Skocz do zawartości

[Renderowanie] Podstawowe ustawienia Vray - Teoria Irr map, Lc, Image sampler [3dmax]


Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Ostatnio dużo oglądam różnych videotutoriali o Vray'u. Robię sobie sporo notatek. Stwierdziłem, że nie wiele trzeba pracy włożyć aby te notatki przerobić na tutorial. I tak zrobiłem.

 

Ostrzeżenie! Ja dopiero się uczę Vray'a więc mogą być jakieś błedy. Dzisiaj od rana nad tym siedzę więc mogłem przeoczyć sporo. Proszę oczywiście zwracać uwagi nie niezgodności czy gafy to poprawię.

 

tutorial1ym5.jpg

http://restorer3d.com/tutoriale/tutorial1.html

To jest mój pierwszy tutorial i nie twierdzę że jestem super w Vray'. Chce się podzielić moimi notatkami, może komuś się przydadzą.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez claude
  • Like 6
  • Confused 2
  • Odpowiedzi 22
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Napisano
Tak, dzieki za inicjatywe i wlozony czas pracy to pewne!!....nie doczytalem calosci ale pominąleś chyba vraya w animacji ;)

pominołem vray'a w animacji i jeszcze w wielu miejscach, chcę kontynuować pisanie dalszych części, następnie będzie Light Cache i tak dalej...

ale zajmuje to trochę czasu...

pozdro

Napisano

świetnie, ogromny plus. Troszkę błędów jest. Nie wiem, czy z moich ustawień brałeś opis Adaptive QMC bo wygląda bardzo znajomo opisując Clr Thresh - zapomniałeś wytłumaczyć kiedy stosuje się ClrThresh a kiedy nie ma takiej potrzeby :) Jak znajdę troszkę czasu to chętnie pomogę.

Napisano
świetnie, ogromny plus. Troszkę błędów jest. Nie wiem, czy z moich ustawień brałeś opis Adaptive QMC bo wygląda bardzo znajomo opisując Clr Thresh - zapomniałeś wytłumaczyć kiedy stosuje się ClrThresh a kiedy nie ma takiej potrzeby :) Jak znajdę troszkę czasu to chętnie pomogę.

sorry nie zapytałem Ciebie o to, wykorzystałem mały wycinek twojego postu bo miałem z tym problem przetłumaczyć to z angielskiego a Ty się na tym super znasz.

 

Jak się kilku specjalistów zbierze to można by stworzyć fajny opis ustawień Vray'a!

Napisano

a ja mam takie pytanie skad wziasc V-ray do 3d max szukam szukam i nie moge znalesc...pleeese

Napisano (edytowane)
[Light cache] jest to następcą [Phton Map]
Wywal to :) to że są obok siebie na liście nie znaczy że któreś jest czyimś następcą ;)

 

[Numbr of passes] określa ile twój komputer może pociągnąć wątków - thread. W moim Core 2 duo mogę ustawić tę wartość na 4. Na czas naszych rozważań można ustawić na 1.

 

Core 2 Duo ma 2 rdzenie więc wartość powyżej 2 nic nie daje. Parametr odpowiada za ilość rdzeni zaangażowanych do liczenia lightcache.

Edytowane przez Marcin
Napisano

[Light cache] jest to następcą [Phton Map] - gdzieś to usłyszałem, może źle zrozumiałem, nie jest istotne więc wywalę

 

 

[Numbr of passes] określa ile twój komputer może pociągnąć wątków - thread. - właśnie też wydaje mi się że przy dwurdzeniowym ustawiał koles na 4, muszę to sprawdzić.

Edit: Masz z tym rację. Najlepiej dla jednordzeniowego procesora ustawić 1 więc dla dwu 2.

"For single-processor non-hyperthreading machines, the number of passes can be set to 1 for best results.

 

Dzięki Marcin za komenty przyda się krytyka specjalistów. Pozdro

Napisano

ja jeszcze odnośnie IRR min/max:

 

opisałeś ładnie zależności pomiędzy min a max (łapanie detalu) ale opisz również to, jaki wplyw na optymalizację czasu mają te nastawy - żeby to lepiej wyjaśnić, dopisz, że jeżeli mamy w scenie duże, płaskie powierzchnie, to warto zjechać wartością min dosyć nisko, nawet do -6, szczególnie przy dużych rozdzielczościach.

Dlaczego?

Ano dlatego, że IRR zaczyna liczyć od najniższej wartości (np min: -5) i policzy bardzo szybko płaskie powierzchnie. Następny Pass już będzie posiadał informacje o tej płaskiej powierzchni (że się tam nie znajduje detal) i również przeleci szybko.

Dzięki temu mimo że będziemy mieli więcej passów - mapa IRR przeliczy się szybciej niż przy mniejszej jej ilości (oczywiście mówię o przypadku gdzie mamy dużo płaskich powierzchni)

Z tego co czytam na forum, większość użytkowników stosuje wartość MIN/MAX ustawioną na -3/1. Jest ok, dla większości scen z detalem. Ale spora część tych użytkowników, przy konkretnych scenach nie wyobraża sobie ile czasu może zaoszczędzić na liczeniu IRR wprowadzając 1-2 dodatkowe passy. Przy wartości MIN na -3, renderując spory kawałek sufitu niepotrzebnie samplujemy IRR i marnujemy czas.

 

Chyba zrobie osobny tutek do tego.

Napisano

Dzięki SWRSC

Jakoś nie wnikałem bardzo w jak te pasy się dodają i że jeśłi pas na -5 policzy mi białe ściany to już w dokładniejszych passach GI będzie się obliczało szybciej.

 

Dużo w moim tekście do poprawy, dzięki za wskazówki i nowy tutek.

 

Pozdro

Gość Cornelius Scipio
Napisano

Może odkopię temat :D

Mam pytanie:

 

1.Light Cache:

Jest napisane, że przy przy wprowadzeniu odpowiedniej liczby sampli ich

rozmiar w stosunku do monitora (screen) zostaje osiągnięty.Ma Ktoś może

informacje jak wygląda wzór na idealne dopasowanie liczby sampli do

ich rozmiaru w stosunku do rozdzielczości ?

Może zagmatwałem,ale myślę,że odpowiednie osoby wiedzą o co chodzi :)

 

pzdr.

Gość Cornelius Scipio
Napisano

Odświeżam :) Pytam ponieważ taka funkcja byłaby bardzo przydatna przy renderowaniu dużych obrazków.Wiem ,ktoś może powiedzieć:"Podziel obrazek aby rozdziałka była np.800x600,tiled camera i wio.Zachowasz odpowiednią liczbę subdv. do danej rozdzielczości".Tak zgadzam się ale nurtuje mnie to dalej :D

Napisano

Bardzo dobre notatki, wydaje mi się że każdy powinien do nich wracać w trakcie swojej vrayowej przygody - nawet starsi! :)

 

Można by o tym wspomnieć w dziale Rendering > Vray, bardzo dużo osób tego poradnika nie zna, a większość pytań jest o "ziarno na renderze", "wielkie plamy", "długi czas renderingu", "jakie najlepsze ustawienia", "szybki render".

 

Lektura obowiązkowa :)

Dzięki i pozdrawiam autora ;]

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności