Skocz do zawartości

WIP 3d - moj pierwszy raz :)


coldzik

Rekomendowane odpowiedzi

Postanowilem pobawic sie troche w grafika 3d (ogolnie jestem programista, a nie grafikiem, i postanowilem sie chociaz troche nauczyc tworzenia grafiki, aby rozwijac swoje umiejetnosci z dziedziny gamedevu)... sciagnalem dzisiaj Wingsa i postanowilem zrobic Space Marinsa. Jak mozna zauwazyc na dolaczonej nizej fotce, to co robie ma niewiele wspolnego z jakakolwiek humanoidalna postacia, a co dopiero ze Space Marinsem.

 

Z gory prosze o niewysmiewanie, bo to moje pierwsze pare godzin z jakimkolwiek programem graficznym (nie liczac wczesniejszych prob, gdzie nic wiecej oprocz kuli czy boxa nie udalo mi sie zdzialac)

 

Jestem otwarty na kazda krytyke (oprocz wysmiewania ;) ) poniewaz, wiem, ze jeszcze wiele do nauki przedemna, natomiast, zawsze to tak lepiej, jak ktos pokieruje na wlasciwa sciezke.

 

Z gory uprzedzam, ze nizej zalaczone zdjecie odbiega stanowczo od 99,9% prac jakie sa zamieszczane na tym forum :)

 

Zamierzam skonczyc ten model, postawic pierwsze kroki w tworzeniu tekstur, a takze chcialbym origowac te postac. Ambitne plany, jednak bede mial jakas satysfakcje, gdy to cos co stworzylem poruszy sie o wlasnych silach :)

 

Oczywiscie nie dotykalem jeszcze glowy, dloni i stop

 

443 faces, 931 edges, 490 verticles

 

SM.jpg

 

Ps. jak ktos bedzie chcial cos odpisac, to prosilbym bez profesjonalnego slownictwa ;)

Edytowane przez coldzik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Poza tym nie znam się na gamearcie

 

mkeruj - w gamearcie NIE unika się trójkątów, w gamearcie tworzy się w trójkątach :P

Postać całkiem całkiem jak na początki.

Dodaj troszkę polygonów na klatce piersiowej, będzie się lepiej poruszał po zrigowaniu.

Poczytaj TO na pewno pomoże :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lol tytul tematu brzmi jak oferty powiekszania penisa ze spamu.

Nie wiem czy korzystales z jakichs konceptow, ale powiem ci ze postac jest swietna.

Technicznie do kosza ale design me sie strasznie podoba. Taka mieszanka miedzy Grim Fandango a Alice.

Jezeli wywalisz troche poli porpawisz stopy oraz glowe mzoe byc narpawde swietny pierwszy raz, bez krwi i bolu.

W kazdym razie mesh smooth czy cokolwiek uzyles do zaokraglenia nie stosuje sie w game arcie. Chyba ze robisz model high poly do wypalenia normalki ale w zwiazku ze to twoj pierwszy raz nie bede sie katowal wszystkimi technikami kamasutry ktorej uzywamy tutaj.

W grze wstepnej ogranicz sie so porpawnej dystrybucji poli i bedzie git.

Nie koncz za szybko tego pierwszego razu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Marioza

jak na 1 raz jest całkiem fajnie , co do uwag to mozesz poscic mu ze 2 dodatkowe lopy na zgieciach łokci i kolan co by sie jakos w miare to wyginało o ile planujesz cos dalej z nim robić

 

co do trojkątów, to jak najbardziej jesli chodzi o geajmowe low poly sprawy,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiec po kolei :)

 

mozesz poscic mu ze 2 dodatkowe lopy na zgieciach łokci i kolan

 

Domyslam sie, ze chodzi o jakies powtorzenia, ale nie wiem do konca. Czesto jak przegladam prace na tym forum, to w postach pada cos o loopach, jednak prosilbym o doglebsze wytlumaczenie...

 

Nie wiem czy korzystales z jakichs konceptow, ale powiem ci ze postac jest swietna.

 

Nie bylo zadnych conceptow... Obejrzalem tutorial Klicka o Wingsie i jedyne z czego skorzystalem to poczatkowe wyprowadzenie boxa, bo kurde nie wiedzialem jak dobrze sie za to zabrac...

 

Jezeli wywalisz troche poli porpawisz stopy oraz glowe mzoe byc narpawde swietny pierwszy raz, bez krwi i bolu.

 

Czy moglbys tak spojzec fachowym okiem i powiedziec, gdzie je marnuje?

A co do glowy i stop to jeszcze nic z nimi nie robilem :)

 

Nie koncz za szybko tego pierwszego razu ;)

 

Nie zamierzam konczyc do czasu, az model nie bedzie mi sie w pelni podobal :)

 

Dzieki wszystkim za odpowiedzi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki za post jeden pod drugim, jednak w tym bedzie maly update.

 

Chcialem zrobic normalna glowe, jednak za wczesnie abym bawil sie w anatomie twarzy etc. Po prostu wychodzilo mi to koszmarnie... Postanowilem wiec, ze schowam glowe w kasku/helmie ;)

 

Narazie zadnych zmian wczesniej wymienianych przez was nie przeprowadzilem, poniewaz chce miec pewnosc, ze dokladnie wiem o co chodzi ;)

 

Nadal prosze o jakiekolwiek wskazowki ;)

 

sm3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od frontu wygląda spoczko, od boku i skosu gorzej, proporcje już lecą, powiększa się ku górze, czego od frontu nie widać.

Głowę i tors wysunąłeś do przodu, przez co postać wizualnie leci w przód.

 

Zbrusha się nie bój tak btw, program nie jest jakiś mega-trudny, jest "inny" ale po tygodniu-dwóch zacznie być już intuicyjny. A później się zakochasz i będziecie pracować razem długo i szczęśliwie:p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na pierwszy raz całkiem nieźle.

 

Pytałeś o loopy - http://www.max3d.pl/tut.php?id=189

 

Co do rozmieszczenia poligonów - tak ogólnie, nie nawiązując do twojego modelu:

Więcej ma być na zgięciaciach (tam gdzie kości się mają zginać), nie należy też oszczędzać za bardzo przy elementach wypukłych (obrys postaci powinien być w miarę gładki), mocno wystające elementy powinny być wymodelowane.

Oszczędzać można tam gdzie jest płasko, i tam gdzie ewentualne drobniejsze wypukłości można załatwić teksturą.

 

Na przykład w twoim modelu, w widoku od boku, na czapce całkiem u góry są dwa loopy, w miejscu gdzie jest prawie płasko. Jednego z nich można wywalić. Jeden ma sens, bo tam jest zgięcie, ale drugi jest całkiem na płaskim i nie spełnia tam chyba żadnej funkcji.

 

Skoro to do gry, to chyba włączanie smootha (tak jak w pierwszym poście w dolnych dwóch postaciach) mija się z celem, bo w grze będzie bez smootha. (smooth dodaje poligony, jest ich wtedy mniej więcej 4 razy więcej bo dzieli każdego poligona dwa razy przez pół). Jeśli chcesz uzyskać tego typu okrągłe powierzchnie, to musisz dodawać kanty ręcznie, albo smoothować tylko wybrane elementy (w wingsie rozkazem smooth pod face), lepiej ręcznie bo wtedy łatwiej nad tym zachować kontrolę.

 

Bój się Zbrusha! Powoduje nerwice.

Edytowane przez Ania
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje wszystkim za konstruktywne komentarze ;)

 

Aniu dziekuje za bardzo fajny tutorial oraz wyjasnienie jak to powinno wygladac :)

 

Lewus: dopiero jak napisales o tym, to zauwazylem, ze postac rzeczywiscie leci do przodu.

 

A co do Zbrusha to moze nie tyle sie go boje, co wydaje mi sie, ze za wczesnie na to

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawilem kilka rzeczy, o ktorych mowiliscie i wzialem sie za teksturke ;) Mapowanie mi nie wyszlo do konca, jednak najgozej z nim nie jest (tak btw. wie ktos jak w Wingsie zaznaczyc szwy, zeby rozcial wg. nich? Widzialem w tym video tutorialu - http://www.mm.pl/~klicor/unw.avi - mapowanie glowy unfoldem w wingsie3d... W tej chwili niestety robie to nie poprzez szwy, a poprzez zaznaczanie wszystkich faceow, ktore chce w danym momencie zmapowac...)

 

sm4.jpg

 

a tutaj teksturka:

 

http://i255.photobucket.com/albums/hh132/coldzik/texture.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jesteś w okienku AutoUV Segmenting, to oprócz wybierania na kolorowo AutoUV Chart, jest też w edge mode opcja Mark Edges for Cut. Ta opcja zaznacza szwy.

 

Wygląda trochę zardzewiały miejscami na tym beżowym, chyba przesadziłeś z burnem w PS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje Aniu ponownie za pomoc :)

 

No fakt, wyszedl troche przerdzewialy, jednak bardziej to mialo imitowac cien niz rdze ;) Jednak chyba nie powinienem tego mowic, gdyz fakt faktem, ze nie przypomina to ani cieni, ani rdzy ;)... No chyba, ze to taki armor ze zlomowiska :D

 

tak btw. Aniu to co Ty robisz z tym biednym pingwinkiem :(

Edytowane przez coldzik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odswiezam troszke temacik...

 

Nadszedl czas, aby pobawic sie w rigowanie...teksturke pewnie zmienie jak zakupie sobie tablecik, ale do tego czasu cos trzeba robic.

 

Czy ktos moze mi poradzic w jakim programie wziac sie za rigowanie postaci? Chcialem zrobic to w blenderze, jednak polapac sie w tym interfejsie to nie lada sztuka. Czy jest moze jakis prosty i user friendly programik, w ktorym mozna by to zrobic? No i taki, do ktorego znajde jakies tutki o tym :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hm.... prosty i łatwy w obsłudze program do zrigowania postaci to albo max i dużo nauki albo blender i 4 kliknięcia (bone heat) :)

Blender zły nie jest a nawet bym powiedział że bardzo dobry ;)

 

A co do teksturki to zrób ją troszkę inaczej, zamiast burna zrób nową warstwę i ustaw ją w tryb overlay (nakładka) i na niej możesz teraz malować cienie/highlighty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm jakos nie potrafie sie w ogole polapac w blenderze, ale chyba bede musial cos pokombinowac.

 

Co do teksturki, dzieki za informacje, pewnie w ten sposob to zrobie, ale jak pisalem dopiero gdy kupie sobie tablecik...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności