jpg

 

Poprawiona.

sp449ym3.jpg

Edytowane przez Farvus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki selfu za sugestie. Poprawiłem szerokość oczu bo lekko nienaturalnie wyglądało (update w poście powyżej). Za każdym razem podsyłam w nocy a potem widze różne błędy z rana. Musze kurcze więcej korzystać z Flip horizontal. Potężne narzędzie od wyszukiwania błędów w zasięgu ręki ( Ctrl+/ sobie ustawiłem PSie :)) a człowiekowi nie chce się wcisnąć :P.

 

Z drobnych wieści. Zamówiłem jakiś czas temu przez krainę książek tę pozycje - Graphic Artists Guild Handbook: Pricing & Ethical Guidelines. Doszła bez problemu. Jeszcze się nie wgryzełem ale jest bardzo dużo informacji o biznesowej stronie freelancowania. Co prawda na rynek amerykański i nieco kosztowało ale chciałem rozwiać różne wątpliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DaRoZ - Dzięki. To niekoniecznie ćwiczenie. Po prostu chciałem sprawdzić na ile znam geometrię kobiecej twarzy. Zbyt często maluje to na wyczucie.

 

Pierwszy z environmentów do konkursu na forum CA - DEEP: Undersea Utopia. Obawiam się troche że nie będe miał na to czasu bo zbliża się sesja na politechnice i będe miał remont w mieszkaniu. Szkoda by było bo są jakieś nagrody a co ważniejsze, jest okazja by jakoś zaistnieć w powszechnej świadomości.

 

enviro02chy3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zapowiada sie fajnie, ale nie wiem czy np. w momencie, kiedy rurociagi wchodza miedzy te budowle to poprzez brak cienia nie robi sie za plasko.. generalizujac pociemnilbym troche bardziej okolice pod ta zolta kondygnacja, a ja sama bardziej "umocowal" ;) ten stateczek taki malo zaakcentowany chyba, moze zywszym kolorkiem podjechac.. pozdro ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

selfu - Dzięki za sugestie.

 

Teraz już widze że raczej nie będzie czasu na resztę environmentów. Wszystkie inne sprawy się przeciągają. Poza tym wciąż nie do końca zadowolony jestem ze swojej znajomości anatomii. Po egzaminach ponownie zamierzam zaatakować temat.

 

Chciałem wypróbować jak się maluje w GIMPie ale nie jestem za bardzo przekonany. Powstał tylko jakiś szybki design hełmu sci-fi.

 

gimp01je5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no no ostatni spoko..jak kadr z komiksu..fajne masz te kolorki kurde, ja jakos jeszcze nie umiem tak operowac dyskretnie barwami na monitorze..a ten GIMP to nie przypadkiem cos takiego jak openCanvas? bo widze ze tez generalnie okragle pedzle..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

selfu - Dzięki. Gimp to taki darmowy Photoshop ale gorszy. Za wolno mi działał więc go sobie darowałem.

Shaggi - Thnx :).

 

Długo tu nie podsyłałem. Updatowanie tematów na forum CA zabiera mi już sporo czasu. W międzyczasie była sesja egzaminacyjna i remont w mieszkaniu. Nie było okazji do rysowania tabletem czy studiowania czegoś w domu. Starałem się więc troche porysować w plenerze z natury.

 

Kilka stron z kieszonkowego szkicownika.

sk156xb3.jpg

 

Nieco późniejsze próby z kredkami akwarelowymi. Również z natury.

sk160ik2.jpg

 

Ciesze się że końcu doszło do trójmiejskiego spotkania grupy rysowników potworków - ja, ManiakS i DaroZ. Jak spotka się kilku pasjonatów to zdecydowanie jest o czym pogadać. Powstało też trochę szkiców. Dwie prace z mojego szkicownika - design robota i oczywiście potworek :).

sk158ba0.jpg

sk159iz0.jpg

 

---

 

Poza tym na forum Conceptart 32 miesiące temu zainspirowany 1000 autoportretami Androida zacząłem z tym własną przygodę. Męczyłem do tej pory jeden autoportet dziennie (z różnymi dłuższymi i krótszymi przerwami) i wczoraj doszedłem do numeru 500 z czego się ogromnie ciesze. Sporo się przez to nauczyłem dużo technik a przede wszystkim swobody we wchodzeniu na nowe obce terytoria.

 

Zebrane razem 500 autoportretów.

(plik sporo waży i ma sporą rozdzielczość więc żeby nie rozwalić forum daje pod linkiem)

-> http://img136.imageshack.us/img136/8020/1500forumgp7.jpg

 

Autoportet nr. 500

Photoshop, ~4 godz.

sp468ij8.jpg

 

Pozdrawiam i dzięki za wszelkie wsparcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wątek z autoportretami odnalazłem już dawno na ca i ma on właściwości silnie motywujące (zebrane w jedną całość robią piorunujący efekt). W gazetach nie pisali że ludzie z "góry" spotkali się na neutralnym gruncie ;] świetny pomysł z tą grupą rysunkową. Ja ze swojej strony apeluje o nie zapominanie w morzu cg o ołówku i tuszu bo twoje szkice (szczególnie te z nudnych wykładów :] ) są mocno inspirujące.

 

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Enviromenty zajefajne !!! Widac postep i ogolnie gnieciesz nas.

Skoro panie kolego cwiczysz na ANIMATRIXie to narysuj klase z czesci ** Kid's story **

5* oby do przodu!!!!!

 

Pytanie do Ciebie ?

 

Jak dlugo rysujesz , a od kiedy w digital?

o i jeszcze , czy do twojego postepu - sukcesu , zwal jak zwal , przyczynily sie geny czy zmudna praca oraz czas?

Edytowane przez lord_saskybody
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wow. Nie spodziewałem się takiego odzewu. Dzięki. Teraz mam obawę że będą zbyt wysokie oczekiwania wobec moich prac :P

 

JeezBumpkin - Thnx. O tuszu i ołówku nie zapomniałem. Ostatnio troche się zainteresowałem technikami mieszanymi (analogowe+digital) więc na pewno będe czymś zapełniał szkicownik.

DaRoZ - Na panny też przyjdzie czas. Potworki były na rozgrzewkę :).

rosikowski, lukasz3d - Dzięki :).

lord_saskybody - Heh. Mógłbym spróbować z "Kids story" ale właśnie wczoraj zepsuł mi się DVD-rom w komputerze.

Rysuje od dziecka ale tak codziennie to dopiero od 3 lat (digital może od 4 lat). Do postępu przyczyniła się żmudna praca i czas. Dodałbym jeszcze dostęp do informacji. Gdybym w swoich wczesnych przygodach z rysunkiem miał dostęp do takich książek jak Loomis czy do forów internetowych to na pewno wyglądałoby to inaczej. Zaoszczędziłoby sporo błądzenia :).

Marduk - Tak. Pracować ! :D.

thirdeye - Hehe, dzięki. Może zrobimy jakiś zjazd to będą wszyscy pod ręką :).

prrrszalony - Wszystko z lustra. Praca w większym formacie ma chyba z 2,5 mb i nie zmieści mi się na imageshack. Wszystkie moje autoportrety można jednak obejrzeć na forum CA w "Self Portraits".

leander - Thnx. Prace Androida są wysoce zaraźliwe :P.

LeonDeCycjusz - Dzięki!

 

Kupiłem sobie niedawno japońskiego brushpena. Troche popróbowałem i w sumie nigdy nie miałem jeszcze takiej przyjemności z rysowania. Robi się tylko ruchy ręką w powietrzu a linie same pojawiają się na papierze. Kupiłbym tego cały karton :D.

 

sk162il8.jpg

 

sk163ed1.jpg

 

sk164qi9.jpg

 

sk165lu5.jpg

 

sk166kj1.jpg

 

sk167ta8.jpg

 

Dłonie to moja słaba strona. Za często je pomijam przy rysowaniu i teraz odczuwam efekty. Troche postudiowałem z różnych źródeł.

 

sk168ax5.jpg

 

sk169uv7.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności