Skocz do zawartości

Realne przedmioty a modele 3D


pwq

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Chciałbym żeby ktoś odpowiedział mi, czy mogą być jakeś konsekwencje z takiej sytuacji: Przykładowo ktoś zrobi model przedmiotu istniejącego rzeczywiście, np. jakiś model telefonu Nokii czy któryś tam samochód Ferrari. Model ten bardzo dokładnie odwzoruje - razem z wszystkimi szczegółami i znakami firmowymi, które na takim przedmiocie występują. Następnie wrzuci ten model na np. turbosquid i czerpie z jego sprzedaży korzyści finansowe. Czy osoba ta może spodziewać się jakiś nieprzyjemności ze strony producentów tego przedmiotu? Nie wiem, może konieczne jest ubieganie się u producenta o licencje tego przedmiotu żeby móc przedstawić go w formie trójwymiarowej razem ze znakami firmowymi? Ale z kolei na turbosqiud jest wiele modeli znanych producentów i wątpie żeby każdy ich twórca posiadał licencje na wykorzystanie znaków np. LG, Nokii, Samsunga czy Audi. Więc gdyby ktoś wiedział jak ta sprawa wygląda to bardzo prosiłbym o odpowiedź. Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 10
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

a w kieszeni 'tu fifti plas tax';]

Nasunęła mi się teraz pewna myśl, co do ewentualnych obaw jakie mógłby mieć taki producent zabraniający rozpowszechniania modeli 3d jego produktu. Kiedyś nie trzeba było się o to bać, ale biorąc pod uwagę postęp technologiczny, dziś dobrze odwzorowany model 3d może posłużyć do prefabrykowania realnych elementów, przygotowanie ich odlewów itp.;)

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś ma piniądze, by cos prefabrykować, to ma i pieniądze, by kupić oryginał na wzór.

 

Nie wiem, czemu Coca Cola ™ jeszcze sprzedaje swoje słynne wyroby w tych slynnych butelkach? Jeszcze je ktoś może podrobić, lub co gorsza odwzorowac i co będzie? Andy Warhol do lamusa, bo do pudła już się nie da*

 

*Chyba, że do nowego, bo to stare juz pewnie dawno spróchniało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W polskich warunkach nic nie grozi na poziomie KK. Ale pozew z KC to inna sprawa. Można znaleźć kilka przepisów które gdyby sie uprzeć można by wykorzystać do złożenia pozwu. A jak firma jest duża to może sobie pozwolić na nękanie biednego artysty który pewnie będzie wolał szybko pójść na ugodę niż płacić adwokatowi za proces który będzie sie ciągnął latami i w naszych warunkach i tak jest skazany na przegraną.

 

Pamiętajmy że czym innym jest praca zrobiona for fun - nawet zawierająca logo, marke, design itd, a czym innym sprzedaż modelu opartego na czyimś projekcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności