Skocz do zawartości

Problem z dachówką


adam_m

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

zastanawiam się jak robicie, że tak ładnie wam leży dachówka na dachu. Czasami macie całe ośiedla. Ja z bump i disp. zrezygnowałem, ponieważ albo efekt był kiepski albo renderowało (disp.) bardzo długo. Postanowiłem wymodelować dachówki (typ: mnich-mniszka) i przy dużej ilości (ok. 1500 na jedną połać, instance) manipulacja tym trwa baaardzo długo (przesunięcie grupy=30 min, sprzęt 2 quad 2.4 GHz, 8 GB RAM). Jak sprawnie i ładnie połozyć (dopasować) dachówkę na dwuspadowy dach (w 3DS Max)? Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 27
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

to że porzucileś dislpacement to błąd. przeproś go i próbuj z nim dalej. dobra mapa i odpowiednie parametry załatwią sprawę dachówek. chyba że chcesz bawić się w mnicha-mniszke albo inne wymyślne dachówy to wtedy model.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to displem rzeczywiście nie da rady. musisz zrobić możliwie oszczędny model, możesz np. wyrzucić niewidoczne od spodu poly, przy tej ilości kopii warto chwile posiedzieć nad modelem-matrycą. Po ułożeniu na połaci najlepiej połączyć w jeden mesh, mniej obciąży scenę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może za gęstą siatkę masz, że komp nie może się wyrobić. Sam robiłeś displacement mapę? Ta dachówka jest na tyle upierdliwa, że dając dispa na płaszczyźnie nie wyjdzie ona dobrze. Aby zrobić dobrą mapę musiałbyś taką dachówkę rozłożyć na płasko a powierzchnia dachu musiałaby być pofalowana i dobrze zmapowana aby efekt był zadawalający.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem wyżej tyle w skrócie:

 

1. Najpierw rozłożona dachówka czyli tak jak wygląda na płasko:

dachowkapoddisplacementrm4.png

 

2. Wstawiamy kamerę, dajemy jej orthographic projection i renderujemy zdepth mapę ustawiając jej zasięg min i max:

kamerasy4.png

 

3. W photoshopie obcinamy odpowiednio mapę i zapisujemy bezstratnie.

 

4. Aby dachówka była poprawnie wyrenderowana to dach musi być w falę z odpowiednio nałożoną displacement mapą:

plaszczyznapolaciwl1.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprytne! - czyli jesli się nie myle, jesli teraz do takiego pofalowanego dachu z displace zrobie jeszcze raz ten myk z ortogonalną kamerą, to dostanę displace mapę dla płaskiego dachu? - sprawdze i zobaczymy czy to coś pomoże.

 

displace 3d? czy 2d masz finalnie Toresie drogi? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tym samym sposobem można jeszcze bardziej zoptymalizować - zamiast renderowac z-depth uproszczonej dachówki można odrazu tak jak ma wyglądać (czyli z pofalowaniem). Nie będzie tak dokładna jak powyżej, ale naprawdę niewiele. Będziemy mogli nałożyć taką mapkę na płaski plane i wyjdzie również pofalowanie. Kiedy nie robimy zbliżeń na dach w zupełności wystarcza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodziło mi o to samo co Świerszczu napisał, sprawdziłem i wychodzi bardzo dobrze.

 

a tu screeny z wytłumaczeniem o co mi chodziło:

 

zrobiłem kawałek dachu pofalowanego - na 2 dachowki, żeby dało się to łatwo pociąć w PS. Na niego nałożyłem mapkę z przepisu Toresa (jak widac na obrazku)

 

14151ab4ce.jpg

 

i wyrenderowałem z tego jeszcze raz ZDepth mapę - dokładnie tak jak poprzednio, przyciąłem ją, (co prawda kiepsko co widać na przykładzie renderu :) i użyłem jako displace mapy na płaskim plane.

 

Efekt może nie jest powalający, ale to kwestia dopracowania szczegółów (przez krzywe cięcie w PS wyszła bruzda na środku dachówki). No i trzeba jeszcze przyznać że całą mapkę robiłem może z 5 minut, więc w 10-15 da się zrobić naprawdę przyjemną displace mapę.

 

Moim zdaniem wątek wart przypięcia - dla potomnych :)

 

e1f0e38ae3.jpg

 

Dzieki za podpowiedź Toresie - dał bym Ci reputację, ale już nie mogę niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie. po kilkadziesiat na raz, tyle zeby komp sie nie zwiesil. opcja attach list

 

ale tylko działa z copy z instance nie a z tego co pamiętam copy bardziej spowolniają kompa (mogę się mylić, więc proszę o sprostowanie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ale skoro chcesz to atachocwać to co za różnica czy Copy czu Instance ? jak wynikowo wychodzi ci jeden obiekt - dach ? czy go zrobisz z kopii czy instancji (wczesniej zamieniając je na kopie) na jedno wychodzi - i faktycznie to będzie baaardzo cięzki plik na końcu (każda kopia to dodatkowy wpis w pliku z opisem wszystkich współżędnych, przy instancji tego nie ma) - displace jest najlepszą opcją jeśli nie potrzebujesz mega dokładnych zbliżeń na dach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ale skoro chcesz to atachocwać to co za różnica czy Copy czu Instance ? jak wynikowo wychodzi ci jeden obiekt - dach ? czy go zrobisz z kopii czy instancji (wczesniej zamieniając je na kopie) na jedno wychodzi - i faktycznie to będzie baaardzo cięzki plik na końcu (każda kopia to dodatkowy wpis w pliku z opisem wszystkich współżędnych, przy instancji tego nie ma) - displace jest najlepszą opcją jeśli nie potrzebujesz mega dokładnych zbliżeń na dach.

czyli sugerujesz, że nie ma znaczenia pomiędzy copy a instance jeśli chodzi o ciężar pliku i co za tym idzie szybkość pracy? Obiekty zattachowane maja jedną współrzędną (czy wszystkie współrzędne elementów składowych)?

A czy jest jakiś sposób na "automatyczne" dopasowanie dachówek do powierzchni dachu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest różnica zasadnicza jak piszę - kopia zawsze jest cięższa znacznie od instancji bo instancja nie zawiera opisu wszystkich punktów, tylko współżędne pivota (chyba) i przesunięcie / obrót (gdzies to na forum autodesku pisało, a moze nawet w helpie jest). Z kolei kopia to kopia. Więc co do ciężaru pliku na pewno kopie są cięższe. Nie wiem jak to jest rozwiązane pod względem wydajności pracy. Może być i tak i tak, choć na prosty rozum różnice nie powinny być jakoś znacząco wielkie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz zrobioną całą połać jako jeden obiekt to możesz zrobić na szybko płaszczyznę i dopasować ją do pochyłu dachówki.

Jak ją dopasujesz to attachujesz ją do dachówki. Mając zaznaczoną dachówkę wybierasz Normal Align z górnej belki zaznaczasz tą płaszczyznę a jako drugą płaszczyznę wybierasz połać dachu do której chcesz ją dopasować.

 

Możesz jeszcze przenieść pivota tam gdzie połać się zaczyna i będzie stykała się z okapem. Dosuwasz tą osią dachówkę do okapu i jedziesz widokiem od boku do kalenicy. Następnie rotate i obserwujesz z bliska czy ci nie wleciała w dach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plik z kopiami będzie chodził wolniej niż z instance (to już przerobiłem), tylko, że instance nie mogę attachować a co za tym idzie na końcu przyciąć do krawędzi dachu, no chyba, ze każdy obiekt indywidualnie. Podsumowując: obiekt składający się z 30 face'ów będzie tak samo "ciężki" jak 30 (attachowanych) jednofejsowych obiektów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności