Skocz do zawartości

membrana


ely

Rekomendowane odpowiedzi

witam, potrzebuje wymodelowac tunel z membrany rozciagnietej na stalowej konstrukcji i zastanawiam sie, jak uzyskac taki efekt rozciagniecia/rozpiecia jakby to np. byla rajstopa :-) czy jest w maxie jakis reaktor, a moze plugin, ktory by samoczynnie 'obkurczyl' np. cylinder z materialu na wymodelowanej siatce? [mam maxa 9] pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

hm, dziwnie dosc gadac ze soba, zwlaszcza na forum :-) ale moze komus sie przyda:

1. modelujemy konstrukcje (np. rzad torusow) i na niej rekaw o podobnej srednicy (np. z cylindra->poly, z wycietymi denkami)

2. zmniejszamy o x% SREDNICE/PRZEKROJ konstrukcji i tunelu (im bardziej, tym bardziej napieta bedzie membrana)

3. cylindrowi nadajemy clotha i dodajemy do symulacji elementy konstrukcji, cylinder-cloth, torusy-collision objects, ustawiamy wlasciwosci etc., w tym dla rekawa -> presets -> SPANDEX, mozna dodac elastycznosci i keep shape=100%

4. w miejscach styku materialu z konstrukcja werteksy rekawa grupujemy i przyczepiamy do torusow przy pomocy SIMNODE.

5. srednice konstrukcji (tylko) skalujemy do wlasciwej wielkosci

6. symulacja... wlala :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat powstał dawno, ale trafiłem tu parę dni temu, jako, że jest to właśnie to zagadnienie, którego szukam. Wszystko działa pięknie, nie mogę tylko znaleźć dwóch rzeczy. "keep shape=100%" - przeszukałem kilkakrotnie okienko Object properties, ale tam tego nie ma i nie wiem gdzie szukać. Druga rzecz, to dodawanie elastyczności - który to parametr i czy należy go zwiększać, czy zmniejszać?

Ostateczny efekt jest taki, że membrana zamiast się naciągać na torusach, po włączeniu symulacji wraca do swojego wyjściowego rozmiaru, sprzed zmniejszenia i luźno zwisa, zamiast się ładnie rozciągnąć.

Czy ktoś mógłby pomóc?

Edytowane przez kubbek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawowy problem sam się rozwiązał - nie doczytałem i zmniejszałem membranę, zamiast zwiększać torusy. Nadal jednak mam potrzebuję pomocy. Przy standardowych ustawieniach spandex jest strasznie miękki, a mi chodzi rzeczywiście o membranę, która będzie mocno napięta i sztywna.

Poza tym materiał zatrzymuje się w sporej odleglosci od stelazu, na ktorym ma byc rozciagniety. Zmiana w polu offset z 1 na 0,1 nic nie daje.

Ktoś może mi doradzić, jakieś sensowne ustawienia?

Edytowane przez kubbek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności