Skocz do zawartości

"Create shape from selection" w Majce


vrocker

Rekomendowane odpowiedzi

Hej.

Mam pytanie, bo powoli wdrażam sie w Majkę i chciałem sobie podłubać coś na ksztalt siatki/wikliny aby podskilować się w modelingu. Pytanie więc: Zaznaczam sobie krawędzie na powiedzmy plane czy kuli i czy jest jakiś sposób aby z tych krawędzi utworzyć całkiem nowy shape, coś na kształt maxowego "create shape from selection"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 10
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Podejrzewam, że odpowiedź na Twoje pytanie jest dość prosta, ale nie rozumiem za bardzo co chcesz zrobić. Mógłbyś sparafrazować albo wyjaśnić obrazkami o co Ci chodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już wyjaśniam. Przypuśćmy, że mam sferę zaznaczam krawędzie biegnące pionowo i chce aby z nich powstało kilka "szejpów" o takim samym kształcie np. półkoli, którym można nadać jakąś grubość. Myślałem o opcji extrude, extrudującej wzdłuż wyselekcjonowanych krawędzi, ale myślę, że można to jakoś łatwiej załatwić. :)

ps. znalazłem na stronie everów tutorial tego co chciałbym uzyskać: http://www.evermotion.org/index.php?unfold_exclusive=110&unfold=exclusive

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Max ma faktycznie polygony fajnie rozbudowane i nie znam takiej opcji w Maya, przynajmniej żeby to fajnie śmigało na polygonach. Maya ma lepiej skonstruowane NURBSy, więc możesz cos takiego zrobić powiedzmy na NURBSach. Napisałem Ci tu skrypcik, nic skomplikowanego ale załatwi Ci sprawę extruzji na wielu isoparmach. Działa również na polygonach, ale nie połączy Ci ciągu polygonów - musiałbym jeszcze troche go dopieścić a w pracy jestem więc nie mam czasu za bardzo na to. Napisałem to jak mi się klatka renderowała:

 

//zaznaczamy najpierw krawędzie/isoparmy, a na końcu krzywą (kształt) do extruzji

 

$edgeList = `ls -sl -l -fl`;

 

$extrusionObj = $edgeList[size($edgeList)-1];

 

for($selectedObject in $edgeList)

{

if($selectedObject == $extrusionObj)

break;

 

extrude -constructionHistory true

-range false

-polygon 0

-extrudeType 2

-useComponentPivot 1

-fixedPath 1

-useProfileNormal 1

-rotation 0

-scale 1

-reverseSurfaceIfPathReversed 1

$extrusionObj $selectedObject;

 

}

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ps. Nie wykluczam że jest coś takiego w Maya, więc szukaj dalej i jak znajdziesz to się tym podziel proszę, ale jak to ktoś mi kiedyś powiedział, należę do tego typu ludzi co wolą sobie napisać szybko skrypt niż zastanawiać się dniami nad gotowym rozwiązaniem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

można to bez problemu zrobić standardowymi prymitywnymi narzędziami majki, trzeba tylko mysleć narzędziami które się ma ;)

 

zaznaczasz edge, extrudujesz, konwertujesz na face, invertujesz selekcje, usuwasz, extrudujesz raz jesze i bam! już po robocie :)

dobrze mieć kopie podstawowego obiektu to poziomych gałązek wikliny :)

 

f_aaam_18dc954.jpg

Edytowane przez Destroyer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie śmieszny sposób na koszyk wiklinowy :D Ja zrozumiałem jednak z pytania, że nie chodzi o zrobienie koszyka wiklinowego, który był tylko referencyjnym obrazkiem celem wytłumaczenia o co chodzi w narzędziu, tylko jak napisał vrocker "... chce aby z nich powstało kilka "szejpów" o takim samym kształcie np. półkoli, ... ". Dlatego naskrobałem prosty skrypcik extrudujący po krzywej dowolny "szejp", tak jak chciał vrocker.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Destroyer, beny dzięki. Rzeczywiście chodziło mi o sposób na uzyskanie podobnych do siebie "szejpów" szybko i sprawnie, a wiklina to przykład dobrze ilustrujący co mnie interesowało :)

Ps. Myślenie narzędziami, które się ma nie jest proste tak jak by się to zdawało ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

vrocker chyba dodam sobie to ostatnie zdanie do swojego motto w pracy :)

 

Destroyer, dzięki Twojemu "złemu zrozumieniu" pytania wpadło mi kilka fajnych pomysłów na wykorzystanie Twojej "Metody Wiklinowej" - DZIĘKI! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności