Skocz do zawartości

grafik bez szkoly wyzszej


canario

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie!

 

Mam pytanie w jakim stopniu mozliwe jest przygotowanie sie do zawodu grafika domowymi sposobami,oraz jakie programy trzeba opanowac, ewentualnie na jakie kursy sie udac zeby moc pracowac w zawodzie grafika komputerowego?Dodam ze osoba od dluzszego czasu malowala,rysowala wiec warsztat na kartce i poczucie estetyki jest u niej na dosc wysokim poziomie.Jednak niewiele miala do czynienia z programami graficznymi poza dobrze opanowanym photoshopem.

Czy istnieje szansa wybicia sie na rynku grafiki bez ukonczonej szkoly wyzszej?

 

Dziekuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 28
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

zależy jakim grafikiem. bo "grafik komputerowy" ma wiele znaczeń. czy chcesz składać pieczątki w corelu czy być artystą i malować obrazy korzystając z programów graficznych jako narzędzia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz. Jeśli szkoła wyższa to ASP albo inna na wysokim poziomie.

Na pewno w znalezieniu pracy nie pomogą ci jakieś mikro szkółki z wysokim czesnym które zaraz po utworzeniu wojska zawodowego padną na pysk.

 

Czy istnieje szansa wybicia się na rynku grafiki bez ukończonej szkoly wyższej?

sądzę że oko 80% rynku graficznego w Polsce na tym jedzie.

Wyznacznikiem twoich umiejętności Nie jest Szkółka lecz Portfolio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie sa to jeszcze sprecyzowane plany,narazie szukam punktu zaczepienia.Interesuje mnie caloksztalt wymogow zarowno do pracy w przygotowywaniu skladu drukow i wydawnictw ( DTP ) lub tez praca przy tworzeniu prezentacji czy grafiki na strony http://www.Wiem ze opisywany przezemnie problem nie jest przejrzyscie wyjasniony jednak chcialbym sie dowiedziec jakie drogi moge wybrac ( w grafice ) i jakie umiejetnoscie beda mi potrzebne do realizacji tego celu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z moich obserwacji wynika ze grafika DTP jest mniej kreatywna i mniej tworcza (moge sie mylic )chociaz latwiej o znalezienie dobrze platnej pracy wlasnie przy DTP.Z kolei praca polegajaca na tworzeniu prezentacji,czy kreowaniu grafiki ozdobnej jest dla mnie bardziej zacheca ale ciezej z praca. (?)

-jestem w bledzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm no dobra ja się troche pogubiłem. z wcześniejszych twoich postów wynika, że chcesz zajmować się ogólnie rozumianą grafiką...z ostatniego wynikałoby, że interesuje cię wzornictwo...no chyba, że źle rozumiem grafikę ozdobną...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolei praca polegajaca na tworzeniu prezentacji,czy kreowaniu grafiki ozdobnej

 

mozesz podac przyklady? Bo jak dla mnie "prezentacja" i "grafika ozdoba" to troche puste slowa. Prezentacje to rownie dobrze w power poincie ludzie robia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość User190

Mimo wszystko jeśli chodzi o grafika to ASP świetnie przygotowuje mentalnie. Trzeba mieć naprawdę spory talent i włożyć w to mnóstwo pracy, żeby wyrobić sobie wyczucie proporcji, koloru i umieć to stosować w zależności od projektu.

Tak, owszem - większość z nas nie jest po szkołach artystycznych, ale ja osobiście zazdroszczę ludziom po ASP. Ta uczelnia bardzo krzywdzi, wypuszczając klony, które robią wszystko na jedną modłę, ale trzeba przyznać, że wpaja dość mocno rewelacyjne podstawy, dzięki którym wybitne jednostki mogą się rozwijać.

Widziałem mnóstwo webdesignerów, którzy mieli świetne portfolio, opierające się w większości na "zgapach" innych stron. Fajnie mieć się czym pochwalić, dobrze zapożyczać motywy, ale najlepiej chyba wymyślać coś samemu, prawda? Studia graficzne uczą przede wszystkim samodzielności i poszerzają horyzonty, dlatego myślę, że warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eee

nie trza mieć wykształcenia, choć jak ktoś wcześniej napisał, jakieś konkretne z jakiegoś asp na pewno będzie in plus - i to wydaje mi się, że bardziej dla Ciebie niż dla pracodawcy

portofolio i umiejętności to podstawa

branża jest w większości prywatna, więc trzeba być matołem, żeby odrzucić kolesia z dobrym portfolio i umiejętnościami, a wziąć jakiegoś leszcza z jakiegoś studium graficznego - jak to ktoś wcześniej znowu napisał - chroniącego głównie przed wojskiem i tym samym skazywać się na porażkę na rynku i brak wyjazdów na hawaje ;-)

nie mówię, na pewno się coś tam człowiek nauczy w takiej szkole, ale moim zdaniem, żeby być dobrym i tak trzeba haratać swoje rzeczy w domu

 

sam fotoszop wystarczy na pewno w wielu firmach, a wiadomo, że jak już wylądujesz w jednej z nich to pewnie jakiś inny soft liźniesz

 

ps. pracodawcy też lubią patrzeć na doświadczenie - pewnie chodzi o te wszystkie działania pod presją czasu i inne ćmoje - no ale nie odrazu rzym zbudowano ;-)

 

pozdrawiam i bez krępacji atakuj firmy ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

faktycznie zrobilo sie chaotycznie,przepraszam za zamieszanie.Chcialem sie dowiedziec bardzo ogolnych rzeczy czyli:

-jakie sa dziedziny w zawodzie grafika komputerowego.Czym sie zajmuja graficy w poszczegolnych dziedzinach,jakich programow uzywaja oraz czy jest to oplacalnym zajeciem.

-w jakim kierunku powinienem lub moglbym sie rozwijac majac dobrze opanowany "warsztat na kartce"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlaczego pytasz o oplacalne zajecie ? Grafika taka nie jest ;)

Dziwi mnie wybieranie zawodu przez pryzmat pieniedzy i zarobkow

Jak zaczniesz na samym poczatku myslec o kasie to tylko sie zniechecisz :]

A co do grafiki to jest 2d i 3d ;) one pozniej sie dziela na jeszcze inne np w 3d animacja, modelowanie, game art (w nim jeszcze sie dziela) podobnie jak w wizualizajach i arch.

Takie wazniejsze z 3d podzialy a co do softu to jak kto lubi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3grosze :)

Dzieki za podniesienie na duchu.Jesli faktycznie jest tak jak piszesz i dobra znajomosc photoshopa wystarczy,to na poczatek moze i warto sprobowac swoich sil w jakiejs malo znanej norze.Ku rozwojiwi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hcpiter pytam tak z czystej ciekawosci chociaz wiem ze nie wymierne sa zarobki.A grafike wybieram dlatego ze zawsze mnie ciagnelo do tego.Obecnie stoje przed wyborem przeszlego zawodu wiec rozwazam wiele mozliwosci z naciskiem na wykorzystanie jakiegos tam swojego plastycznego talentu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze znajomych grafikow malo kto ukonczyl studia, wiekszosc to po maturze i z przerwanymi jakimis studiami zaocznymi...

 

W tym zawodzie naprawde malo kto patrzy na wyksztalcenie, wiec luzik blusik. Ja zrobilem magistra z historii sztuki, ale ani razu mi sie to jeszcze nie przydalo ani pewnie nie przyda. No ale i tak zrobilem - tak dla siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i dalej nie wiadomo czym chcesz się zajmować... No ale to mnie ważne. Spokojnie możesz spróbować każdej dziedziny i 2d i 3d. Na pewno nie zaszkodzi. Znajomość 2d przydaje się w 3d i odwrotnie. Stracić nie stracisz.

 

No i całkowicie się z hcpiterem zgadzam. Nie możesz do tego podchodzić w taki sposób, że zajmiesz się tą dziedziną, która jest lepiej opłacana i męczył się całe życie w czymś czego tak naprawde nie chcesz robić. Tak jak pisałem wcześniej spróbuj w miare możliwości i 2d i 3d. Spróbuj różnych programów. Na pewno coś znajdziesz.

 

Tak troche jeszcze z własnego doświadczenia. Kiedy zainteresowałem się grafiką na początku myślałem o GameArcie. Po kilku mniej lub bardziej udanych próbach uznałem, że to nie dla mnie. Przerzuciłem się na modeling (samochody, telefony, itd.). To już było bliższe temu co chciałem robić. A skończyłem robiąc wizualizacje, dziedzine, którą paradoksalnie na początku przekreśliłem ze względu na to, że moja rodzina ma za dużo wspólnego z branżą budowlaną i architektoniczną :P Nawet najprostsze projektowanie wnętrz pod wizualizacje sprawia mi ciągle przyjemność mimo, że czasami przed komputerem siedze po kilkanaście godzin

 

pozdr. ale się rozpisałem :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

faktycznie jest tak ze chcialbym wszystkiego sprobowac zeby zdecydowac sie na to co mi najlepiej wychodzi i najbardziej odpowiada(zarowno 2d jak i 3d).zapewne czeka mnie duzo pracy i nieprzespanych nocy w szlifowaniu tego co w przyszlosci osiagne...

-od czego powinienem zaczac na poczatek (majac opanowanego photoshopa) a czego unikac i nie tracic na to czasu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heh kurcze no photoshop to narzędzie. To, że masz opanowanego photoshopa tak naprawde nic nie znaczy. No nie wiem. Jeżeli chcesz zacząć od 2d to może jakieś podstawy webdesignu, typografii. Kurcze no to już chyba musisz sam wymyśleć.

 

mogę Ci napisać czego powinieneś unikać: GŁUPICH NIEPRZEMYŚLANYCH PYTAŃ ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nom, zadajesz bardzo ogolne pytania. Sam sie zastanow:

chcesz robic w przyszlosci animacje 3d?

tak - ucz sie tego

nie - nie ucz sie tego.

 

I tak jak chudy pisze, "opanowany photoshop" nic nie znaczy. Jedni robia concept art w PSie, inny dezajnuja strony www.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość User190
Jeżeli chcesz zacząć od 2d to może jakieś podstawy webdesignu, typografii.

 

A gdzie podstawy najlepiej załapać?? No, to nie boli - na studiach artystycznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie podstawy najlepiej załapać?? No, to nie boli - na studiach artystycznych.

 

Nie nie. Mati ja się z tobą całkowicie zgadzam, że ASP bardzo dużo daje, obojętnie czym jako grafik później się zajmujesz. Tu nawet nie ma dyskusji.

 

Chodziło mi bardziej o to czym się zając w 2d, jakąś konkretną dziedziną.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyższe wykształcenie może być brane pod uwagę przy okazji możliwości awansu na wyższe stanowiska. Ale niekoniecznie musi to być wykształcenie plastyczne, leadowi działu lub projekt menedżerowi na pewno na plus wyjdzie zarządzanie i pokrewne.

 

Przy artystycznym kierownictwie projektu wyższe plastyczne na pewno się przydaje, ze względu na umięjętności "artystycznego spojrzenia" na całokształt projektu.

 

No ale wszyscy wyżej mają rację, nie szkoła lecz portfolio się teraz liczy. Jak pokażesz co potrafisz, możesz i podstawowe wykształcenie mieć.

 

Druga sprawa to wiedza ogólna i obycie z ludźmi. Posiadanie wyższego wykształcenia może sugerować potencjalnemu pracodawcy że "kandydat na" posiadą jakąś więdzę ogólną, lub w danym kierunku, potrafi się dobrze komunikować itp pierdoły.

 

W przypadku gdy pracodawca ma kilku kandydatów o zbliżonych umiejętnościach, posiadanie tytułu ze szkoły wyższej może przemawiać za wybraniem Ciebie bo zawsze jest to dodatkowy plus.

 

W większości ogłoszeń (z reguły zagranicznych) widnieje adnotacja, że:

-wykształcenie kierunkowe jako plus

 

pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pracuje w branzy game dev jako animator i moge powiedziec jedno: gowno ludzi obchodzi co skonczyles, poki robisz dobrze swoja robote.

 

Jedynie przy ustalaniu urlopu bedziesz mial te kilka dni mniej, niz koledzy z dyplomem uczelni ;)

 

Takze rozpisywanie sie o zbawiennych wlasciwosciach ASP i innych pierdow jest zbedne.

 

 

Mati, ciezko sie nie zgodzic z toba ze pozadnego ASP nic chyba nie zastapi

 

Zastapi, zastapi. Sa szkoly prywatne, w ktorych dorabiaja sobie wykladowcy z ASP ;P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-od czego powinienem zaczac na poczatek (majac opanowanego photoshopa) a czego unikac i nie tracic na to czasu?

 

od tego do czego ci aktualnie najbliżej... pomyśl co chciałbyś zrobić i zacznij to robić...

 

Ja robiłem dużo rzeczy zanim wymyśliłem co mi najbardziej odpowiada - od designu, fotomontażu, webdesignu, 3d highpoly, doszedłem wreszcie do game artu i dopiero w tym się znalazłem i zaczełem naprawde mocno pracować - wcześniej to taka zabawa była... Ty też jak zaczniesz robić to zobaczysz że coś ciebie pociąga bardziej, coś mniej, a do czegoś innego to już zupełnie się nie nadajesz ;) I w końcu wybierzesz to co będzie ci odpowiadało.

 

Reanimator - no to tak jak z profesorami z UW, SGH itp dorabiających w prywatnych uczelniach - niby uczelnie się tym chwalą że mają git kadre, ale jednak daleko 'wyższym szkołom lansu i bansu' do poziomu uczelni państwowych, niestety.

 

Ja tam o dobrej prywatnej szkole plastycznej nie słyszałem, ale jak coś daj cynk - chętnie bym się dokształcił jeszcze kiedyś :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności