Skocz do zawartości

WiP:Animacja 3d: LEGO Indiana Jones (Prezentacja Video-szkielet 22.04.08)


pchela1313

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

ten temat jest kontynuacją Tego wątku z działu "Work in Progress".

 

Postać jaką zrobiłem to legendarny poszukiwacz przygód to Indiana Jones, ale w wersji LEGO.

 

Oto szybki render postaci:

R1_S.jpg

 

Aktualnie zajmuję się riggowaniem tej postaci.

na pierwszy ogień poszedł rigg twarzy, ponieważ bez niego postać nie wyglądałaby na skończoną.

 

Zatem prawie cały szkielet jest zrobiony z kości, tylko zamykanie oczu jest zrobione morpherem.

Do zrobienia szkieletu ust zrobiłem 3 osobne szkielety- jeden dla warg oraz jamy gębowej, drugi dla zębów górnych a trzeci dla zębów dolnych.

Zastosowanie takiego systemu pozwala mi na nieograniczona swobodę w kształtowaniu ust. Dodatkowo w tym szkielecie zęby pokazują się dopiero po tym jak wargi osiągną odpowiednią wysokość.

 

Animacją twarzy steruje się za pomoca kontrollerów znajdujących sie na twarzy modelu.

 

Filmik pokazujący pokazywanie się zębów po przemieszczeniu tylko jednego elementu, który steruje większą częścią ust:

 

TestAnimacji.jpg

 

Dodatkowo zrobiłem panel zarządzający mimiką twarzy.

Oto jak wygląda:

PanelTwarzy_1_S.jpg

 

Umożliwia on:

- Zapisywanie póz twarzy i płynne mieszanie ich

- Mirror pozy z jednej strony na drugą, zarówno dla całej twarzy jak i dla poszczególnych części (brwi, oczu, ust)

- Zapisywanie i wczytywanie animacji

- Resetowanie mimiki, oraz wstawiania kluczy dla całej twarzy

- dodatkowo po wciśnięciu guzika "Panel Zewnętrzny" otworzy się nowy tollbar z takimi samymi funkcjami (dzięki temu ciągle mam dostęp do funkcji tego panelu)

 

A tutaj fotki pokazujące poszczególne warstwy szkieletu:

- Kontrollery twarzy:

Kontrollery_1_S.jpg

- Cały rig twarzy:

Rigg_caly_1_S.jpg

 

Na koniec tego eseju render pokazujący przykładową animację twarzy: "Pobierz animacje twarzy"

 

Pozdrawiam wszystkich, szczególnie tych którzy dotrwali do końca tego postu (chciałem opisać dosyć dokładnie co zrobiłem:P)

 

Czekam na wasze komentarze.

  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Witam.. no ciekawy efekt. Poniewaz nie wiele zaprezentowales to sie poczepiam ;) Zacznijmy od Pen AttHoldera - na jakiego grzyba powielasz to co juz ma w sobie - tylko poto zeby bylo wiecej guziczkow ;D?? Kontrola ust. Wiadomo postac nie wymaga za duzo animowania, bo jest to jakis tam lego ludzik ale zeby walic az trzy osobne kontrolery dla ust ;/ Dla animatora toz to zgroza. Nie lepiej zrobic bylo polaczony system morpha i bonsow. Zeby mozna kontrolowac w tym wypadku jednym suwaczkiem otwarte i zmakniete i nie ma problemu.. usta juz wtedy mozna kontrolowac swobodnie tymi 12 kontrolerkami zamiast 36.. przynajmniej ja tak zrozumialem. Ogolnie bardzo fajna sprawa.. fajnie to dziala, ale mysle, ze jako prosta postac do animowania za duzo jest tego wszystkiego, co tylko utrudnia animatorom prace zamiast ulatwiac. Pozdrawiam i oby bylo wiecej takich projekcikow ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam:)

SUPER_OkO- ok, słowka wyjaśnienia:)

- Powielone guziki z Pen AttHoldera to tylko "reset all" oraz "key all", zrobiłem tak dlatego ponieważ, to są przyciski których się dosyć często używa i tak żeby np: wykorzystać którąś z tych funkcji musiałbyś wybrać znowu ten panel sterowania (czyli ten w tym okręgu) i dopiero wcisnąć jeden z tych guzików. Stwierdziłem, ze dodanie ponownie tych guzików do zewnętrznego panelu, który jest zawsze na wierzchu przyśpieszy animowanie, nie wiem jak to się sprawdzi, ale zobaczymy:)

 

- Teraz co do sterowania ustami- musiałem napisać niedostatecznie zrozumiale. W tym sterowaniu chodzi o to, że sterujesz tylko kilkoma kontrolerami całe usta, a te pozostałe są do uzyskania detalu. Np: żeby otwierać i zamykać usta wystarczy przesuwać tylko jednym kontrolerem. Podobnie jak chcesz poruszać kącikami ust, też tylko jeden kontroler za to odpowiada. Ale jak chcesz uzyskać coś bardziej skomplikowanego to możesz sterować tymi dodatkowymi obiektami.

 

Jak się uda, to zrobię filmik pokazujący działanie tego systemu:)

 

Pozdrawiam i mam nadzieje, że teraz trochę jaśniej naświetliłem ten szkielet twarzy:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

;) Wszystko jasne. Oczywiste dla mnie bylo, ze napewno nie trzeba przesunac wszystkich kontrolerkow zeby uzyskac jakis tam wyraz twarzy. Jedynie co mi przeszkadza to, ze jest ich tam tak duzo. Zeby chwycic ten odpowiedni z nich to trzeba miec sprawne oko ;) Ale to wszystko zalezy od przyzwyczajen i wymagan animatorow. Ja lubie czyste i przejrzyste sprawy - czyli pelna kontrola z pomoca jak najmniejszej ilosci kontrolerkow. Mysle, ze jak najbardziej powinienes zaprezentowac caly system jak dziala bo nie wiele takich rzeczy tu sie pojawia. Takze napewno mozna pogratulowac umiejetnosci i oby wiecej takich riggow sie pojawialo tu na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, skończyłem skinowanie dla Indiego. Szkelet postaci jest z CAT'a. aby uzyskać poprawne skinowanie zrobiłem mięśnie "CAT Muscle" dla nóg oraz korpusu, natomiast to poprawnego zginania rąk użyłem dodatkowych kości maxowych.

Torba reaguje na podnoszenie sie nogi oraz na jej ruch, deformując się.

 

Ftoki:

Szkielet CAT'a, Mięśnie, Torba:

CAT_S.jpgMiesnie_S.jpg

 

Troba_S.jpg

 

A oto gotowy szybki render:

StojBoStrzelam_S.jpg

 

Pozdrawiam:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku wydawało mi się że tam taki ludzik LEGO...nic specjalnego...ale po przeczytaniu wątku naprawde mnie się to podoba. Zwłaszcza cały rig, kontrollery itp. MOżesz powiedzieć jak się tego uczyłeś?Jakieś tutki czy co? Jeśli jakieś tutki to rzuciłbyś tytułami, jeśli można prosić. Z góry Thx:) i jeszcze raz gratki, czekam na nast. animacje:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

ajbin- masz szczęście, żeśmy spokrewnieni bo już dzwoniłem do Iwana aby cię zgarnął:P

 

Swinger76- Jak się tego uczyłem? Maaasa tutoriali z netu, których nawet nie pamiętam. Ale najbardziej pomocne były płytki z cg academy. A odnośnie skryptowania, to moim najlepszym przyjacielem jest help w maxie "MaxScript Reference":P Oczywiście również różnego rodzaju fora itd. Zapraszam do mojego pierwszego tematu link, tam zamieściłem nawet film, w którym opisuję działanie mojego pierwszego systemu mięśni dla twarzy.

 

Pozdrawiam, oraz wielkie dzięki za komentarze:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Zamieszczam nową animacje. Jest to ciągle WiP- brakuje mimiki twarzy oraz zginania palców(czy tego co ludzik lego ma:P)

 

Animacja została zrobiona do Speed Animating. Jest to moja drugie zmaganie z animowaniem. Czas trwania to 30 sekund.

 

Proszę o szybkie komentarze oraz uwagi ponieważ mam czas do jutra aby zamieścić film, więc tylko dzisiaj będę robił poprawki.

 

Link do animacji: http://pchela.kk.e-wro.pl/Indy/podglad_2_toAVI.avi

 

EDIT:

Zapomniałem dodać, ze tematem Speed Animation jest "Ucieczka"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swinger76- wielkie dzięki:) Najpewniej wyrenderuję tą scenę, oraz pobawię się z dźwiękami.

 

Skończyłem tą animację, przynajmniej na tyle aby zgłosić ją do Speed Animation. Oto końcowy efekt:

link: http://pchela.kk.e-wro.pl/Indy/Ucieczka-Pchela-ver2_toAVI.avi

 

Zapraszam, również do głosowania na swoje typy, kiedy głosowanie zostanie rozpoczęte:)

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poczatek mozna by dopracowac, znaczy te podmiane, i nieco za szybko sie moim zdaniem otwiera ta dziura z kula, najpierw woreczek powinien sie schowac:) i deczko dynamizmu bym dodal jak juz ocieka przed kula...bo tak to wyglada troche jakby spacerowal... poza tym i tak gitarka:) czekam na wyrenderowana i udźwiękowioną wersje:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IWAN IWAN mnie dzisiaj gonil :) pchela nie dobry jestes, ale cwany i tak jak obiecalem obejrzalem Twoja prace i coz ekhm... nic dodac nic ujac, dla mnie jestes dobry w tworzeniu w ozywianiu postaci i Twoje autorskie skrypciki i kontakt ze znanym gosciem od Disney'a :) mowi sam za siebie, ale dosc chwalenia, chcialbym Cie skrytykowac ale nie mam za co hmmm, moze kiedys nadarzy sie okazja :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Zapraszam wszystkich do obejrzenia obiecanej przeze mnie prezentacji video, opisującej działanie całego szkieletu Indiego. Omówiłem w niej chyba wszystkie ważniejsze rzeczy, zaczynając od opisu działania bata, kończąc na dokładnej prezentacji szkieletu twarzy.

 

Oto link do prezentacji:

 

http://pchela.kk.e-wro.pl/Indy/Prezentacja/Prezentacja_Szkieletu.avi

 

Pozdrawiam, oraz liczę na wasze opinie, sugestie, etc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witka. Trzeba przyznac, ze sie naprawde napracowales nad tym. Bardzo fajnie potraktowales bacika. Ogolnie wszystko rewelacja.. tylko czemu ta postac taka banalnie prosta. Jest to najbardziej skomplikowany rigg jaki widzialem w stosunku do modelu. Z tymi miesniami catowskimi caly czas nawet po prezentacji wydaje mi sie, ze sie troche wyglupiles.. ale widac, ze lubisz dziubac wiec sie nie czepiam. Takze mozna tylko pogratulowac i pozazdroscic umiejetnosci ;) Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejka:)

Swinger76- Co do tutoriali, to na pewno nie jak zrobić cały taki szkielet:P Ale niektóre rzeczy mógłbym pokazać jak zrobić. Tylko pytanie, w jakim miejscu na forum? Jakieś pomysły?

SUPER_OkO- Czy przesadziłem z tym szkieletem? Pewnie, że tak:D Dlaczego? Ponieważ uwielbiam to robić, poznawać jakieś nowe chwyty, wszystko automatyzować skryptami, oraz tak robić swoje szkielety, aby bez żadnego kłopotu dało się je zaimplementować do innego modelu:)

Dzisiaj zrobiłem szkielet samego ramienia, bez siatki.

Jego możliwości to:

- Ik/Fk Blend

- Stretching całego ramienia, jeśli wybrany jest system IK

- Arm Twist- zarówno dla przedramion jak i ramion.

 

Jeśli chcecie to mogę go pokazać na forum. Tylko czy mam zakładać nowy temat? Jeśli tak to w tym dziale tak?

Edit:

-Zapomniałem dodać o zmienianiu barwy szkieletu w zależności od stopnia rozciągnięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Istnieje dzial Tutoriale.. i tam sie wrzuca do odpowiedniej kategorii. Jezeli masz czas na robienie tutoriali to fajna by byla sprawa bo jest tego jak kot naplakal ogolnie w owym dziale. Odnosnie riggu.. wiesz ja nie mam za zle, ze jest tam wszystko czego dusza zapragnie.. ja tyko zaluje, ze nie wziales sobie jakiegos skomplikowanego modelu przy ktorym bylo by widac duzo wiecej efektu pracy jakiej w to wlozyles.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No na reszcie jest ta prezentacja :D Nie miałem wcześniej czasu to teraz obejrzałem. :) I coo? Jestem pod wrażeniem i dzięki, że słowa dotrzymałeś i pokazałeś na forum jak to działa wszystko. Jestem wdzięczny ;) Swoja drogą fakt nie widać na tym Twoim modelu wszystkich możliwości Twojego szkieletu. Aczkolwiek przynajmniej nie miałbyś problemu stworzenia takowego to jakiegoś high detalowego modelu.. Ah chciałbym to ujrzeć w Twoim wykonaniu......... :D Super by było nacieszyć oko taką animacją :) Ale kto wie może za jakim czas pojawi się takowa animacja Twojego autorstwa ;)

 

Gratuluję, podziwiam, dziękuję i pozdrawiam! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za miłe słowa:)

 

Nie martwcie się, bardziej złożona postać jeszcze się w moim wykonaniu pojawi:) Oczywiście, z masą nowych możliwości jeśli chodzi o szkielet.

 

A teraz coś specjalnie dla SWINGERA- prosiłeś o wyrenderowaną oraz udźwiękowioną wersję animacji to proszę bardzo:) Tylko nie spodziewaj się nie wiadomo czego:P

 

Oto link: http://pchela.kk.e-wro.pl/Indy/Ucieczka_Wyrenderowana_toAVI.avi

 

oraz YouTube: http://pl.youtube.com/watch?v=emEho_nAm7E

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super robota!

Niestety działają tylko filmy z YT więc obecnie nie ma możliwości podglądnięcia jak to zrobiłeś.

Najbardziej interesuje mnie rig twarzy chciałbym dodać taki rig do swojej postaci tak aby oczy i usta wyglądały jak nadruk a u Ciebie taki efekt własnie jest. Czy mógłbyś wrzucić jeszcze raz screeny które padły???

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności