Skocz do zawartości

Rysunek a makieta


Robert B.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam nie miałem pojęcia gdzie dać taki wątek więc daje tutaj:)

 

Wykonałem rysunek statku. Chciałbym go jednak przenieść w rzeczywistość i wykonać model i właśnie z czego i jak. Wielkość hmm ok 20 cm 1 m nie mam pojęcia nawet jaki duży będzie bo to raczej zależy od materiałów a nie wiem w czym to wykonać...

 

PS: Pytanie drugie z czego ludzie wykonują makiety tych stadionów na euro2012 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 11
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Sklejka 1mm na wręgi. Wypełnienie kadłuba styrodurem albo pianką do okien. Szlifowanie, później laminat, znowu szlifowanie (tak do żądanego kształtu) a następnie malowanie. Pokład ze sklejki albo kartonu. Nadbudówki-plastik lub karton( w środku wręgi).Okna i detale pokładu różnie. Wały śrub różnie. Malowanie różnie.

Jest masa technik. Ewentualnie pokrycie wręg może być kartonem zaimpregnowanym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drewno, sklejka, balsa, karton, blacha... Powiedz lepiej, jaki statek: galeon, czy współczesny pancernik?

Jak galeon to drwno, rzeźby w piance lub w drewnie, o ile potrafisz rzeźbić w drewnie i masz odpowiednie dłubadło do tego.

Nie każda pianka dobrze znosi lakiery. No i pamietaj o tym, że pianka do uszczelniania jest łatwopalna jak jasny gwint. Pali się bardzo dynamicznie, nieomal eksploduje.

 

Karton jest bardzo wdzięcznym materiałem, o le zna się kilka myków na jego obróbkę (np wyginanie nad parą).

 

Generalnie pomysłów jest masa. jak ma to być nie gniotse nie łamiotse, to polecam włókno szklane i żywicę epoksydową. Ale rękawice do tego to załóż grube i mocne, maseczkę i okulary na twarz lepiej też założ: podziurawienia sobie łap włóknem szklanym nawet wrogom nie życzę.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od biedy można użyć programu typu Pepakura Designer. Na podstawie prostego modelu 3d generuje ci siatkę na papierze i po wydruku możesz powycinać i posklejać czy jakoś tak. Poszukaj w googlach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zajedziesz się z taka bryłą;)

Po kolei (mniej więcej):

Wręgi+ przekrój wzdłużny. Właściwie szkielet to podstawa. Przy takim kształcie polecałbym wypełnienie szkieletu pianką do okien. Ale niestety szkielet musi być pierwsza klasa-pianka, jak wiadomo, zwiększa swoją objętość. A potem szlifowanie do pożądanego kształtu. Pomogą Ci mocne wręgi i sprawdziany zewnętrzne do kształtowania. Shogun coś wspominał o włóknie szklanym i miał rację:) Tylko w łapy sobie tego nie wbij. W sklepach można znaleźć już gotowe ułożone włókna. Następnie na to idzie epoksyd. Potem szlif i szpachlówka. Acha. Epoksydu używaj w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Dodatki możesz robić z wielu rzeczy. Druciki, karton. Ewentualne stery to przeważnie wręga z uformowanym kartonem. Jak o czymś zapomniałem to niech ktoś dopisuje;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze jedna kwestia: nie wiem, czy to ma latać, czy pływac i czy ma silnik w zadku, ale jeśli tak, to wypełnianie pianką nic nie da, skoro w środku ma być maszyneria. Materiał warto dostosować do rozmiaru makiety i cięzaru silnika. Jesli ma być spalinowy, uwzględnij chłodzenie i uwzględnij to przy doborze materiałów (temperatura). Przy silniku spalinowym i w ogóle przy silniku odradzam piankę do okien. Chyba, że chcesz by Ci pojazd zrobił nagle BUM!

 

W sukurs moze przyjść Ci 3D: modeluesz toto najpierw tak, by z przekrojów wyodrębnic ksztalty wręgów, jakie potem wycinasz na przykład w sklejce, pleksie czy czym tam chcesz. Kolejny etap to wmontowanie w szkielet maszynerii. Obudowę opierasz na obłożeniu szkieletu deseczkami z jakiegoś materiału (pleksa, drewno). Warto by były one na tyle grube,by po wypełnieniu szpar pomiedzy nimi szpachlą i wyszlifowaniu, nie było zonku, typu przeszlifowanie się przez obudowę na wylot. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności