Skocz do zawartości

GIMP 2.6


adek

Rekomendowane odpowiedzi

Doczekaliśmy nowej wersji programu GIMP w wersji 2.6. Zmian w nowej wersji jest bardzo dużo. Jedną z najważniejszych jest odświeżony interfejs. Wysłuchano licznych próśb społeczności dotyczących zmiany interfejsu programu. Zachęcam do przeczytania oficjalnego GIMP 2.6 Release Notes.

 

Pełna treść wiadomości znajduje się na

stronie głównej serwisu pod adresem:

http://www.max3d.pl/news.php?id=350

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Mi najbardziej w gimpie brakuje kilku bajerów z photoshopa przydatnych przy tworzeniu textur. A najbardziej narzędzia do swobodnego przekształcania żeby można było sobie wybrany fragment obrazka przesunąć, obrócić i przeskalować w ramach jednego narzędzia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Screenshoty były robione pod linuxem (tu widać gnome'a), gdzie można mieć kilka obszarów roboczych (pulpitów) i można zaznaczać, które okienka mają być zawsze na górze, dzięki czemu można zmaksymalizować okno z edytowanym obrazkiem, nie bojąc się, że zasłoni narzędzia. Rozbicie gimpa na wiele okien jest wg. mnie najbardziej nietrafionym pomysłem w tym programie. Nawet na screenach widać, że twórcy intuicyjnie poukładali menu dość podobnie do tego jak to uczyniono w PS'ie, a mimo to nadal zapierają się rękoma i nogami przed czerpaniem dobrych pomysłów z tego giganta. Dopóki Gimp będzie posiadał tak koszmarny do opanowania interface (korzystałem już z kilku mniej, lub bardziej znanych aplikacji do obróbki grafiki i tylko Gimp potrafił mnie naprawdę mocno zirytować), doputy nie ma mowy o tym, żebym chciał go używać (nawet pod linuxem, na którym też często siedzę).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Istnieje wersja gimpa mieszcząca się w jednym oknie i to nie żadna ściema. Kiedyś z niej korzystałem nawet, ale była niestabilna, więc powróciłem do wersji multi-okienkowej :)

 

Nie mam już linka do wersji jednookienkowej, ale zapewne jest na gimp.org

 

Chodzi Ci o program gimpshop, ale on nie jest już rozwijany od wersji 2.2.11-4 (numer wersji z jakiego gimpa był przerabiany).

 

@veri_jr: tak screeny były robione pod linuksem gdzie to było możliwe od zawsze - ale w tej wersji jest to możliwe też w windowsie (edycja -> preferencje -> zarządzanie oknami -> dla narzędziówki i innych doków zawsze na wierzchu -> reset gimpa)

Edytowane przez Skoti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoti - to nie działa bo ja nie mam w preferencjach "zarządzanie oknami -> dla narzędziówki i innych doków zawsze na wierzchu "

 

Tylko mam "Podpowiedz do narzędziówki" i jeśli nawet ustawię na wierzchu to i tak sama narzędziówka się chowa.

 

Chodziło mi właśnie o "Podpowiedz do narzędziówki". Heh miało działać w 2.6, ale w RN widzę:

 

"Known Problems

* The Utility window hint is currently only known to work well in the GNOME desktop environment. "

 

Nie jest to do końca prawdą, bo w kde i e17 też działa (pewnie w innych linuksowych menadżerach też), ale w windowsie i macOS (chodź tu też pewności nie mam bo nie sprawdzałem) pewnie będzie działać dopiero w kolejnej wersji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

korzystałem już z kilku mniej, lub bardziej znanych aplikacji do obróbki grafiki i tylko Gimp potrafił mnie naprawdę mocno zirytować), doputy nie ma mowy o tym, żebym chciał go używać (nawet pod linuxem, na którym też często siedzę.

 

No nie wiem, czy GIMP może zirytować. Tak samo jak patrzyłem na interfrejs w PS'ie to nawet nie wiedziałem gdzie jest skalowanie, mieszanie, tryby krycia i wiele innych. Już chyba kwestia przyzwyczajenia użytkownika ;) Osobiście jestem zainteresowany GIMP'em 2.6 i niedługo będę na nim testować :D Dokładniej można poczytać na

 

http://www.gimpuj.info/index.php/topic,20998.0.html

 

Ps. Takiego linku tutaj nie widziałem jeszcze, ale może zainteresowanym się przyda ;)

Edytowane przez Dobrotek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności